فارس نوشت:

قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: حدود ۵۰ درصد دانشجویان نخبه گروه پزشکی کشور بعد از فارغ‌التحصیلی از کشور می‌روند و اکثر آ‌نها برنمی‌گردند. اگر این روند ادامه پیدا کند، کشور دچار فقر ژنتیکی از ژن افراد نخبه می‌شود.
شاهین آخوندزاده گفت: بعضی از آنها گاهی به ایران می‌ایند اما خیلی‌ها دیگر به ندرت و این 2 پیامد منفی برای کشور دارد. یکی اینکه سرمایه انسانی ما که مهمترین سرمایه است را از دست می‌دهیم و دوم اینکه کشور دچار فقر ژنتیکی از ژن افراد نخبه می‌شود. چرا که این افراد در خارج از کشور تشکیل زندگی می‌دهند و نسل آینده ایران را از داشتن نخبه محروم می‌کنیم.

او گفت: من دانشجویی دارم که قصد دارد این هفته از کشور خارج شود، این فرد در تمام طول دوران تحصیل از نفرات برتر دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود و یک بار هم در جشنواره رازی برگزیده شده است اما متأسفانه قصد دارد که از کشور خارج شود. در وصف او باید بگویم که این پزشک جوان که امیرحسین مدبرنیا نام دارد، در آزمون ورودی سیستم پزشکی آمریکا که تمام غیر آمریکایی‌ها باید در آن شرکت کنند توانسته است بالاترین نمره تاریخ آزمون را کسب کند.

آخوندزاده گفت: توجه کنید که بالاترین نمره تاریخ آزمون نه اینکه در این دوره اول شده باشد. من مطمئن هستم که این فرد طی 10 سال آینده جایزه نوبل را برنده می‌شود و من بارها گفته‌ام که روز رفتن امیرحسین، خواهم گریست.

آخوندزاده توضیح داد: توجه داشته باشید که خیلی از نخبگان ما مشکل مالی در ایران ندارند اما به دلیل عدم توجه مسئولان به آنها، کشور را ترک می‌کنند. وقتی می‌بینند که در ایران دیده نمی‌شوند و بود و نبودشان فرقی ندارد، به جایی مهاجرت می‌کنند که به آنها توجه می‌کنند.

او گفت: این برمی‌گردد به همان مشکلی که در ابتدای گفت‌وگو به آن اشاره کردم. تحقیر کردن نخبگان با حقوق‌های 500 هزار تومانی. وقتی ما به رزیدنت خود که از نخبگان محسوب می‌شود ماهی 500 هزار تومان حقوق می‌دهیم و به کارگر ساده یک میلیون تومان، این فرد دچار سرخوردگی می‌شود.البته بخشی از علت خروج هم بازمی‌گردد به موضوع علاقه به پژوهش و تحقیق که در این راستا سعی کردیم همان طور که قبلاً گفتم مشکلات را برطرف کنیم.


45231

 

کد خبر 354247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  7 62
  شرط بگذاريد پس از فارغ التحصيلي 10 سال كار در انقط محرم يران سپس هرجا خواهي برو يا پرداخت 10 برابر هزينه اي دولت را عودت دهد حتي اگر خود هزينه كرده باشد
  • كينه‌ داري نسبت به نخبه‌ها IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
   34 2
   خودت فهميدي چي گفتي؟ دولت چه هزينه اي كرده؟ غذاي بد، خوابگاه نامناسب رو ميگي هزينه كردن؟ الانم كه بيشتر دانشگاه‌ها به نحوي دارن از دانشجوهاي حتي روزانه هم پول ميگيرن؟
  • بی نام IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
   19 0
   می خواهی یک وزنه 200 کیلویی هم به پاهشون ببندند که خیالت راحت باشه.
 • بی نام IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  32 6
  من نخبه ام اما پول ندارم بروم
  • محمدحسین GB ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
   19 15
   جنابعالی نخبه نیستی چون اگه بودی لازم نبود پول بدی
 • بی نام A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  11 0
  جناب بي نام كسي كه خودش هزينه تحصيلش و ميده نميشه كه بره بازم در نقاط محروم كاركنه، من خودميم فوق ليسانس دارم، بخاطر شرايط بهتر دارم ميرم
 • دانشجو پزشکی IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  16 0
  25 سال سن ادم باشه هنوزم از باباش پول بگیره؟بعد مردم بیان بگن شرط بزارین 10 سال تو نقاط محروم کار کنن؟اونم با ماهی چندر قاز خوب معلومه که میرن خوب کاریم میکنن
 • بی نام A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  22 0
  نمی شود هر چیزی را گفت ولی تا زمانی که هر چیزی سر جایش نباشد همین وضع را داریم.
 • بی نام A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  16 0
  اخه تو ایران افراد نخبه به خاطر بعضی مسایل که نمیشه گفت افسردگی میگیرن.
 • جواد IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
  2 22
  دوازده سال تحصیل تقریبا رایگان تا آخر پیش دانشگاهی، 4 تا 7 سال تحصیل در دانشگاه که آن هم درصورت نخبه بودن بصورت رایگان میباشدچون حتما در دانشگاه های دولتی خوب و سطح بالا قبول میشود . آن وقت خیلی راحت مدرک را میدهیم دست این عزیزانی که با چه اوضاع اقتصادی آنها را تربیت کرده ایم، که بروند در کشور آمریکا تحصیل کنند. یعنی به عبارتی : مار در آستین خودمون پرورش داده ایم به نظر من هرکی این وضعیت را داره باید هزینه 16 تا 20 سالی را که در کشور بطور رایگان تحصیل کرده را بدهد و سپس از کشور خارج بشود. یعنی تقریبا سالی 2 میلیون بدهد که با نرخ الان چیزی در حدود 40 تا 50 میلیون میشود. حالا اگه رفت که برود و اگر هم ماند که ما چک سفید امضا بهش بدهیم و پول و امکانات به پایش بریزیم.
  • بی نام A1 ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۳
   5 1
   البته این 40 50 میلیون حقوق یک ماه یک نخبه پزشکی در آمریکا هم نیست
 • رضا A1 ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۳
  4 3
  جایزه نوبل ماله کسی نیست که توی امتحان های ورودی بالاترین امتیازها رو بگیره اصولا توی غرب اساس نو آوری و پیشبرد علمی میباشد نه اینکه هرکس نمره کنکورش بهتر شد پس دیگه مطمئن باشه جایزه نوبل میگیره .. واقعا تعریف مسوول از نوبل گرفتن اینه یا باز هم جو گیر شده؟؟ لطفا چاپ کنید نه سانسور