هر کس می تواند نظر شخصی خودش را داشته باشد و آن را بیان کند، هر نظری هم در جای خودش قابل احترام است و شنیدن و خواندنش نه به کسی آسیبی می زند و نه باعث اتفاقی می شود. اما کسانی که هم شخصیت حقیقی دارند و هم شخصیت حقوقی قطعا در گفتار و رفتار باید به تفاوت خود با مردم و ابعادی که اظهار نظرهای آن ها پیدا می کند، واقف باشند.

جناب آقای حمیدرضا مقدم فر معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم طبیعتا یکی از افرادی است که هم یک شخصیت حقیقی دارد و هم یک شخصیت حقوقی. ایشان روز گذشته در مورد رمان «زوال کلنل» نوشته محمود دولت آبادی مواضعی را اتخاذ کرده اند که این مواضع را می شود هم به پای شخصیت حقیقی ایشان نوشت و هم شخصیت حقوقی شان.
آقای مقدم فر به عنوان یکی از اعضای این جامعه ، طبیعی است که نظر خودش را در مورد نویسندگان، هنرمندان و آثاری که آن ها تولید می کنند داشته باشد. او می تواند یک اثر را مخرب بداند و حتی به دیگران توصیه کند که این اثر را نخوانند.او حتی می تواند از مسئولان ارشاد هم بخواهد که به این مسائل توجه کنند و آن ها را در زمان صدور مجوز کتاب ها لحاظ کنند.
به عنوان شخصیت حقوقی اما این رفتار معناهای دیگری هم پیدا می کند، مخصوصا وقتی پای معاونت یک نیرویی نظامی هم وسط باشد.
آقای مقدم فر در گفت و گویی که با سایت «تهران پرس» داشته اند، با انتشار رمان «زوال کلنل» مخالفت کرده اند، تا اینجای کار طبیعی است که هر عقل سلیمی نمی تواند، به این گفته ها ایرادی بگیرد، اما وقتی ایشان وارد حوزه کاری وزارت ارشاد می شوند و برای این وزارت خانه تکلیف تعیین می کنند، ماجرا شکل دیگری پیدا می کند.
« وی(مقدم فر) با اشاره به انتشار خبر صدور مجوز رمان محمود دولت آبادی، متذکر شد: اشخاصی مانند دولت آبادی که مواضع و رفتارشان بیانگر شخصیتشان است و از طرف جریان رسانه ای در داخل، پیوند عمیقی با خارج از کشور دارند، چرا باید بعنوان یک نویسنده برتر مورد توجه قرار بگیرند و رمانی که باید گفت ضدانقلابی ترین رمان در بعد از پیروزی انقلاب است، مجوز بگیرد.این کارشناس مسایل فرهنگی با بیان اینکه امیدواریم خبر مجوز این رمان دروغ بوده و صحت نداشته باشد: خاطرنشان کرد: در مورد این موضوع تصور می کنیم خبطی صورت گرفته و اگر این خبر صحت داشته باشد باید بگویم انحراف بسیار بزرگی رخ داده است.مقدم فر در پایان به فعالان حاضر در عرصه فرهنگی دولت و وزارت ارشاد توصیه کرد که تحت تاثیر تفکر انحرافی قرار نگیرند و اجازه ندهند این حلقه در امور فرهنگی دولت نفوذ کند.»
نخست این که مشخص نیست وقتی ایشان می گویند که دولت آبادی از طریق جریان رسانه ای در داخل پیوند عمیقی با خارج از کشور دارند یعنی چه؟ همانطور که مشخص نیست که دغدغه ایشان در مورد نظام و انقلاب بیشتر از کارشناسان وزارت ارشاد، مدیر اداره کتاب و معاون فرهنگی این وزارتخانه باشد.
به هر حال طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تا این لحظه همه امور مربوط به صدور مجوز برای کتاب ها به وازت ارشاد سپرده شده است. یعنی این اداره کتاب وزارتخانه یاد شده است که نظر کارشناسی اش از سوی قانون گذار برای چاپ شدن یا نشدن یک کتاب ملاک است.
افراد این وزارتخانه هم طبیعی است که نه از مریخ آمده اند و نه در سوابق کاری خود چیزی به عنوان همکاری با سیا یا موساد و ...دارند. مردم ایران منطق اعتدالی یکی از نامزدهای انتخابات 24 خرداد را پسندیده اند، به او رای داده اند و او هم طبق قوانین همین مملکت دولتش را تشکیل داده و کسی را به عنوان وزیر ارشاد انتخاب کرده که هم تحصیلات حوزوی دارد و هم سابقه مبارزات انقلابی. آقای وزیر هم باز طبق قوانین همین نظام مدیرانش را از افراد همین نظام انتخاب کرده و آن ها دارند کار خودشان را می کنند. دست بر قضا معاون فرهنگی همین وزیر هم فردی است که هم تخصیلات حوزوی دارد و هم مدرس حوزه و دانشگاه بوده است.
حالا اگر مجموعه ای با این ترکیب به نتیجه ای خلاف نظر جناب آقای مقدم فر برسد، این نتیجه نشان دهنده یک انحراف بسیار بزرگ است. آیا آن ها ممکن است کمتر از آقای مقدم فر بفهمند و تشخیص ندهند که فلان نوشته ضد انقلابی ترین اثری است که تا به حال نوشته شده است.
تازه همه این ها در شرایطی است که از ابتدای انقلاب تا امروز آثار مهم آقای دولت آبادی در این دیار منتشر شده و به چاپ های متعددی هم رسیده است، آیا همه کسانی که از صدر انقلاب تا کنون به آثار این نویسنده مجوز داده اند، از دم متوجه نشده اند که «مواضع و رفتارشان[دولت آبادی] بیانگر شخصیت شان است.»
اصل ماجرا به کنار آیا این نوع ادبیات که کم کم دارد رواج پیدا می کند، در افکار عمومی به عنوان خط و نشان کشیدن برای دولت و وزارت ارشاد تعبیر نمی شود، آیا اصلا پسندیده هست که چنین تعبیری در سطح جامعه رواج پیدا کند. خصوصا حالا که دولت تدبیر و امید آمده و دست جریان انحرافی را از خیلی جاها کوتاه کرده زیبنده هست که چاپ یک کتاب مترادف شود با رسوخ جریان انحرافی در وزارتخانه ارشاد. آن هم جریانی که مختصات و نوع رفتارشان برای ملت ایران که سال ها از مواهب شان بهره بردند روشن است.
شاید پسندیده تر آن است که به نظر کارشناسان و مدیران هر حوزه احترام بگذاریم و اگر نکته قابل نقدی دیدیم با ادبیات همان حوزه به نقدش بنشینیم و بیهوده مسائل فرهنگی و هنری را به مسائل امنیتی تبدیل نکنیم که صدور مجوز یک کتاب، اکران یک فیلم احتماعی و ...مترادف شود با رسوخ جریانی و ایجاد مشکل برای نظام و ...
هر کس نداند، جناب آقای مقدم فر می دانند که اتفاقا نظامی که دغدغه اش را دارند، خدای نکرده نهال نیم ساله ای نیست که با چاپ یک رمان اتفاقی برای آن بیفتد.

کد خبر 339498

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  8 114
  اگر همین نظارتها نباشه که معلوم نیست مملکت را به کجا ببرید.
  • بی نام A1 ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   51 2
   جايى كه تو و امثال تو توش حق تعرض به حقوق مردم نداشته باشيد
  • بی نام DE ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
   2 0
   تا حالا که شما آوردید کجا آوردید؟
 • هاشم صمدی A1 ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  31 5
  احسنت به منطق و نگاه واقع بینانه شما موافق نگاه اسلامی شماییم!
 • بی نام A1 ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  18 5
  ای بابا دل خوشی داری ها.
 • رضا A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  103 4
  تازه مداحا هم هستند . با دادگاه ویژه و کلی سواد و تخصص
  • مهران A1 ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   8 72
   سلام .به اعتقاد بنده آقای مقدم فر درست میگن. باید جلوی هجویات در جامعه رو گرفت.
  • بی نام IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
   56 5
   به عقيده ما هم اشتباه مي گويند اين ها هجويات نيستند
 • بی نام A1 ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  35 6
  خبر انلاین مراقب باش نارنجیت نکنند!
 • بی نام AU ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  60 4
  احسنت، بهترین جوابیه ایی بود که میشد داد
 • بی نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  51 2
  جایگاه حقوقی هر کس در قانون کاملا مشخص است این تعیین تکلیف بسیار عجیب است
 • علی.ف IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  55 2
  چو پرده دار به شمشیر می زند همه را ...کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند
 • بی نام IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  11 3
  همانطور که در این نوشته بود اظهار نظر کردن و نقد کردن مشکلی ندارد ایراد در تعیین تکلیف کردن برای نهادهای مسئول و نگاه امنیتی به حوزه فرهنگ است.
 • مریم A1 ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  102 8
  چه خبر تو این کشور؟هر کی حق دخالت تو هر کاری به خودش میده.واقعا که!!!!!!!
 • بی نام A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  30 5
  مشکل فیلم و رمان نیست مشکل دولت روحانی است که باید مردم از آن ناامید شوند به عملکرد صدا و سیما دقت کنید می فهمید
 • بی نام IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  20 3
  این همه گرفتاری هست سه هزار میلیارد و نه هزار میلیارد و کشفیات اتی اینها را ول کرده اید چسبیدید به هنرمندان بزرگی که ملت دوستشان دارد خجالت بکشید. حرفهایتان کهنه و نادرست است.
 • بی نام IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  19 3
  وزارت ارشاد باید کار خودش را انجام دهد ما رای ندادیم که چند سایت برای حوزه فرهنگ تصمیم بگیرند.
 • محمد A1 ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  25 4
  اگر اجازه یابند که یافته اند در کار منزلمان هم دخالت میکنند.
 • بی نام IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  15 3
  فعلا که به همه چیز کار دارند
 • علی خوشی IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
  6 2
  آفرین بر شجاعتت پسر...
 • بی نام A1 ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
  2 7
  نه باید سیاامریکا ، موساد ، ام آی سیکس انگلیس و.....امثالهم تصمیم بگیرند چون آنها هزینه نوشته های شما را می دهند
 • بی نام IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
  8 2
  كلا سپاه تو هر وادي اجازه دخالت به خودش ميده