آسیب شناسی ازدواج نشان می دهد که این معضل از یک سو با پدیده بیکاری مرتبط است و از سوی دیگر با توسعه یافتگی استانها رابطه مستقیم دارد.

پس از آنکه محسن زنگنه مدیر سازمان جوانان استان تهران چندی پیش اعلام کرد که  در شش ماهه نخست امسال در تهران 5/3 درصد کاهش ازدواج داشتیم و طلاق در یک رشد بی‌سابقه 21 درصد افزایش یافته است، امروز رییس سازمان ثبت احوال کشور گفته است که در حال حاضر آمار طلاق در کشور 17 درصد و نرخ ازدواج 13 درصد است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور با اعلام این که جمعیت کشور در حال حاضر 72 میلیون و 874 هزار و 50 نفر است، اظهار کرد: در حال حاضر ترکیب جمعیتی در کشور 37 میلیون و 89 هزار و 312 نفر مرد و 35 میلیون و 784 هزار و 738 نفر زن است، لذا در ترکیب جمعیتی کشور، تعداد مردها یک میلیون و 304 هزار و574 نفر بیشتر است.

از سوی دیگراعظم رامپناهی، معاون اطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان در خصوص آمار ازدواج در استان های کشور می گوید: آمار تعداد ازدواج ثبت شده به تفکیک استان نشان می دهد که به طور طبیعی تعداد ازدواج به ثبت رسیده در استان های پرجمعیت، بیشتر و در استان های کم جمعیت، کمتر است. بنابراین چنانچه نسبت تعداد ازدواج به ثبت رسیده به جمعیت هر استان را در نظر بگیریم، فراوانی وقوع ازدواج در استان ها به دست می آید.

رامپناهی می افزاید: از این رو به ترتیب استانهای خراسان شمالی با نسبت 49/1، اردبیل با 48/1، چهارمحال و بختیاری با 48/1 در صدر جدول قرار دارند و استان های تهران با نسبت 91/0 درصد، سیستان و بلوچستان با 95/0 و سمنان با 03/1 در انتهای لیست قرار دارند.

او با بیان این مطلب که بر اساس آمار، استان تهران از نظر تعداد ازدواج در انتهای لیست قرار گرفته است تصریح می کند: آسیب شناسی ازدواج نشان می دهد که این معضل از یک سو با پدیده بیکاری مرتبط است و از سوی دیگر با توسعه یافتگی استانها رابطه مستقیم دارد.

اسلامی‌پناه، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این‌که مشکل و درد اصلی جامعه این است که نهاد و بنیان مستحکم و باشکوه خانواده در حال فروپاشی است، می گوید: هم‌اکنون آمار طلاق در ایران بسیار بالا و نگران‌کننده است، و در حالی که باید به دنبال این باشیم که چرا ازدواج‌های دائم در کشور با سرنوشت طلاق رقم می‌خورد آقایان به فکر این هستند که نکاح موقت را قانونی کنند و آن را در کتاب قانون و یا در آیین‌نامه و بخش‌نامه‌ها بیاورند.

کد خبر 34735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عليرضا IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۴
    0 0
    آمار بُسيار اميدوارکننده و نويد بخشی است. معنی آن اينست که مردم نه ديگر حاضر هستند به زندگی متشنج و ذلت بار و غير قابل تحمل ادامه بدهند و نه به ازدواجهای تحميلی و اجباری و بدون مطالعه و زود هنگام تن بدهند.