شش سال پیش در آفریقای جنوبی، فسیل‌های 2 میلیون ساله‌ای پیدا شد که به حلقه گمشده تکامل داروین معروف شد. اما به نظر می‌رسد که این فسیل‌ها مخلوطی از چندین گونه هستند.

مجید جویا: یکی از نزدیک‌ترین بستگان زیست‌شناختی ما انسان‌ها (یا لااقل چیزی که ما مدت‌ها تصور می‌کردیم یکی از نزدیک‌ترین بستگانمان باشد) احتمالا هیچگاه وجود نداشته است. به گفته دانشمندان، فسیل‌های آسترالوپیتکوس سدیبا، که قرار بود تاریخ پیدایش انسان را از نو بازنویسی کند، در حقیقت مخلوطی از بازمانده‌های دو گونه بوده و ربطی به حلقه گمشده داروین نداشته است.

به گزارش نیوساینتیست، اولین فسیل آ. سدیبا در سال 2008 / 1387 در مالاپا واقع در آفریقای جنوبی پیدا شد. این فسیل که 2 میلیون سال قدمت داشت، مخلوطی از ویژگی‌ها را داشت، برخی همانند آسترالوپیتسین‌های میمون مانند و برخی دیگر بیشتر شبیه به هوموسپین‌ها یعنی گونه خود ما انسان‌ها. کاشفان این فسیل، چنین آش شله قلمکاری را این‌طور تفسیر کردند که آ. سدیبا داشت به انسان تبدیل می‌شد، و بدین‌ترتیب گونه هومو (انسان) اولین بار در جنوب آفریقا فرگشت یافته و نه در شرق آفریقا که تا پیش از آن تصور می‌شد.

ولی بررسی تازه‌ای نشان می‌دهد که آ. سدیبا هیچ‌گاه وجود خارجی نداشته است! الا بین از دانشگاه تل‌آویو می‌گوید: «به نظر می‌رسد که این فسیل ها مربوط به دو گونه انسان‌گون متفاوت بوده‌اند که خود را با هم در مالاپا نشان داده‌اند». یکی از آنها آستراپیتکوس است و دیگری از نخستین هومو‌ها (موجوداتی که طبق نظریات نوین زیست‌شناسی اجداد ما انسان‌ها محسوب می‌شوند). به گفته بین، ما نمی‌توانیم بگوییم که آیا بازمانده‌های فسیل این آستراپیتکوس به اندازه کافی با بقیه هم‌گونه‌های خود تفاوت دارند تا آن را یک گونه جدید بنامیم یا خیر.

خانم بین روی ستون فقرات انسان‌گون‌های باستانی تحقیق می‌کند، در نتیجه وقتی سال گذشته مقاله‌ای منتشر شد که تمرکز آن روی ستون فقرات آ. سدیبا بود، توجه او را به خود جلب کرد. بخش‌هایی از دو اسکلت در مالاپا وجود دارند که یکی مربوط به یک مرد نوجوان و دیگری مربوط به یک زن بالغ است. او با نگاه کردن به عکس‌های مهره‌ها، ویژگی‌های آشنایی را در اسکلت مرد تشخیص داد.

وی می‌گوید: «فهمیدم که آنها شباهت بسیاری به پسر ناریوکوتومه دارند». این اسکلت 1.5 میلیون ساله که پسر تورکانا هم نامیده می‌شود، متعلق به هومو ارکتوس است، گونه‌ پرتعدادی که احتمالا نیای مستقیم ما بوده است. مهره‌های ستون فقرات این گونه، همانند ما بیشتر پهن است تا بلند. در مقابل، بلندای مهره‌های موجود ماده بالغ بیشتر از پهنایشان بود و این، ویژگی کلاسیک آسترالوپیتکوس است. او چنین نتیجه گرفته که مهره‌ها به دو گونه متفاوت تعلق دارند.

وقتی بین یافته‌های خود را با همکار دیگرش به نام یوئل راک در میان گذاشت، متوجه شد که او نیز مورد مشابهی را در استخوان فک پایین یافته و چنین نتیجه گرفته که این فسیل‌ها مربوط به دو موجود است، یک آسترالوپیتکوس و یک هوموی اولیه. ولی از اینجا به بعد، داستان پیچیده می‌شود: شکافی در فک مرد وجود دارد که شبیه آسترالوپیتکوس‌ها است، در‌ حالی که همان شکاف در فک زن، شبیه انسان‌ها است.

این دو دانشمند چنین نتیجه گرفتند که استخوان‌های یافت شده در مالاپا متعلق به دو نفر نبوده، بلکه مربوط به 4 نفر بوده‌اند: یک فرد بالغ و یک نوجوان از هومو و یک فرد بالغ و یک نوجوان دیگر از آسترالوپیتکوس. آنها هفته گذشته یافته‌های خود را در همایش انجمن پالئوآنتروپولوژی در کلگری کانادا ارائه کردند.

همان گونه که انتظار می‌رفت، لی برگر از دانشگاه ویتواترسراندوی آفریقای جنوبی که کاشف آ. سدیبا است، با نظر این دو مخالف است. او می‌گوید که نحوه جای‌گیری استخوان‌های فرد بالغ روی زمین، این احتمال را که این آثار فقط متعلق به یک نفر هستند، خیلی بالا می‌برد. هرچند او اذعان می‌کند که مهره‌های آ. سدیبای جوان شبیه چیزهایی است که از هومو ارکتوس دیده‌ایم، ولی به گفته او مهره‌ها در دوره رشد، بلندتر می‌شوند و در نتیجه مهره‌های او هم در پایان بلوغ، شباهت خیلی بیشتری به آسترالوپیتکوس‌ها پیدا می‌کرد.

اما چنین استدلالی برای بین قانع کننده نیست. فسیل‌های آسترالوپیتکوس‌های نابالغ دیگری که تاکنون یافت شده‌اند، همگی مهره‌های بلندی داشتند.

با این حال، برگر می‌گوید که مشاهدات بین و راک در صورتی منطقی هستند که آ. سدیبا واقعا یک گونه در حال گذار بین آسترالوپیتکوس و هومو می‌بود. وی می‌گوید: «یک اصل بنیادی نظریه تکامل این است که با جدا شدن گونه‌ها از هم، تفاوت‌های درون گونه‌ای به تفاوت‌های بین گونه‌ها تبدیل می‌شود». در این صورت این احتمال وجود دارد که یک آ. سدیبا مهره‌هایی مانند آسترالوپیتکوس و فکی مانند هومو داشته باشد، در حالی که آ. سدیبای دیگر، فکی مانند آسترالوپیتکوس و مهره‌هایی چون هومو‌ها داشته باشد.

اما ویژگی‌های دیگری هم در مهره‌های آ. سدیبا وجود دارند که شاید بتوانند تفاوت‌هایی را که بین یافته توضیح دهند. تازه‌ترین کار برگر اشاره می‌کند که مهره‌های ستون فقرات مرد جوان ممکن است نشان دهنده یک بیماری در او بوده باشد. در این صورت، آنها نمی‌توانند نماینده هیچ گونه‌ای باشند.

53271

کد خبر 348700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  82 23
  اتفاقا این نظریه کاملا هم درست هست به نظر من چون ویزگی هایی مثل چهار دست و پا بودن دو چشم داشتن و فرم ظاهری بدن میان اکثر موجودات مشترک هست افرادی که از تکامل انتقاد می کنند فقط به خاطر تعصباتشون هست
  • بی نام US ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
   29 17
   به نظر من این نظریه که چند میلیارد سال فعل انفعال روی کره زمین و صدها میلیون سال تغییر جزیی در ساختار ژنتیک موجودات، منجر به انسان شد خیلی سطح پایین و ناشیانه و ناقص هست. نظریه ای که میگه انسان ها یک سیب گاز زدن و یکدفه افتادن روی کره زمین خیلی کامل تره
  • بی نام A1 ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۹
   26 15
   آفرین.به نظر شما آیا اتوبوس از ماشین،سواری درست،شده؟یا،این،که این،دو همزمان بوجود اومدند؟آیا وجود طرح مشترک در این وسایل نشانه،تکامل یکی از دیگریست؟دوست،من الان خیلی وقته،که بجای واژه نظریه داروین از کلمه فرضیه استقاده میشه،وتاکنون مطالب زیادی در رد این فرضیه نوشته شده،در محافل معتبر علمی دنیا.اصلا بحث تعصب نیست بحث کاملا علمیهاگرم بنا به تعصب باشه،این شمایید که دارید تعصب به خرج میدید
  • عباس IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
   4 9
   سلام.عزیز من برو تو آپارات رد نظریه داروین قسمت 2 رو نگاه کن.مطمئن باش دیدگاهت عوض میشه البته اگه واقعا بدنبال حقیقت باشی و متعصبانه به موضوع نگاه نکنی
  • عباس RO ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۴
   4 3
   سلام علیکم.عزیزم تا میتونی چشماتو رو حقیقت ببند.یه وقت وا نکنیاواست ضرر داره حدالاقل برید اطلاعات علمیتونو بیشتر کنید بعد بیاد در مورد داروینیسم صحبت کنید
 • بی نام A1 ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  97 28
  فرگشت نظریه نیست، یک اصل بدیهی و قانون است...
  • بی نام A1 ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
   17 37
   دوباره خبرانلاین کاسبیش رو شروع کرده با استفاده از چهارتا معتقد به نظریه توطئه عجیب نیست که دو روز دیگه از همین سرویس بخونیم دروغ دو دو تا میشه چهارتا از کجا امد ؟ :
  • محمد امین حسن پور A1 ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۳
   17 5
   فرگشت، هنوز هم یک نظریه است. البته لزوما به صرف نظریه بودن نمی توان آن را باطل دانست. زيست شناسان بسياري از جمله جي. سرمونيك و آر. فوندي نويسندگان كتاب «پس از داروين» و نيز بسياري ديگر به مانند جي. موناسترا كه ايتاليايي است و بسياري ديگر در فرانسه و آلمان هستند كه معتقدند داروينيسم مانع رشد و توسعه زيست شناسي شده و با داده هاي زيست شناختي در تطابق نيست و آنچه در شواهد ديرين شناختي ظهور يافته في الواقع يك انقلاب است و نه يك تكامل. در واقع از نظر آنها آنچه تکامل خوانده می شود یک جهش بوده است. قضاوت در باره نظریه داروین، یک امر علمی و تخصصی زیست شناسانه است که به نظر من نسبتی با مثبت یا منفی دادن در فضای مجازی ندارد.
 • بی نام IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  27 30
  بالاخره چی شد همه که نظر همدیگه رو رد کردند. پس حضرت آدم این وسط چی میشه ؟؟؟؟
 • بی نام IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  49 14
  به نظر من یه تل بزنید ثبت احوال بپرسيد که 1/1/1 کی به دنيا اومده ؟ مسئله حله
 • شانلی A1 ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  26 2
  "پسر ناریوکوتومه" را میشناسم. تو محله مون با هم گل کوچیک بازی میکردیم؛ حالا چی مشهور شده واسه خودش
 • بی نام A1 ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
  15 73
  دوستان عزیز سری به وب سایت های تمدن های قبل از تاریخ بزنید و با مدرک ببینید که تئوری داورین غلط است و قبل از ان انسانها وجود داشته اند
  • بی نام A1 ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۸
   85 13
   وب سایت های تمدن های قبل از تاریخ؟ تئوری داروین؟ برادر بیدارشو قرن 21 شده درستی چهارچوب فرگشت کاملا اثبات شده.
 • بی نام A1 ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  16 36
  من كلا نه چيزي رو رد مي كنم نه مي پذيرم چون هزار توي واقعيت فرا تر از ذهن ماست ولي اگه بخاطر داروين مي خواين درياره دين نظر بدين بدونين در هر ورا خدا حضورش پررنگه ولي قبول يك چيزه صرف حالا چه حضرت ادم يا داروين يا .... خودش تحجره
 • بی نام SK ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  33 20
  یعنی قبل از حضرت آدم و حضرت حوا انسان یوده؟ نگید الان زلزله میاد همه میریم به دوزخ باز این غربیهای کافر کفر گفتن باورهای مارو تهدید کردند
 • بی نام IR ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  38 15
  نظریه داروین نه تنها رد خداپرستی نیست که آن را تقویت می کند. سیستمی به این پیچیدگی که تکامل می یابد بدون خدایی قادر هیچگاه وجود نمی داشت. فقط کافی است از زاویه دیگر نگاه کنیم.
 • بی نام A1 ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
  13 3
  من اینو میشناسمش بچه محلمون بود
 • بی نام IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۴
  13 37
  یه نظر من این افکار یهودی ها و غربی ها است که موضوع توحید رو به چالش بکشن.
  • بی نام IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۲
   6 4
   :
 • ممیش A1 ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  14 14
  تمام تکاملها درست ایه 30 سوره انبیا اب را زنده افریدیم و همه چیز را از اب افریدیم
 • حمید IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
  8 14
  دانشمندهاییدانشمند؟ که درباره ی منشا پیدایش انسان اینچنین مباحثی رو مطرح میکنن ای کاش یکبار هم شده با تفکر و دقت جوابشون رو از قران کریم و سخننان اءمه,بگیرن تا این همه افکار پوچ رو خورد بشریت ندن.
 • امید A1 ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
  4 5
  قانون فرگشت درسته ولی در مورد انسان چندان سنخیت پیدا نمی کنه.الان چند سالی است که دانشمندان زیست شناس به این نتیجه رسیده اند که ژنتیک انسان و دی ان ای کاملا متفاوت با حیوانات است و به نوعی اذعان کرده اند که انسان از جای دیگری وارد این این کره خاکی یعنی زمین شده است.
 • برنامه نویسی اندروید A1 ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
  0 0
  باسلام ممنون از پست خوبتون.