۰ نفر
۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۵

ایرنا نوشت:

تازه ترین بررسی های به عمل آمده بر روی اسناد افشا شده آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) از وجود فهرستی 122 نفره از رهبران جهان حکایت دارد که توسط این آژانس هدف جاسوسی قرار گرفته اند.

شبکه خبری روسی ˈراشاتودیˈ روز یکشنبه به نقل از نشریه آلمانی ˈاشپیگلˈ اعلام کرد که بررسی مدارک آژانس امنیت ملی آمریکا که توسط ˈادوارد اسنودنˈ پیمان کار سابق این آژانس افشا شده بود، همچنین نشان می دهد که این فهرست 122 نفره یکی از اهداف مهم اطلاعاتی آمریکا محسوب می شد.

اشپیگل در عین حال به اسامی تنها 12 نفر از فهرست 122 نفره رهبران جهان که مورد جاسوسی قرارگرفته اند، اشاره کرده است.

بنابراین گزارش، فهرست یاد شده براساس حروف الفبا تنظیم شده و در اولین نام که با حرف انگلیسی A اغاز می شود، نام ˈعبدالله بداویˈ Abdullah Badawi نخست وزیر پیشین مالزی دیده می شود.

پس از بداوی، نام ˈمحمود عباسˈ رییس دولت خودگردان فلسطینی با عنوان ˈابو مازنˈ قرار دارد.

دراین فهرست رهبران کشورهای مختلف جهان از غرب تا شرق همچون پرو، سومالی، گواتمالا، ˈالکساندر لوکاشنکوˈ رییس جمهوری بلاروس و ˈیولیا تیموشنکوˈ نخست وزیر سابق اوکراین دیده می شود.

ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم المان، ˈآمادو تومانی تورهˈ رییس جمهوری سال های 2002 الی 2012 کشور مالی و بشار اسد رییس جمهوری سوریه از دیگر رهبرانی هستند که نامشان در فهرست یاد شده وجود دارد.

خبر جاسوسی و شنود آمریکا از سیستم های مخابراتی و اینترنتی رهبران کشورهای دوست و هم پیمان واشنگتن همچون، برزیل، مکزیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن که توسط اسناد افشا شده اسنودن برملا شد، رسوایی تمام عیاری را برای کاخ سفید در سال 2013 رقم زد و تنش دیپلماتیک در روابط خارجی آمریکا را موجب شد.

اسنودن، کارمند سابق سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) و پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی امریکا برای نخستین بار اسناد طبقه بندی شده و فوق محرمانه نهادهای اطلاعاتی آمریکا را در تابستان سال 2013 در روزنامه انگلیسی گاردین منتشر کرد و سپس به هنگ کنگ گریخت.

اسنودن بسیاری از فعالیت های مخفی جاسوسی آمریکا همچون برنامه ˈپریزمˈ را افشا کرد که میلیون ها مکالمه تلفنی و اینترنتی را در داخل و خارج از آمریکا مورد جاسوسی قرار داده بود.

مقامات آمریکا اقدام اسنودن را بزرگترین لطمه به حیثیت دولت در تاریخ این کشور دانسته اند.

49261

کد خبر 346758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =