مهر نوشت:

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نائب رئیس مجلس کنگو با بیان اینکه گسترش روابط پارلمانی می‌تواند به تعمیق روابط میان دو کشور کمک شایانی کند، گفت: ایران در احداث پالایشگاه و پتروشیمی آماده همکاری با کنگو است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به جمهوری کنگو امروز شنبه (۱۷ اسفند) با نائب رئیس و کفیل رئیس مجلس این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از نایب رئیس مجلس کنگو برای دعوت از سفر هیات پارلمانی ایران به این کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند به گسترش روابط میان گروه‌های دوستی و پارلمانی دو کشور است.

نماینده مردم قم درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: کنگو برای ایران اهمیت بسیاری دارد و علاقمند هستیم روابط میان دو کشور در سطح بیشتری گسترش بیابد و ازمواضع این کشوردر حمایت از جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم.

وی تصریح کرد: حضور وزیر خارجه کنگو دراجلاس عدم تعهد و سفر رئیس پارلمان این کشور به تهران نشان از اهمیت توسعه روابط میان دو کشور دارد که گسترش روابط پارلمانی می‌تواند به تعمیق این روابط کمک شایانی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه ایران در بخش کشاورزی، خدمات مهندسی و صنعت نفت آماده همکاری‌های مشترک با کنگو است، بیان کرد: همکاری‌های مشترک می‌تواند کنگو را در تکنولوژی نفت و صنایع جانبی آن مانند احداث پالایشگاه نفت و پتروشیمی با پیشرفت‌های بسیاری روبه رو کند.

لاریجانی افزود: ایران و کنگو می‌توانند در زمینه معدن و احداث پل همکاری‌های مشترکی داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در زمینه کشاورزی توافقات اولیه میان دوکشور صورت گرفته، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه همکاری دربخش پزشکی و تاسیس بخش هلال احمر در این کشور است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به توصیه بنیانگذار انقلاب اسلامی برای تعمیق مناسبات با کشورهای آفریقایی اهمیت بسیاری قائل است، تصریح کرد: ایران در حوزه‌هایی مانند قانونگذاری، دیپلماسی، آموزش فنی وحرفه‌ای و افزایش سطح توانایی‌های تجاری حاضر به همکاری بیشتر با جمهوری کنگو است.

رئیس مجلس در پایان گفت: ایران در جهت رونق‌بخشی به این منطقه و حوزه روابط پارلمانی آماده انتقال تجارب خوب خود است.

در این دیدار نائب رئیس و کفیل ریاست مجلس کنگو ضمن تشکر از سفر هیات پارلمانی ایران به این کشور، گفت: همکاری‌های مشترک دو کشور باید توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه طی سال‌های گذشته سفرهای متقابل هیات‌های پارلمانی دو کشور افزایش یافته است و لذا امیدواریم از طریق ایجاد روابط پارلمانی که همان گروه دوستی است، روابط دو کشور تعمیق یابد تا شاهد توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های مشترک باشیم.

نائب رئیس مجلس کنگو با بیان اینکه ایران در بخش قانونگذاری تجارب خوبی دارد، افزود: جمهوری کنگو علاقمند است در جهت حل مشکلات قانونگذاری در این کشور از این تجارب استفاده کند.

نائب رئیس و کفیل ریاست مجلس کنگو، تصریح کرد: ایران همیشه در نمایشگاه‌های کنگو حضور فعالی دارد و باید از اینگونه اقدامات تشکر کرد و امیدواریم بتوانیم محصولات کنگو را در نمایشگاه‌های ایران عرضه کنیم.

 

17503

کد خبر 343096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =