امشب به گفت و گو با خدا بنشینیم که فرصتی بزرگ برای آشتی کنان است

شب لیله الرغائب را دریابیم که شب دعا و راز و نیاز با پروردگارمان است. شبی که فرصتی مغتنم برای دوستی دوباره با خالق هستی است.

اولین شب جمعه ماه رجب با اولین روز این ماه که ماه باران رحمت الهی است، از راه رسیده است. شبی که پیامبر گرامیمان درباره آن می‌فرماید: «از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» می‌نامند. مقداری که از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند و برای بندگان دعا می کنند. »

این نخستین شب را گذاشته اند تا باز برگردیم و رفاقت کنیم. رفاقت با رفیقی که گفته است حتی اگر خیلی وقت باشد که قهر کرده ای، امشب زود آشتی کن. امشب از هر کجای این دنیای بزرگ که در بزنیم، صاحبخانه به استقبال می آید و به صحبت و نیایش و درد و دل مان گوش می سپارد ... امشب لیلة الرغائب است، می شود نیایش کرد و خیلی چیزها از خدا خواست. دنیا و آخرت را، ثروت و تملک را، بندگی، قدرت، گذشت، آرامش و ... خود خدا را. امشب مراقب آرزوها و خواسته هایمان باشیم. برای همه دعا کنیم و از خالق مهربان و بخشنده بخواهیم دستمان را بگیرد و تنهایمان نگذارد.

دعای زیبای یومیه ماه رجب را از اینجا بشنوید و خود را برای استفاده از این شب بزرگ آماده کنید.

«لیلة الرغائب» به چه معناست؟

 «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان به کار می رود. بنابر معنای اول «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. بر پایهٔ معنای دوم «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایستهٔ دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانهٔ خدا می‌شوند. همچنین «لیلة الرغائب» یعنی شبی که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن فراوان است و بندگان خوب و شایسته خداوند دراین شب تمایل زیادی به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خویش دارند، در این شب عطا و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روی آوردن به بارگاه قدس ربوبی و خاکساری در برابر عظمت حق شایسته دریافت انعام و عطا و بخشش بیکرانه حق می‌شوند.

امشب چگونه نیایش کنیم؟

رسول خدا(ص) خواندن نمازی دوازده رکعتی را در این شب توصیه کرده که بسیار فضیلت دارد و به گفته پیامبر کسی که این نماز را بخواند، خدای متعال در شب اول قبر ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با زبان فصیح به سویش می فرستد. این نماز پرفضیلت را اینگونه بخوانید.

توصیه امام ششم برای کسی که امکان روزه گرفتن ندارد

برای همه روزهای ماه رجب و روزی که به شب لیله الرغائب منتهی می شود روزه گرفتن بسیار سفارش شده است. اما اگر کسی قادر به روزه گرفتن نباشد با توصیه امام صادق(ع) می تواند از ثواب روزه گرفتن در این روزها بهره ببرد. امام ششم فرموده است که اگر نتوانستید روزه بگیرید هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخوانید تا ثواب روزه آن را دریابید:

«سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لَا یَنْبَغِی التَّسْبِیحُ إِلَّا لَهُ، سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ‏»

/6262

کد خبر 352556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
  خــــــــــــدایا ما را ببخش... .
  • بی نام RO ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
   53 9
   منفی چرا؟
  • رضا A1 ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
   0 0
   خدايا ..... لذت سخن گفتن با خودت را به همه بچشان.
 • فرجاد A1 ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
  125 1
  خدایا همه بیماران را شفا بده وسلامتی همه مردم خوب ایران را از خدای مهربان خواستارم......
 • بی نام A1 ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
  0 0
  خدایا هوای ما جوان ها رو داشته باش بد چور وضعیتی داریم.