مروری بر اخبار فناوری اطلاعات ایران در شامگاه چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۲

چهارمین جشنواره فاوا برگزار می‌شود

چهارمین جشنواره ملی فاوا با شعار توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات زمینه ساز ارتقا حقوق شهروندی در اردیبهشت ماه ۹۳ برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس سید مجتبی هاشمی با بیان این که در جشنواره فاوا به دنبال شناسایی، حمایت و ایجاد رقابت در بخش خصوصی و صنایع داخلی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم، تصریح کرد: فراهم شدن بستر مناسب جهت عرضه فعالیت‌های افراد حقیقی و حقوقی و همچنین شناسایی و اقدام به جذب نخبگان و پرورش استعدادها در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات از اهداف این جشنواره است.
معاون فناوری و امور بین‌الملل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد فضای تعامل و همکاری بین فعالان حوزه مهندسی ICT را موضوعی مهم دانست و گفت: فرهنگ‌سازی مناسب و تکریم بزرگان و نخبگان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و البته ایجاد فضای پرنشاط در عرصه ICT و تعامل بین متخصصان از جمله رویکردهایی است که ما در این جشنواره دنبال می‌کنیم.
دبیر چهارمین چشنواره فاوا ادامه داد: در چهارمین جشنواره فاوا برای نخستین بار موضوع ارتباط بین متقاضیان و بازار از یک سو و تولیدکنندگان و ارائه دهندگان داخلی محصولات و خدمات بخش ICT به عنوان یی از شاخصه های کلیدی ارزیابی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
براساس این گزارش آثار واصله در چهارمین جشنواره فاوا در هفت کارگروه «فناوری، تولید و توسعه صادرات»، «آموزش و تحقیقات»، «توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات»، «ارزیابی اپراتورهای ارتباطی و فناوری اطلاعات»، «زیرساخت‌های ارتباطات»، «پست درگاه ارائه خدمات» و «اطلاع‌رسانی و رسانه» مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

چگونه پست را اقتصادی کنیم؟

مدیرعامل شرکت پست از کارکنان این شرکت خواست تا با پاسخ به سؤال «چگونه پست را اقتصادی کنیم؟» پیشنهاداتی برای کاهش هزینه‌ها، ارتقای کیفیت، ایجاد سرویس‌های نوین و نوآوری ارائه کنند.

به گزارش فارس، حسین مهری در نخستین جلسه بازنگری مدیریت کیفیت، اظهار داشت: به منظور بهره‌مندی از پیشنهاداتی که در قالب مشخص و با ملاحظات کیفی از سوی همکاران ارسال شده و به تصویب می‌رسند، باید بودجه‌ای مشخص تخصیص یابد تا علاوه بر ضمانت اجرایی، پرداخت‌هایی نیز صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت پست از کارکنان این شرکت خواست تا پیشنهادات خود را حول محورهای افزایش درآمد، کاهش هزینه‌ها، ارتقای کیفیت، ایجاد سرویس‌های نوین و نوآوری ارائه کرده و به پرسش " چگونه پست را اقتصادی کنیم " پاسخ مناسب دهند.
وی همچنین از مسئولان حوزه مالی و اداری خواست تا نسبت به تخصیص بودجه لازم برای اهدای جایزه اقدام لازم را انجام دهند.

 

انجام ۴ میلیون خرید اینترنتی از بازار الکترونیک/ ایجاد فروشگاه‌های دائمی اینترنتی

مدیرعامل شرکت پست از انجام ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار خرید و فروش کالا و خدمات به صورت اینترنتی از طریق بازار الکترونیک شرکت پست در یک سال اخیر خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود این رقم در سال آینده به ۱۰ میلیون مرسوله افزایش یابد.

حسین مهری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برنامه‌های شرکت پست برای توسعه خرید و فروش اینترنتی اظهار داشت: شرکت پست می‌تواند به عنوان رابطی قابل اطمینان میان تولیدکنندگان کالا و ارائه‌کنندگان خدمات و مصرف‌کنندگان در فضای مجازی عمل کند و از این رو نسبت به مذاکره با ارائه‌دهندگان خدمات و کالا و عرضه آن از طریق سایت اینترنتی پست اقدام کرده است.
وی بازار مجازی پست را گامی مهم در تحقق دولت الکترونیک برشمرد و گفت: ترافیک خرید و فروش اینترنتی از بازار الکترونیک پست نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل شرکت پست با بیان اینکه بالغ بر ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار ترافیک خرید وفروش اینترنتی تا بهمن ماه امسال به ثبت رسیده است، ادامه داد: این آمار تا پایان سال به ۵ میلیون ترافیک افزایش می‌یابد.
وی افزود: در همین حال پیش بینی می‌شود سال آینده با افزایش دو برابری خرید و فروش اینترنتی، ۱۰ میلیون مرسوله از طریق بازار الکترونیک پست خرید و فروش شود.
مهری از طراحی نرم افزار جامع برای ایجاد فروشگاه‌های دائمی الکترونیک خبر داد و گفت: در این زمینه با وزارت ارشاد و نیز مجمع ناشران الکترونیک تفاهمنامه‌ای به امضا رسانده‌ایم که به زودی فروشگاه دائمی خرید و فروش اینترنتی کتاب راه اندازی خواهد شد و در مرحله‌های بعدی فروشگاه دائمی محصولات دیگر را ایجاد می‌کنیم.

 

لغو تحریم مبادلات مالی ایرانی‌ها برای خرید تجهیزات و سرویس‌های فناوری و مخابراتی

دفترکنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری دولت آمریکا با اعطای یک مجوز عمومی، تحریم‌های مرتبط با برخی از خدمات و تجهیزات اینترنتی و مخابراتی برای استفاده شخصی کاربران ایرانی را لغو کرد.

به گزارش شرکت مخابرات ایران به دنبال ماه‌ها تلاش فعالان حقوق بشر و آزادی اینترنت برای لغو تحریم‌های مرتبط با تبادلات پولی ایرانیان برای خرید تجهیزات و سرویس‌های اینترنت، وزارت خزانه‌داری دولت آمریکا با پاسخ مثبت به این فعالین، با صدور یک مجوز عمومی برای ارتباطات شخصی (Personal Communications)، خرید اقلام یاد شده در این زمینه را برای ایرانیان امکان‌پذیر کرد.
به موجب این مجوز عمومی خرید نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌های موبایل، سخت‌افزارهای گوشی‌های تلفن همراه، رایانه‌های شخصی و همچنین پرداخت برای میزبانی وب‌سایت و مواردی از این دست از دایره رژیم تحریم خارج شد و شهروندان ایرانی می‌توانند به خرید این تجهیزات و خدمات بپردازند.
ظرف چهار سال گذشته، فعالان تلاش کرده‌اند تا ایرانیان از قدرت استفاده از فناوری مدرن و ابزار ارتباطاتی امن برخوردار باشند. به عنوان بخشی از این فعالیت‌های حمایتی، در ۱۶ آذر ۱۳۹۱، در نامه‌ای به دولت آمریکا و همچنین با ارسال نامه‌ای در اول مهرماه ۱۳۹۲ به باراک اوباما رئیس جمهور، جان کری وزیر امورخارجه و جک لیو وزیرخزانه‌داری، این فعالان خواستار صدور مجوز ارسال مالی از سوی شهروندان ایرانی داخل کشور به شرکت‌های آمریکایی برای خرید سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویس‌های اینترنتی و مخابراتی شدند که قبلا برای ارتباطات شخصی مردم در ۳۰ می ۲۰۱۳ از شمول تحریم استثنا شده بود.
این درخواست در ادامه از پشتیبانی دو نهاد به نام‌های اتحادیه روابط عمومی ایرانیان-آمریکاییان (پایا) و اتحاد برای ایران نیز برخوردار شد و طی ماه‌های گذشته سازمان‌های یاد شده تلاش‌های مداومی در راستای تحقق آن به کار بردند.

هادی قائمی مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «اعطای مجوز عمومی در خصوص لغو تحریم‌ها برای خرید تجهیزات و خدمات اینترنتی و مخابراتی که به استفاده شخصی شهروندان برمی‌گردد یکی از درخواست‌های ما طی سال‌های گذشته از دولت آمریکا بوده است که هم اکنون محقق شده است.» او افزود: «لغو این تحریم‌ها و اعطای مجوز، محصول کار گروهی مداوم و تاثیرگذار سازمان‌های حقوق بشری، مدنی، فعالان حوزه آزادی اینترنت و ائتلافی از افرادی است که از صدمه‌های که چنین تحریم‌هایی به حقوق اولیه شهروندان ایرانی در دسترسی به اطلاعات می‌زند، آگاه هستند و دوشادوش هم برای برداشتن آن‌ها تلاش کرده‌اند».
براساس بند «سی»، ارسال پول از ایران در چارچوب مجوز عمومی D و مواد ۳۱، ۵۱ و C.F.R ۵۶۰ امکان‌پذیر خواهد بود و تحریم‌های مربوط به تبادلات پولی ایرانیان در خرید تجهیزات وسرویس‌های اینترنتی و مخابراتی لغو می شود. پیش از این دولت آمریکا چنین مجوز تبادلات مالی برای ایران را در مورد خرید دارو و اقلام غذایی صادر کرده بود.
بر این اساس از تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۲، انتقال وجوه از ایران و یا برای و یا به نیابت از طرف یک فرد در ایران در راستای انجام عملیاتی که در بند «الف» مجوز عمومی مجاز تشخیص داده شده است، توسط موسسات سپرده‌گذاری و کارگزاران و یا نمایندگی‌های مجاز خرید و فروش اوراق بهادارِ ثبت شده در آمریکا، به شرطی که مطابق با مادۀ ۳۱ قانون مقررات فدرال § ۵۶۰٫۵۱۶ باشد، انجام می‌شود.
کالین اندرسون، پژوهشگر و فعال مدنی حوزه آزادی اینترنت و یکی از افراد درگیر در جریان لغو تحریم‌های یاد شده گفت: «مجوز عمومی D-1 یک نمونه موفق است در اینکه نشان بدهد چه اقدامات موثری می‌تواند توسط تلاش‌ و همکاری باثبات توسط سازمان‌های جامعه مدنی و همچنین کاربران ایرانی اینترنتی انجام پذیرد. در ماه‌های گذشته بلاگ‌نویسان برجسته و متخصصان فناوری داخل کشور بارها در خصوص تاثیرات بسیار زیاد تحریم‌ها بر توانایی آن‌ها در ارتباط با مخاطب داخلی و جهانی نوشته‌اند.»
او افزود: «... چنین اقدامات و موفقیت‌هایی می‌تواند به عنوان مدلی برای اینکه چطور جوامع می‌توانند از حقوق مردم ایران از طریق همکاری گسترده و ارتباط با افراد تاثیرگذار اقدام کنند، مورد توجه قرار گیرد. تلاش‌های این ائتلاف منحصر به مجوز عمومی دی-ا نخواهد بود چرا که نتیجه واقعی نیازمند این است که شرکت‌های بین‌المللی به دستور کاری که این هفته مطرح شده است احترام بگذارند.»

 

چهره‌های عضو شبکه‌های اجتماعی داخلی/ نظر وزیر ارتباطات در مورد عضویتش

از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب‌ترین رسانه‌های اینترنتی در کشور محسوب می‌شوند تلاش دولت و مسئولان برای فرهنگ‌سازی و ترغیب مردم به استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی بیشتر می‌شود و وزیر ارتباطات نیز حمایت خود را از این شبکه‌ها اعلام و عضویت در آن‌ها را به دیگران توصیه کرد پس از آن برخی چهره‌ها و سازمان‌ها به عضویت این شبکه‌ها درآمدند.

به گزارش خبرنگار مهر، شبکه‌های اجتماعی داخلی بستری را فراهم آورده‌اند تا چهره‌های محبوب و معروف سیاسی و اجتماعی و ورزشی کشور و نیز بازیگران سینما و تلویزیون در محیطی با پشتوانه حقوقی و به دور از جنجال این روزهای صفحات غیر واقعی با هم در ارتباط باشند. به این ترتیب با تایید صفحات رسمی این افراد، کاربران در مورد آن‌ها دچار سردرگمی نخواهند شد.

از این رو و در پی حضور رسمی محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محمود واعظی در ۴ شبکه اجتماعی کلوب، زیگور، تبیان و آپارات و ایجاد صفحه شخصی، برخی هنرمندان عرصه سینما و تلویزیون، ارگان‌ها و سازمان‌های حاکمیتی و نیز برخی خوانندگان موسیقی در حمایت از این شبکه‌های اجتماعی داخلی به عضویت این شبکه‌ها درآمدند.

* چهره های عضو شبکه های اجتماعی داخلی
در شبکه اجتماعی کلوب، عضویت رسمی هنرمندان عرصه سینما و تلویزیون مانند الهام حمیدی، نیوشا ضیغمی و نفیسه روشن اعلام شده است؛ برخی باشگاه‌های فوتبال، سازمان شهرداری، شبکه خبر و برخی برندهای تجاری معروف نیز به این شبکه اجتماعی داخلی پیوستند. در همین حال سامی یوسف نیز به عضویت شبکه ویدئویی و اجتماعی آپارات درآمده است.

*نظر وزیر ارتباطات در مورد عضویتش در شبکه های اجتماعی داخلی
در این میان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که با عضویت خود در ۴ شبکه اجتماعی داخلی، فعالیت این شبکه‌ها را به رسمیت شناخت و حدود ۲۵ هزار نفر صفحه شخصی وی را پسندیده‌اند در مورد عضویتش در شبکه‌های اجتماعی داخلی گفت: ما که عضو شدیم و به نوعی درگیر آن هم شده‌ایم و هر روز به آن سر می‌زنیم؛ در مجموع خوب است؛ اما نظرات متنوع است. هرچی دلشان بخواهد می‌نویسند؛ برخی مطالبی می‌نویسند که ربطی به وزارتخانه ما ندارد اما در مجموع خوب است.
محمود واعظی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی ما با آن‌چه که در کشورهای غربی است متفاوت است و کارکرد متفاوتی دارد ادامه داد: تا زمانی که راه بیافتد تجربه خوبی است. من توصیه کردم به همکاران که عضو این شبکه‌ها شوند؛ حتی به آقای رئیس جمهور هم این موضوع را توصیه کرده‌ام که در این زمینه دکتر روحانی گفته‌اند که اگر مفید است من هم در آینده به این شبکه‌ها خواهم پیوست.

* محبوبیت بیشتر کلوب نسبت به فیس‌بوک
به گزارش مهر، در راستای افزایش استفاده کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی داخلی، عبدالصمد خرم آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی با تاکید براینکه شبکه‌های اجتماعی خارجی به وفور در کشور قابل دسترس است و ما فقط دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر را فیلتر کرده‌ایم تصریح کرد: هم اکنون شبکه اجتماعی داخلی کلوب در ایران از فیس‌بوک بازدیدکننده بیشتری دارد. همچنین سایر شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند فیس‌نما، تبیان و افسران قابل رقابت با شبکه‌های اجتماعی خارجی هستند.

الزامات شبکه ملی اطلاعات ابلاغ شد

دبیر شورای عالی فضای مجازی مصوبات این شورا در مورد تعریف و الزامات حاکم بر تحقق شبکه ملی اطلاعات و بودجه سال 1393 مرکز ملی فضای مجازی را برای اجرا به مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ کرد.
به گزارش روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، محمد حسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی، مصوبات جلسه پانزدهم شورای عالی فضای مجازی در مورد تعریف و الزامات حاکم بر تحقق شبکه ملی اطلاعات و بودجه سال 1393 مرکز ملی فضای مجازی را برای اجرا به مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ کرد.
مصوبات جلسه پانزدهم مورخ 3/10/1392 شورای عالی فضای مجازی به شرح زیر که طی نامه شماره 102405/92/ش مورخ 30/10/1392 به استحضار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) رسیده است، جهت اجرا ابلاغ می‌شود.

مصوبه اول: تعریف شبکه ملی اطلاعات
شبکه ملی اطلاعات، به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت به همراه سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است به صورتی که درخواست‌های دسترسی داخلی برای اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند به هیچ وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.
مصوبه دوم: الزامات حاکم بر تحقق شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباط فضای مجازی کشور
1. شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی؛
2. شبکه‌ای کاملاً مستقل و حفاظت‌شده نسبت به دیگر شبکه‌ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده با آنها؛
3. شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک؛
4. شبکه‌ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران؛
5 . شبکه‌ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ها و مراکز حیاتی کشور؛
6 . شبکه‌ای پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی.
مصوبه سوم: بودجه سال 1393 مرکز ملی فضای مجازی
به منظور تحقق اهداف شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی، موافقت گردید دولت مبلغ یک هزار میلیارد ریال از محل ردیف‌های درآمدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بودجه سال 1393 مرکز ملی فضای مجازی منظور نماید.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ـ محمدحسن انتظاری

 

 

56503

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 338184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =