ایسنا نوشت:

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به تاسیس شرکت‌های غیرقانونی توسط بانک‌ها گفت: حضور بانک‌ها در بازار مسکن بر مبنای سودجویی صورت می‌گیرد و این مسئله منجر به برهم زدن رقابت سالم خرید و فروش مسکن در شهرهای بزرگ می‌شود.

حسام عقبایی اظهار کرد: زمانی که بانک‌ها به فروشندگان مسکن و ملک مراجعه می‌کنند این فروشندگان، املاک را با قیمت بالاتری می‌فروشند که این مسئله نیز موجب گرانی املاک می‌شود.

وی در برنامه شب گذشته پایش تصریح کرد: اعتراضات خود را در این زمینه به اطلاع بانک مرکزی و وزرات صنعت، معدن و تجارت رساندیم و در همین راستا از بانک مرکزی انتظار داریم به این مسئله توجهی بیشتری نشان دهد.

عقبایی اظهار کرد: در صورتی که بانک‌ها واقعا به دنبال کمک به بخش مسکن هستند با توجه به موقعیت‌های قانونی که وجود دارد باید به سمت و سویی بروند که تسهیلات را برای تولید ارائه دهند.

 

مخالفت مردم با سرمایه‌گذاری بانک‌ها در ساخت مجتمع‌های تجاری

در برنامه این هفته پایش به عملکرد بانک‌ها در بخش مسکن پرداخته شد و در همین راستا سوال نظرسنجی برنامه به شرح زیر بود:

ترجیح می‌دهید بانک‌ها سپرده‌های شما را در کدام راه صرف کنند:

۱- ساخت مجتمع‌های تجاری در شهر های بزرگ
۲- پرداخت وام به صنعتگران و کشاورزان در کل کشور

بر اساس این نظر سنجی ۹۰.۷۲ درصد به گزینه «پرداخت وام به صنعتگران و کشاورزان در کل کشور» رای دادند.


ورود بانک‌ها به بسیاری از معاملات رایج ممنوع است

همچنین در این برنامه، یک استاد دانشگاه شهید بهشتی به بررسی نحوه عملکرد بانک‌ها در بخش مسکن پرداخت.

سید محمود کاشانی حقوق‌دان و استاد دانشگاه شهید بهشتی با حضور در برنامه شب گذشته پایش با بیان اینکه بانک نهاد بسیار ارزشمندی در همه کشورها محسوب می‌شود گفت: تاسیس اولین بانک حدود ۳۰۰ سال پیش درکشور انگلیس صورت گرفت و ۲۰۰ سال پیش نیز اولین بانک ها دراروپا تاسیس شدند. در کشور ایران نیز حدود ۱۰۰ سال پیش اولین بانک شاهی تاسیس شد اما متاسفانه پس از دوران مشروطیت با توجه به فشار زیادی که ازطرف مجلس بر روی دولت به منظور تاسیس بانک صورت می‌گرفت به دلیل بی ثبات بودن و ضعف دولت‌ها این امر به تعویق افتاد.

وی با اشاره به اینکه سرانجام در سال ۱۳۰۶ تاسیس اولین بانک ملی در کشور به تصویب رسید افزود: به طور کلی رسالت بانک، گردآوری سپرده‌های کوچک و بزرگ مردم و پرداخت وام در بخش‌های گوناگون مانند کشاورزی، صنعت و تجارت است که این مسئله یک وجه مشترک بین بانک‌های ایران و سایر کشورها محسوب می‌شود.

کاشانی تصریح کرد: بر اساس قانون پولی بانکی کشور که در سال ۱۳۵۱ تصویب و تا کنون نیز در حال اجراست، ورود بانک‌ها به بعضی معاملات مانند بازار کالا، سکه و ارز و یا خرید و فروش کالا به منظور تجارت، خرید سهام و یا مشارکت در سرمایه‌های یک و یا چند شرکت، انجام معاملات غیر منقول، اعطای اعتبار به اعضا و یا ارکان خود توسط بانک‌ها غیر قانونی و ممنوع است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: قانون پولی و بانکی نظام اساسی همه بانک‌ها در سراسر جهان است و در صورتی که یک بانک از نظام و چاچوب اساسی خود خارج شود دیگر بانک نیست و در صورتی که بانک وارد عرصه تجارت شود خطر زیان وجود دارد زیرا در صورتی که این بانک ورشکسته شود سپرده‌گذاران ضرر می‌کنند.

وی اظهار کرد: بانک یک نهاد ثروتمند است و در صورتی که این نهاد با سرمایه‌های کلان وارد بازار شود روند عادی مصرف را به زیان مصرف‌کنندگان بالا می‌برد و باعث افزایش قیمت در بازار می‌شود. در حقیقت سپرده‌های مردم را بانک‌ها به سمت سپرده‌گذاری‌های غیرقانونی سوق می‌دهند که این یک فاجعه است.

 

45503

کد خبر 353408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمود IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۶
    1 0
    بانکها با خرید ملک و دخالت در بازار مسکن باعث گرانی مسکن شده و با پول ملت به این مردم خیانت می کنند .