مهر نوشت:

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اولویت اول این وزارتخانه تکمیل مسکن مهر و رفع مشکلات آن است، گفت: یک میلیون و 200 هزار کمبود انباشته مسکن از سال‌های گذشته داریم، ضمن اینکه وام مسکن کنونی هم با 35 میلیون تومان، براساس میانگین کشوری 25 درصد نیاز و در تهران 12 درصد نیاز را تامین می‌کند که قابل قبول نیست و باید افزایش پیدا کند.
حامد مظاهریان در برنامه نگاه یک شنبه شب شبکه اول سیما بااشاره به اصل 31 قانون اساسی در مورد حق داشتن مسکن و تامین آن گفت: طرح جامع مسکن برای افق 1405 در وزارت راه و شهرسازی در حال ترسیم و بخش‌های اصلی آن آماده شده است.

او گفت: در برنامه کوتاه مدت، دولت متعهد شده است تا مسکن مهر را انجام دهد و اولویت اول بخش مسکن در وزارت راه و شهرسازی و بزرگترین دغدغه تکمیل مسکن مهر، شناسایی مشکلات و حل آنها به شمار می رود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه عوامل مختلفی در مسکن دخیل هستند که بیشتر تحت تاثیر متغیرهای اقتصادی از جمله تورم قرار دارند، گفت: مهمترین کار را دولت با مهار تورم انجام داده است و هم اکنون شاخص‌ها نشان می‌دهد که ثبات نسبی در بازار مسکن وجود دارد.

او با بیان اینکه ما به دنبال ایجاد تنوع در ابزارهای مالی هستیم، چرا که الان بانک ها وام می‌دهند ولی بازارهای دیگر مانند رهن ثانویه یا لیزینگ مسکن دیده نمی شود، گفت: وام مسکن کنونی هم با 35 میلیون تومان، براساس میانگین کشوری 25 درصد نیاز و در تهران 12 درصد نیاز را تامین می کند که قابل قبول نیست و باید افزایش پیدا کند.

مظاهریان، هدف بعدی پس از مهار تورم را افزایش تولید مسکن ذکر کرد و گفت: رهن ثانویه اگر چه در یک دوره نزدیک ما در امریکا شکست خورد ولی از حدود 1937 شکل گرفت و در طول همان سالها توانست خیلی‌ها را صاحب خانه کند، ما هم می‌توانیم از آن سیاست‌ها درس بگیریم.

او گفت: در مجموع آمارهای ما، افزایش اجاره نشینی را نشان می‌دهد که ناشی از کاهش درآمد خانواده ها و یکی از سیاست‌ها، احیای نهادهای اجاره داری است که جای آن در کشور ما خالی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، میزان پاسخ گویی بانک مسکن را 150 هزار وام در سال ذکر کرد و گفت: ما ناچاریم بازارهای دیگر را باز کنیم، چرا که پیش‌بینی ما تا افق 1405 متناسب با شرایط و براساس آمار دقیق اضافه شدن 450 هزار زوج جدید در سال است در حالی که یک میلیون و 200 هزار کمبود انباشته از قبل داریم و همچنین حدود 3 میلیون واحد هم نیاز به نوسازی پیدا می کنند.

او گفت: با این آمار به 750 تا 780 هزار واحد مورد نیاز می رسیم که براساس آمار 5 تا 6 سال گذشته، بین 650 تا 670 هزار واحد را خود مردم می‌سازند و باید برای بقیه برنامه ریزی کنیم تا به افق مورد نظر برسیم.

مظاهریان در مورد علت آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر گفت: 2 هدف عمده وجود داشت، یکی اینکه تحولات اجتماعی در این مناطق اتفاق بیافتد چرا که در سنت ایرانی اسلامی ما افرادی با درآمدهای مختلف بتوانند کنار هم باشند و هدف دوم هم برخی توان پرداخت به موقع سپرده‌های خود را نداشتند و این امر به کل طرح صدمه می‌زد از این رو آنها با گرفتن سهم خود جا را به دیگر متقاضیانی می‌دهند که بتوانند هزینه را تامین کنند.

او با اشاره به اینکه شروع آزاد سازی هم به درخواست خود کسانی بود که مسکن مهر به آنها تعلق گرفته بود، گفت: مسکن اجتماعی از دیگر طرح های مورد نظر برای تامین مسکن است که این نوع مسکن برای کسانی است که حتی آورده مسکن هم ندارند، اینجا وظیفه دولت است تا برای کنترل تلاطم‌های اجتماعی صندوقی ایجاد کند و با ساخت مسکن اقدام به دادن اجاره آن به نیازمندان نماید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امیدواریم که بتوانیم کل بسته طرح جامع مسکن را که شامل مسکن اجتماعی هم می‌شود ظرف دو ماه آینده تقدیم کنیم، گفت: در دهک‌های میانی، مسکن مهر می‌تواند جواب دهد و هم اکنون حدود 1 میلیون و 500 هزار واحد در مرحله نازک کاری قرار دارد.

مظاهریان با اشاره به اینکه یک میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی هم داریم که نشان می‌دهد خریداران توان خرید آنها را ندارد، گفت: باید با ابزارهای مالی کمک کرد از جمله اینها لیزینگ مسکن است که مانند لیزینگ خودرو، سرمایه گذاران با ایجاد اطمینان و تضمین بانک مرکزی نسبت به تهیه و عرضه مسکن اقدام کنند.


23231

 

کد خبر 353069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • نبی A1 ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۴
    9 0
    آقای عزیز اوراق مشارکت ساخت مسکن در بازار بورس به یکباره از 60 هزار تومان در یک سهم به 85 هزار تومان رسیده و این در حالی هست که برای یک طبقه 70 سهم لازم است یعنی عملاً وام مسکن شد 29 میلیون تومان به وضعیت ارائه سهام در بازار بورس برای مسکن رسیدگی کنید مردم زیر فشار هستنددددددد