هم حادثه 11 سپتامبر و هم حوادث تروریستی سال 2008، امریکا و هند را نسبت به امنیت سرزمینی حساس تر کرده و هر دو این عامل را اهرمی برای همگرایی تلقی می کنند.

مهرداد پهلوانی

در 31 دسامبر 2008، دولت هند قانونی را به تصویب رساند تا توانایی اش را در تحقیق، حفاظت و مخصوصا ممانعت از فعالیت های تروریستی تقویت کند. همانند تاثیر 11 سپتامبر در امریکا، حادثه بمبئی تلاش هند را برای پذیرش یک رویکرد ساختاری و کامل به امنیت سرزمینی را تسریع کرد. بسیاری معتقدند که اگر حادثه 11 سپتامبر در امریکا و حوادث تروریستی سال 2008 در بمبئی روی نمی داد، واشنگتن و دهلی نو هیچ گاه روابط خود را تا حد یک رابطه استراتژیک ارتقاء نمی دادند.

هم حادثه 11 سپتامبر و حوادث تروریستی سال 2008، امریکا و هند را نسبت به امنیت سرزمینی حساس تر کرده و هر دو این عامل را اهرمی برای همگرایی تلقی می کنند. یکی از مهمترین ابعاد ممانعت از فعالیت های تروریستی، قطع حمایت از تروریست ها و دستیابی آن ها به پول و آموزش و سلاح است. پس فعالیت های ضد تروریستی باید مانع از انتقال پیام تروریست ها شود. هند و امریکا معتقدند که با گسترش همکاری های اطلاعاتی و استفاده از تجارب طرفین، در مبارزات ضد تروریستی موفق خواهند بود.

در گزارش شورای روابط خارجی امریکا در سال 2009 " مسلمانان افراط گرای خشن " به عنوان دشمن مشترک هند و امریکا تلقی شده و دو کشور را در یک جبهه متحد علیه دشمن مشترک قرار داده است. این گزارش توصیه می کند که اگر روابط این دو کشور مستحکم تر گردد و نشست های بیشتری با حضور مقامات ارشد دو کشور انجام گیرد و در صورتی که این گردهمایی ها به نوشته و سند محدود نماند بلکه منجر به عمل علیه تروریست ها گردد، می توان به کاهش فعالیت های تروریستی امیدوار بود. در نهایت این گزارش به اوباما تجویز می کند که همکاری با هند را مد نظر قرار دهد و از هند غفلت ننماید.

همان طور که بعد از 11 سپتامبر، امریکا فعالیت های خود را علیه تروریست ها گسترش داده و هزینه های امنیت ملی خود را تا 60 درصد افزایش داد، هند نیز اقداماتی شبیه امریکا انجام داده است. پارلمان هند برای تقویت قوانین ضد تروریستی از طریق گسترده ساختن تعریف حملات ضد تروریستی و اصلاحات قانونی و تغییرات قضائی شامل ایجاد دادگاه های خاص، نسبت به حوادث تروریستی واکنش نشان داده است.

پارلمان هند، قانون ایجاد آژانس تحقیقات ملی (NIA) را تصویب کرد که فعالیت آن همانند FBI، تحقیق در باره فعالیت و یا تهدیدات ضد تروریستی است. کارکنان آژانس تحقیقات ملی وظیفه تحقیق و تعقیب موارد تروریستی را در سراسر کشور دارند. گویی این سازمان نوعی کپی برداری از سازمان امریکایی FBI است.

نخست وزیر هند اعلام کرد که برای آغاز به کار فعالیت های ضد تروریستی نهاد  multy-agency center  یا  (MAC)، مرکز ضد تروریستی همانند CIA امریکا ایجاد گردد. البته MAC سالها پیش برای تحلیل اطلاعات در سازمان های مختلف ایجاد شده بود اما به خاطر نداشتن منابع مالی و کارمند فعالیتش اجرایی نمی شد.

حادثه 11 سپتامبر همانند حادثه بمبئی عاملی برای تغییر سیستم امنیتی بود. امریکا بعد از این حادثه پلیس ضد تروریست و فعالیت های امنیتی داخلی را کاملتر ساخت. نکته جالب در این دو حادثه تروریستی، مورد حمله قرار گرفتن مراکز و یا پایتخت های  اقتصادی دو کشور یعنی شهر نیویورک و بمبئی است که طرفین هندی  و امریکایی را بیشتر به هم نزدیک می سازد و اهداف دشمن مشترک خود را نسبت به دو کشور هند و امریکا، همگن تلقی می نماید.

همانطور که امریکا در گزارش شورای روابط خارجی در سال 2009 اعلام کرد، مسلمانان افراط گرا راا عامل فعالیت تروریستی می داند؛ حمله به افغانستان نیز به بهانه انجام این فعالیت توسط جریانهای رادیکال مستقر در افغانستان انجام شد. امریکایی ها همواره تلاش کرده اند تا اذهان را به سمت مسلمانان به عنوان عوامل اصلی حوادث تروریستی در امریکا جهت دهند. هند نیز با روی کار آمدن حزب بهاراتیا جاناتا ((BJP، ناسیونالیسم هندی را در جهت فشار بر مسلمانان  بکار گیرند. بسیاری از هندی ها نیز حوادث کشمیر و بمبئی را مرتبط با مسلمانان می پندارند.کمیسیون مشترک ضد تروریستی که در سال 2001 بین واشنگتن و دهلی نو تشکیل شد تاکنون نه بار تشکیل جلسه داده است.

تجربه ثابت کرده که هر گاه تروریست ها در افغاستان و پاکستان تقویت می شوند، رهبران آن ها تمایل دارند تا حوزه فعالیت های خود را به سمت هند گسترش دهند. لذا همان نیروهایی که از نظر امریکا 11 سپتامبر را به وجود آوردند و اکنون نیروهای امریکایی در افغانستان را مورد حمله قرار می دهند، با تقویت خود هند را مورد تهاجم قرار می دهند. از طرفی یکی از دلایل همکاری و گرایش امریکا به هند، تلاش امریکایی ها برای مقابله با سه فاکتور تروریسم بین المللی، سلاح های کشتار جمعی و مخصوصا افراط گرایان می باشد که هر سه فاکتور در همسایگی هند قرار دارند.

پس امریکا و هند خود را در یک بلوک خاص می بینند که اهداف و دشمنان مشترکی دارند و مقابله با این ها علاوه بر تامین امنیت نیروهای امریکایی در افغانستان، ممانعت از انجام 11 سپتامبر دیگری در نیویورک و بمبئی و در نهایت مبارزه با دشمن مشترک یعنی مسلملنان افراط گرا، به ارتقای روابط و یافتن متحدی قوی برای هر یک از این دو کشور می انجامد.

بنابراین تروریسم یکی از مهمترین عواملی است که باعث همگرایی امریکا و هند می گردد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 33880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =