علی لاریجانی به روزنامه شرق گفت:

- اشکالی ندارد که مسئول مذاکره‌کننده هسته‏‌ای خود وزیر باشد. این تصمیم از یک جهاتی می‌تواند مثبت باشد چراکه دیپلماسی هسته‏‌ای و دیپلماسی سایر بخش‌های کشور با هم کار می‌کنند، که آن موقع باید دبیرخانه این هماهنگی را انجام می‌داد. از یک جهت وزیرخارجه سرش شلوغ است و شاید در این ماجرا این قدر وقت نگذارد.

- پرونده هسته‏ ای هنوز هم در دست شورایعالی امنیت ملی است و فقط مذاکره‌کننده در وزارت امورخارجه است اما خود پرونده به وزارت امور خارجه منتقل نشده است.

- هیچ‌وقت نظام ما در مساله هسته‏‌ای دنبال این نبود که مذاکره نکند. این حرفی که می‌گویند ایران میز مذاکره را ترک کرد، ژست‏‌های دروغین است.

- این امکان وجود داشت که پرونده هسته‌ای زودتر بسته شود. در دوره‌های مختلفی زمینه برای رسیدن به تفاهم باز بود. آن موقع دانش هسته‏ا ی ایران این مقدار پیشرفت نکرده بود. ولی می‌شد غرب این قدر دردسر برای خودشان و دیگران ایجاد نکنند. آنها فکر می‌کردند ما به چیزی دست پیدا نخواهیم کرد و برای دست گرمی کارهایی می‌کنیم

- سهم طرف مقابل در عدم تفاهم خیلی بیشتر از طرف داخلی است.

- در زمانی که با سولانا مذاکره می‌کردیم سه‌هزار سانتریفیوژ داشتیم. پیشنهاد ایشان این بود که بیاییم و سقف سه‌هزار را قبول کنیم. اصل قضیه قابل بحث بود و این شروع یک تفاهم بود. اما درست همان موقع مسایلی در کشور رخ داد. بحث‏هایی درباره اینکه پرونده هسته‏ای ایران تمام شده و اصولا مذاکره لازم نیست. اینکه ما عبور کردیم و لازم است ده کارخانه 50‌هزار سانتریفیوژی در کشور بسازیم و از این حرف‏ها. این موضعگیری‌های داخلی آنها را دچار اشتباه فکری کرد که گویا داستان چیز دیگری است.

- یکی از اختلافات با آقای احمدی‌نژاد این بود که چه دلیلی دارد 10تا کارخانه 50‌هزار سانتریفیوژی بسازیم. مگر امکان‌پذیر است و مگر معقول است. ما یک کارخانه 50‌هزار سانتریفیوژی هم داشته باشیم برای خیلی از نیازهای کشور جواب می‌دهد. به‌ویژه با درنظرگرفتن منابع اورانیوم. دلیلی ندارد یک حرفی بزنیم که از آن سوءاستفاده شود و شدنی هم نباشد. الان آن 10کارخانه سانتریفیوژی که می‏گفتند، کو؟ هفت‌سال گذشته، مگر امروز ما 10کارخانه سانتریفیوژ داریم؟ چرا خب اصلا باید چنین حرفی زده شود. من در کل اختلاف مدیریتی را حس می‌کردم، ایشان مسوولیت اجرایی کشور را داشت و دلیلی نبود که مزاحم این قضیه باشم.

- با طرح مسائلی مثل هولوکاست مخالف بودم. ببینید هولوکاست می‌‏تواند یک مساله تاریخی باشد، عده‏ ا ی می‌توانند آن را قبول کنند و عده ‏ای هم می‌توانند آن را قبول نکنند. به‌هرحال طرح این مسأله فضا را تغییر داد.

- من اصلا شکایتی از آقای احمدی‌نژاد بخاطر پخش فیلم در مجلس نکردم و قبول نداشتم که مساله ایشان از طریق شکایت قابل حل است، آقای احمدی‌نژاد می‌خواست بگوید اینها پشت صحنه است و یک پایش در دو قوه دیگر است که چنین کارهایی انجام می‌شود. ایشان این همه اعتقاد داشت که قانون اساسی باید اجرا شود! باید می‌دانست که اصل 25 قانون‌اساسی درباره شنود مسایلی وجود دارد. خب سوال این است که چرا این اصل قانونی را رعایت نکردند؟ اصلا این چه ربطی به مجلس دارد. در کشور ما خانواده‌هایی هستند که برادر یک‌جور است و خواهر یک‌جور، هرکسی شأن خودش را دارد. پیگیری حقوقی و قضایی در حال انجام است اما به من مربوط نیست. دخالت نمی‌کنم.

- مسأله بابک زنجانی خبط مدیریتی بود. به یک معنا فساد نیست بلکه سهل‌انگاری است. وزرایی که این را نوشتند به قصد فساد ننوشتند اما خروجی‌اش فساد شد. نیت‏شان دورزدن تحریم‌ها بود اما این آدم سوءاستفاده کرد.

 

1717

 

کد خبر 344048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی A1 ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  1 3
  واقعا شاید اگه بحث 10 کارخانه غنی سازی بیان نشده بود شاید مذاکرات اقایان لاریجانی و سولانا به نتیجه رسیده بود و کشور هم زیر تحریم و فشار نمی رفت
 • بی نام A1 ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  3 2
  همیشه شما راست می گی اونا دروغ
 • بی نام IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  7 8
  درود بر احمدي نژاد
 • خلیج فارس A1 ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  6 6
  الان آن 10کارخانه سانتریفیوژی که می‏گفتند، کو؟ ..... بهتر که نساخت مگه نتیجه اش بستن همه آنها امروز نبودکه دوستان شما دارن انجام میدهند؟ عجب رویی دارین بخدا!!!!!
 • هادی A1 ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  6 4
  درود بر احمدی نزاد
 • بی نام IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  2 0
  «...نیت‏شان دورزدن تحریم‌ها..» به به حالا که نوبت وزرای آشنا و همگروهی رسید، نیت‌شان مثبت بوده، گند زدند، اشکالی که نداره! تازه فساد هم نیست، شما هم ببخشید. انسان است و هزار خطا! حالا اگر کسی دیگر (به غیر رفقا) اشتباه کند، می‌شود عامل موساد و دست‌نشانده‌ٔ جورج سرورس و استکبار و فراماسون!
 • امید A1 ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  2 2
  چرا همان زمان موضع گیری درستی نکردید الان بعد از این همه زیان به کشور این افشاگریها چه فایده ای دارد؟
 • بی نام A1 ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  5 0
  چرا این مخالفت خودتون رو همون موقع مطرح نکردید آقای لاریجانی؟
 • مسعود IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  10 1
  تا حالا کجا بودبد, قربان؟ 8 سال عمر تلف شده ما را کی جبران میکند؟ شما؟ هنوز هم ما داریم تاوان حرکات و حرفهای نسنجیده معجزه هزاره سوم را پس می دهیم!
 • بی نام IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  0 5
  نسبتا خوب حرف زده
 • بی نام IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
  4 0
  آقای لاریجانی برای دور زدن تحریم ها این همه آدم حسابی در کشور داریم.چرا این اقای یک لا قبا که قبلا هم ورشکست شده بود؟
 • من A1 ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۲
  6 0
  بابک زنجانی دور نزد شماها انتظار داشتین مفت کار کنه که در هیچ کشوری این کار ممکن نیست.کار کرده دستمزدشو گرفته.اونقت که بهش نیاز داشتین که هیچ حالا مفسدفی لارضه