الهه خسروی‌یگانه

 وقتی حسن روحانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب از منتقدانش خواست که با شناسنامه حرف بزنند، همه می‌دانستند منظور او از «شناسنامه» برگه قدیمی یا جدید احراز هویت نیست. با این حال مخالفان دولت یازدهم، ترجیح دادند به جای رسیدن به کنه حرف روحانی، شمایل ظاهری سخن او را مستمسک طنز و گاهی عصبانیت کنند و برگه شناسنامه به دست، مدام این طرف و آن طرف عکس بگیرند و سخنرانی کنند.
 استقبال منتقدان و مخالفان دولت از سخنان حسن روحانی، البته  جای بسی خوشنودی است. این که دوستان همه برگه شناسنامه به دست اعلام کرده‌اند که دلواپس و نگرانند و البته منتقد، خود نشان از فضایی دارد که در آن می‌شود این چنین حرف‌هایی را زد، چون پیش از این نوشتن کوچکترین نقد در مورد عملکرد مدیران دولت نهم و دهم مصداق بارز قرار گرفتن در صف دشمنان قسم خورده نظام بود.

این ماجرای شناسنامه به دست گرفتن، البته آنقدر مسری بود که به تهیه‌کننده مستند «من روحانی هستم»‌ هم رسید اما ظاهرا تهیه کننده این مستند، ترجیح داد آن برداشت ظاهری از حرف رییس‌جمهور را به سطح نازل‌تری بکشاند.

تهیه‌کننده فیلم مستند «من روحانی هستم» در نشست خبری که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، شناسنامه و پاسپورت به دست گرفته و گفته: «من امروز اینجا هستم با همه معذوریت‌هایی که یک خانم دارد اینجا در برابر دوربین‌ها هستم تا با شجاعت از مظلومیت این مستند دفاع کنیم. از ما شناسنامه خواستند آیا همیشه با مستندها اینطور برخورد می‌کنند؟ ما با شناسنامه و گذرنامه‌مان آمده‌ایم تا بگوییم از این پس قرار است هر که نقد می‌شود با شناسنامه باشد.»

اما نکته‌ای که در برگزاری این نشست خبری عجیب به نظر می‌رسد، این است که در این نشست فقط و فقط خبرنگاران رسانه‌هایی چون فارس، رجانیوز، جوان و ... حضور داشتند. تازه همان‌ها هم نتوانستند عکاس به داخل سالن ببرند. در نتیجه خانم حقی و شناسنامه‌اش را فقط و فقط عده محدودی دیده‌اند که حتی نمی‌توانستند تصویر چهره این خانم را بعد از تنظیم و انتشار خبر در اختیار مخاطب خود قرار دهند.

از طرف دیگر خانم حقی در این نشست گفته‌اند که کارگردان مستند «من روحانی هستم» نامی مستعار دارد و اسم واقعی‌اش فاطمه نبوی نیست. ایشان هیچ اشاره نکردند که پس ماجرای شناسنامه و پاسپورت در این بین چه جایگاهی دارد؟ آن هم وقتی نام کارگردان مستعار است و تهیه کننده هم حاضر نیست جلو دوربین ظاهر شود.

طی سال‌های گذشته ما از جریان موسوم به افراطی رفتارهای محیرالعقول زیادی دیده‌ایم، اما دیگر شترسواری آن هم دولا دولا غیرقابل باور است. نمی‌شود که یک نفر نشست خبری برگزار کند، «با تمام معذوریت‌های یک خانم» شناسنامه و پاسپورت به دست در آن نشست خبری شرکت کند، اما فقط رسانه‌های همسو با تفکر خودش را به آن نشست دعوت کند. این اسمش، نشست دور همی‌ست نه خبری. بعد تازه به هیچ عکاسی اجازه عکس‌برداری ندهد و صدای اعتراضش هم بلند شود که من با شناسنامه دارم حرف می‌زنم. تازه همه این‌ها در دفاع از فیلمی باشد که تهیه‌کننده‌اش حتی اسم کارگردانش را هم علنی نمی‌کند و به وضوح می‌گوید که نام کارگردان، مستعار است. این چه جور شناسنامه‌دار بودنی است؟

منظور حسن روحانی از شناسنامه، بروز هویت و چهره واقعی منتقدانش بود. نه این که دوستان یک تکه کاغذ به دست بگیرند و لابد با شجاعت تمام اعلام کنند ما شناسنامه داریم.

اما وقتی هویت واقعی این آدم‌ها حتی از رسانه‌های به قول خودشان همسو هم پنهان می‌ماند، واقعا چه انتظاری می‌توان داشت از این که هویت و قصد و نیت درونی آنها برای مردم روشن شود؟ 

57۲۴۴

کد خبر 354495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرشیا A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  67 4
  افراطیهای دلواپس حتی جرئت ندارن که اسم و رسمشون رو افشا کنن .از چی اینقدر میترسین ؟ماهیت پایداری نشان شما برای تک تک ما معلوم است خودتان را قایم نکنید .
 • بی نام IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  84 13
  بسیار عالی بود و خیلی خوب این تناقض را نشان دادید
 • بی نام A1 ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  55 2
  عزیزان اینا شناسنامه دارن پاسپورت دارن کارت ملی دارن گواهینامه دارن ولی حیف انصاف ندارن در واقع چون رانت دوستاشون بهم ریخته انصاف و وجدانشونو زیر پا گذاشتن وگرنه خودشونم میدونن منظور اقای روحانی سجل نبوده ولی اگر برداشتشوت از صحبتهای رییس جمهور این بوده بگذارید دلشون به همون شناسنامه خوش باشه
  • بی نام A1 ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
   23 1
   گرین کارتشون را فراموش کردی
 • بی نام EU ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  39 3
  چندوقتی بود که حس میشد جامعه از دولت آقای روحانی نا امید شده و شاید دوربعد این دولت رای نداره ولی این قبیل حرکات و شوی دلواپسی باعث خواهد شد که این دولت دور بعد با قاطعیت بیشتری پیروز انتخابات بشه و افراطیون درانتخاباتهای آینده شکستهای سنگین تری رو متحمل بشن.اینها باید درک کنند جامعه از رفتارهای گذشته وامروزشون و طرزفکرشون بیزاره و هرچه بیشتر مواضع ضدمردمی بگیرند عکس العمل جامعه هم تندتر میشه.
  • بی نام A1 ۰۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
   3 0
   تجربه نشون داده هر وقت افراطی ها بااعتمادبه نفس حریف می طلبند و کار رو تموم شده میدونن شکست سختی خوردن اینبا ر به لطف خدا با شکستشون رسوا وسپس محو بشن
 • بی نام IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  44 2
  بسی لذت بردم از خواندن این گفتار مستحکم...
 • بی نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  30 1
  خاوری و مه افرید خسروی هم شناسنامه داشتن
 • بی نام IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  6 22
  خبرانلاین معلومه از به تمسخر گرفته شدن حرف بی ربط رئیس جمهور به بهانه تنگ تر کردن حلقه منتقدین دولت به هر بهانه ای حسابی عصبانی هستی خب آدم های اینوری هم حرف های زیادی میزنند که هم مسلکان شما شما چون در موقع مورد نظر به خوبی ازشون استفاده میکنید برای ایجاد یک موج در شبکه های اجتماعی و برخی از قلم بدستانتون در رسانه ها به کنهش نمی پردازند و اون را دستمایه تمسخر قرار میدن. نشستن در جایگاه متهم را دارید تجربه میکنید. جایگاه خود ساختتون
 • بهزاد A1 ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  17 2
  نه واقعا اینها سطح فکر و درکشان در همین حد است. خودشان را به نفهمی که نزده اند. فکر کرده اند منظور از "با شناسنامه حرف بزنند " یعنی همین که شناسنامه اشان را نشان بدهند
 • بی نام IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
  5 25
  ببین چه می گوید نبین که می گویدچرا با حرف مخالف مشکل دارند۰خدا میگه که خردمند کسی است که همه سخنان را بشنوند و از بهترینش تبعیت کندشما چرا حرف منتقد را نمی شنویدکجای مستند دروغ هست؟
  • بی نام A1 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۳
   9 0
   بله باید به "ماقال" توجه کرد نه به "من قال". ولی چه دلیل قانع کننده ای وجود داره که "من قال" داره از همه فرار میکنه؟
 • رضا A1 ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۳
  10 0
  طی سال‌های گذشته ما از جریان موسوم به افراطی رفتارهای محیرالعقول زیادی دیده‌ایم وخواهیم دید