۰ نفر
۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۳

محمدعلی سپانلو می‌گوید اگر رییس‌جمهور بتواند گشت ارشاد را از حوزه فرهنگ جمع کند، کار بزرگی کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن روحانی امروز ۹ اردی‌بهشت، در مراسم افتتاحیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه کتاب، گفت که صاحبان فرهنگ نیازی به ارشاد و گشت ارشاد ندارند.

محمدعلی سپانلو، شاعر اما درباره سخنان رییس‌جمهور و زمینه‌ای که باعث شده، او چنین حرفی را بزند می‌گوید: «وزارت ارشاد طی هشت سال گذشته به معنای واقعی کلمه گشت ارشاد بود و فقط به تخریب حوزه ادبیات و فرهنگ مشغول بود.»

او ادامه داد: «این تخریب البته هیچ ملاک و معیاری نداشت و افراد تنها بر اساس کلمات ممنوعه‌ای که برای‌شان فهرست شده بود، دست به ممیزی آثار می‌زدند بی‌آنکه برای‌شان مهم باشد آن کلمات در کجا و با چه معنا و مفهومی به کار برده می‌شود.»

این شاعر افزود: «آقای روحانی حرف درستی زده است. ولی باید دید که چقدر امکان عملی کردن این حرف، وجود دارد. وگرنه حرف ایده‌آل زدن، به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند.»

سپانلو تاکید کرد که کلمه «ارشاد» به تنهایی مخرب نیست، این «انسداد» است که باعث ویرانی فرهنگ می‌شود و باید جلوی آن را گرفت.  

57۲۴۴

کد خبر 352228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  16 0
  الان كه گشت ارشادتغييرىكه نكرده بيشترم شده
 • محمود A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  3 20
  امثال آقاي سپانلو باعث به تاراج رفتن فرهنگ اين سرزمينندكداميك ازهم جناحي هاي ايشان با ادبيات مؤدبانه مذهبي وملي صحبت مي كنندكمي به سايت ها ووبلاگها مراجعه كنيد خودايشان مي فرمايد«این تخریب البته هیچ ملاک و معیاری نداشت و افراد تنها بر اساس کلمات ممنوعه‌ای که برای‌شان فهرست شده بود، دست به ممیزی آثار می‌زدند بی‌آنکه برای‌شان مهم باشد آن کلمات در کجا و با چه معنا و مفهومی به کار برده می‌شود.» خوب كه دقت كنيد متوجه ميشويد كه منظورايشان فرد نيست بلكه كليت نظام ارشاد ومميزي و...است خوب ايشان بگويد دركدام فرهنگ وكشور دنيا اجازه لاابالي گري فرهنگي داده ميشودوهركس هرچه خواست مي گويد دركشورهاي غربي كه ابتدايي ترين كتب اسلامي وحتي سياسي اجازه نشر ندارندواگر كسي داشته باشد«مجرم»است پس ايده آلشان چيست
  • بی نام A1 ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
   13 0
   این حرف ها را نزنید چی بگید تا کسی حرف می زنه پای غرب رو وسط می کشید. هشت سال همه چیز رو نابود کردید بس نبود ما اتفاقا به آقای روحانی رای دادیم که ثابت کنیم دوره نگاه امثال شما باید تمام بشود
 • امین RO ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  9 1
  استاد گرامی چندان امیدوار نباشید خبری از بهبود اوضاع نیست
 • بی نام A1 ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  14 1
  وزارت ارشاد 8 سال فقط دنبال پرونده سازی برای این و آن بود فرهنگ کجا بود؟ هنر کجا بود؟ وقتی فقط آدم های نظامی و امنیتی سر کار بیایند، همان می شود که در دوره احمدی نژاد شد
 • بی نام A1 ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
  11 2
  درود بر سپانلو
 • احسان IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
  1 0
  آقایی که به نام محمود اظهار فضل کردید، لحن کامنتی که گذاشتید کاملا گویای طرز فکر و ادب و فرهنگی هست که حرفش را می زنید و البته بنا به رسم هم مسلکی هاتان کاملا بارز است که اطلاع زیادی از اوضاع فرهنگ داخل و کتاب و نشر در خارج از مرزهای کشور ندارید. افراطی گری را کنار بگذارید، منطقی، آگاهانه و بااستدلال صحبت کنید و به عنوان یک هموطن با بقیه هموطنان خودتان «گفت و شنود» داشته باشید. تهمت زدن و حرف های بی حساب و کتاب زدن کار بسیار آسانی است. اصولا دروغ و افترا و حرف مفت هیچ زحمتی ندارد. فرهنگ این سرزمین را نادانی و ناآگاهی و حماقت به تاراج برده و می برد.