فارس نوشت:

معاون برنامه‌ریزی سازمان هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه دولت تصمیمی برای حذف یارانه مالکان مسکن ندارد، گفت درباره قطع یارانه ایرانی‌های مقیم خارج تصمیمی گرفته نشده و نیز 20 هزار روستای صعب العبور برای ثبت نام شناسایی شده است.

مهدی فغانی در مورد اینکه سرپرستان خانوار چگونه در سامانه رفاهی قابل تغییر است، گفت: در این مرحله که ثبت‌نام آن از امروز شروع شده است فقط افرادی می‌توانند ثبت‌نام کنند که یارانه اسفندماه را با عنوان سرپرست دریافت کرده باشند. افرادی که در گذشته به هر علتی یارانه نگرفتند و نخواستند در این مرحله نیز نمی‌توانند ثبت‌نام کنند.

او گفت: یعنی افرادی که تاکنون نیازی به آن نداشتند و در این دوره هم نمی‌توانند ثبت‌نام کنند.

معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی سازمان هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه تا 31 فروردین امکان ثبت‌نام متقاضیان وجود دارد، گفت: افرادی که سرپرست خانوار باشند می‌توانند در این مرحله ثبت‌نام کنند و البته تغییر بعد خانوار و ایجاد سرپرست جدید در سامانه امکان‌پذیر نیست و 4 تغییر (طلاق، تولد، فوت و ازدواج) اکنون انجام نمی‌‌شود و افراد باید طبق گذشته اگر یارانه دریافت می‌کردند، بر اساس زیرمجموعه خود ثبت‌نام کنند.

او در مورد افرادی که فوت کرده و اطلاعاتشان در سامانه وجود دارد و یا تغییر آن برای دریافت یارانه، گفت: مرکز آمار ایران آخرین اطلاعات ویرایش شده را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها گذاشته و اگر اطلاعات این افراد ثبت‌شده باشد، قاعدتا در سامانه رفاهی موجود است.

فغانی تاکید کرد: اگر تغییرات در فروردین ماه سال جاری رخ داده باشد، هنوز در سامانه اعمال نشده است.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی سازمان هدفمندی یارانه‌ها تغییرات جدید برای سرپرستان و ایجاد سرپرست جدید پس از ثبت‌نام مرحله اول از سوی این سازمان اطلاع‌رسانی خواهد شد و افراد در حال حاضر می‌توانند با همان سرپرست قبلی ثبت‌نام خود را انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که متقاضیانی که مالکیت مسکن دارند، آیا از دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد، گفت: دولت در مرحله اول مبنای هیچ گونه حذفی را ندارد و با خود‌ اظهاری اطلاعات آنها ثبت می‌شود و می‌توانند یارانه دریافت کنند و کسانی نیز که ثبت نام نکنند به منزله انصراف تلقی می‌شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق آخرین یارانه پرداختی 22 اسفند سال 92 تعداد 23 میلیون نفر سرپرست خانوار یارانه دریافت کرده‌اند، عنوان کرد: اگر کسی مالک خانه باشد، در این مرحله حذف نخواهد شد و دولت برای اینکه آمار و اطلاعات خود را کامل کند دو موضوع درآمد خانوار و مالکیت منزل را در نظر گرفته، اما ارزیابی و راستی‌آزمایی بر اساس 43 پایگاه اطلاعاتی خواهد بود که در زمان خود انجام می‌شود.

او ادامه داد: به موجب قانون نیز سازمان این اختیار را دارد که هر موقع از متقاضیان خواست، مدارک اطلاعات درج شده را مطالبه کند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که سقف درآمدی برای یارانه‌بگیران چه زمانی انجام خواهد شد و به چه میزان خواهد بود، گفت: هنوز روی پیش‌بینی درآمد‌ها و اینکه متقاضیان به چه میزان خواهد بود، ارزیابی‌ صورت نگرفته است.

فغانی در خصوص اینکه افراد ایرانی مقیم خارج نیز می‌توانند در سامانه رفاهی ثبت‌نام کنند گفت: تمامی vpn ها بسته شده و فقط IP های داخلی می‌توانند وارد سایت رفاهی شوند و اگر اطلاعات این افراد از طریق آشنایان آنها در داخل انجام شود، منعی وجود ندارد، در غیر این صورت اگر بخواهند از خارج از کشور ثبت‌نام کنند، نمی‌توانند وارد سایت شوند. دولت برای اینکه ایرانی‌های مقیم خارج امکان ثبت‌نام در مرحله جدید را دارند یا خیر تصمیم جداگانه‌ای نگرفته است و هر کس در گذشته این یارانه‌ را می‌گرفته می‌تواند، اکنون ثبت‌نام کند.

معاون برنامه‌ریزی و پشتیبانی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در مورد وضعیت ثبت‌نام روستائیان و عشایر گفت: برای این موضوع چندین مرکز در نظر گرفته شده است که از جمله آن کمیته امداد، بهزیستی، پیشخوان دولت، پلیس + 10، پست‌بانک و ICT روستایی هستند.

این مقام مسئول گفت: 20 هزار روستای صعب‌العبور که فاقد امکان ارتباطی هستند شناسایی شده و قراردادی با شرکت پست نهایی شده تا نفرات سیار به روستاها اعزام و از طریق ثبت دستی اطلاعات افراد آن را از طریق درگاه‌های نهادهای ذکر شده ثبت نهایی و اینترنتی کنند.

فغانی در خصوص ثبت نام نیروهای مسلح گفت:‌ افرادی که در گذشته به صورت عادی ثبت نام کردند اکنون نیز اگر متقاضی باشند، می‌توانند ثبت نام کنند و در غیر این صورت باید با مراجعه به یگان خود متقاضی یارانه نقدی شوند.

 

23231

 

کد خبر 348417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر تبریز اوغلی ضد لنگ و کیسه IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۰
  1 2
  بیکاری چی؟؟؟/
 • ali IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  2 0
  موقع ثبت یک نفر از خانواده ثبت نشده بجای 4 نفر 3 نفر ثبت شده چطور می توانم دوباره درج کنم.
 • بی نام A1 ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
  0 0
  چرا خاراج نشینان باید یارانه دریافت کنند آیا آنها هم مثل ما شاهد گرانی گاز و برق و کالاها در ایران هستند و واقعا این یارانه ناچیز به دلار و یورو چقدر میشود ؟؟؟؟
 • سیامک A1 ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۲
  0 0
  پیامک تایید بعد از سه روز برام نیامده نکلیف چیه؟