ایسنانوشت:

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بزرگترین دستاورد ما در این دوره، ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد بوده، به ضرورت حفظ آرامش در بازار اشاره و خاطرنشان کرد: در رابطه با نرخ سود سپرده‌های بانکی توصیه من به بانک‌ها این است که اهتمام خود را بر ارتقای خدمت رسانی به مشتریان متمرکز کنند.
دکتر ولی‌الله سیف، در جلسه همفکری موضوعات اقتصاد مقاومتی و بررسی مشکلات بانک‌های خصوصی و دولتی در جلسه‌ی عصرروز گذشته که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد با تاکید بر اهمیت مجموعه سیاستهای اقتصاد مقاومتی که در شرایط حساس کنونی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، اظهار کرد:این اصول به بهترین شکل تدوین شده و همکاران ما تلاش می‌کنند در کوتاهترین زمان نحوه تحقق اهداف مورد نظر را بررسی و عملیاتی کنند و در این راستا تشکیل کارگروه مسئول در نظام بانکی تحقق اهداف مورد نظر را سرعت می‌بخشد.
اهم سخنان سیف در این جلسه:
-بزرگترین دستاورد ما در این دوره، ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد بوده و خوشبختانه انتقادات نسبت به گذشته منطقی ‌تر شده و ما نیز سعی می‌کنیم این انتقادات را با انجام کارشناسی‌های لازم مورد توجه و استفاده قرار دهیم.
-توصیه من به بانک‌ها این است که اهتمام خود را بر ارتقاء خدمت رسانی به مشتریان متمرکز کنند.
-رتبه‌بندی بانک‌ها توسط پژوهشکده پولی و بانکی در آینده‌ای نزدیک منتشر می شود. در ابتدا اساس رتبه‌بندی، موضوعاتی از قبیل میزان سرمایه و سود‌آوری بانک‌ها خواهد بود. بررسی‌ها عمیق‌تر شده و بانک‌ها بر اساس اصول اساسی‌تری مقایسه می‌شوند.
-موضوع معوقات بانکی و توجه به وصول آن‌ها اهمیت دارد. مدیران نظام بانکی باید تمرکز بر وصول و کاهش مطالبات را وجهه اصلی همت خویش قرار داده و با یک برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از همه امکانات نسبت به این امر بسیار مهم اهتمام ورزند و خوشبختانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در این زمینه حمایت خواهد کرد تا این معضل نظام بانکی هر چه زودتر به سرانجام مناسبی برسد.این موضوع همواره جزو دغدغه‌های اصلی مدیران نظام بانکی بوده و قاعدتا بایستی با یک نگاه حرفه‌ای در صدد یافتن بهترین راهکارها در جهت سرعت بخشیدن به وصول این گونه اقلام باشند و در این زمینه لازم است همکاریهای نزدیکتری بین تک تک بانکها و کارگروه مسئول در بانک مرکزی ایجاد شود.
-بانک مرکزی در این موضوع وارد عمل شده است، در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی این وظیفه برعهده بانک مرکزی قرارگرفت و البته این ستاد حمایت‌های لازم را از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور بعمل خواهد آورد اما در این راه بانک‌ها نیز باید با کارگروه مذکور در بانک مرکزی همکاری بیشتری داشته و با دراختیار قراردادن اطلاعات مورد نیازسرعت عمل و چابکی بیشتری نشان دهند.
-به مدیران عامل بانک‌ها، مواردی از قبیل ایجاد و افزایش و تقویت کنترلهای داخلی و ایجاد واحد حسابرسی داخلی، توجه به شفافیت هر چه بیشتر ، تکمیل اطلاعات درخواستی، رعایت تناسب در منابع و مصارف وعدم عدول از بخشنامه‌های بانک مرکزی را توصیه می کنم.
-با توجه به اهمیت تسهیلات قرض الحسنه، از جمله ازدواج، مدیران بانک‌ها باید راهکارهایی را در جهت افزایش این منابع بیندیشند.
45231

کد خبر 340172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =