فارس نوشت:

رئیس دیوان عدالت اداری در واکنش به سخنان رئیس جمهورگفت: ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره قانونی است و باید اجرا شود نه اینکه به آن طعنه زد.

به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیست و نهم اردیبهشت ماه هیات عمومی دیوان گفت: در حکومت و نظام جمهوری اسلامی چون برداشت‌ها و سلایق مختلفی وجود دارد اگر بخواهیم برای اجرای حق خطی را مشخص کنیم، پس از مسلمات اسلام که خط قرمز همه مسئولان است، ملاک قانون و پایبندی به آن خواهد بود.

رئیس دیوان عدالت اداری با توجه به اظهارات رئیس جمهور در مورد ارتباطات درباره ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره گفت: ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره قانونی است و باید اجرا شود نه اینکه به آن طعنه زد.

وی اظهار داشت: رئیس جمهور محترم در روز جهانی ارتباطات طی سخنانی به این مناسبت، مسایلی را مطرح کردند که به نوعی تنه زدن به قانون بود.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: امروزه شبکه‌های ارتباطات جهانی مانند اینترنت و ماهواره‌ها، از مواردی است که بهره‌مندی از آن برای همه جوامع از جمله کشور ما اجتناب ناپذیر است و ما نمی‌توانیم دیواری دور کشور خود بکشیم و خود را بی نیاز از این وسایل ارتباطی بدانیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: لکن گاهی از این وسایل پیشرفته و کارساز که از دستاوردهای ارزشمند بشری محسوب می‌شود، استفاده نابخردانه و سوئی می‌شود که تهدیدی برای سلامت روانی جامعه است.

وی تصریح کرد: البته استفاده علمی، اخلاقی از این امکانات و هر آنچه بتوان از آن در جهت پیشرفت جوامع استفاده کرد، مورد تردید نیست اما اینکه با توجه به برخی کارکردهای ضد اخلاقی و انحرافی آن‌ها که شاهد آنیم، بدون وضع محدودیت جلو آن را باز بگذاریم تا اخلاق، ارزش ها و پایه‌های استوار خانواده را دچار تزلزل کند، پذیرفتنی نیست.

رئیس دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: آیا به لحاظ شرعی، اخلاقی و دینی مجازیم به این بهانه که نمی‌توانیم جلو دسترسی به اطلاعات را بگیریم، به قانون طعنه بزنیم. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره در سال ۱۳۷۳ تصویب شده است، اگر آن را کارآمد نمی‌دانیم باید آن را اصلاح کرد.

حرف ما این است که چرا قانونی را که ما بدان نیازمندیم و فراموش شده است، اجرایی نمی‌شود.

رئیس دیوان عدالت اداری با طرح این پرسش که چرا باید فیلتر کردن فرستنده‌ها و برنامه‌های ضداخلاقی و ضد ارزش‌های دینی مورد حمله مسئولان اجرایی قرار گیرد، اظهار داشت: مسئولان فرهنگی در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گذاری شده است چه اقدام و برنامه‌ریزی ویژه‌ای را برای اینکه حریم خانواده‌ها و افکار جوانان از هجمه‌های فرهنگی غرب در امان بماند طراحی کرده‌اند.

وی گفت: آیا به صرف اینکه بگوییم جوانان ما متدین و ارزشی هستند و خودشان می‌توانند مسیر خود را انتخاب کنند، کافی است. هرچند جوانان متدین ما کم نیستند و آن‌گونه که هفته گذشته شاهد بودیم جمع کثیری از آنان در مراسم عبادی اعتکاف حضور داشتند، اما نباید چشم خود را بر واقعیت ببندیم، زیرا ما می‌دانیم که جوانان ما صرفا همین عده نیستند و نباید از تاثیر این قسم رسانه‌ها بر آنان غفلت کرد.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به افزایش آمار طلاق در کشور و ضرورت آسیب‌شناسی این موضوع تصریح کرد: درصد بسیاری از طلاق‌ها بر اثر تاثیری است که مسایل ضداخلاقی نمایش داده شده از سوی شبکه‌های ماهواره‌ای بر کانون خانواده داشته و موجب تغییر نظام ارزشی حاکم بر خانواده و سست شدن ارکان آن شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری اضافه کرد: بدحجابی‌ها و پوشش‌های ناهنجاری که ما در جامعه شاهد آن هستیم، همچنین انحرافات اخلاقی که در برخی جوانان ملاحظه می‌شود، ناشی از هجمه فرهنگی همین رسانه‌هاست.

وی با تاکید بر اینکه ضروری است مسئولان برای این بخش‌ها فکری کنند، ادامه داد: الحمدلله تعداد متدینین و کسانی که به ارزش‌های دینی گرایش دارند، کم نیست ولی نباید چشم خود را بر واقعیات بست.

وی در ادامه به محدودیت هایی که سایر کشورها بویژه در امریکا و کشورهای اروپایی در دسترسی به شبکه‌های ارتباطی وضع می‌کنند، اشاره کرد و گفت: آیا کشورها اروپایی و غربی مسیر ورودی اطلاعات را رها کرده‌اند و در این کشورها ورودی اینترنتی خود را فیلتر نمی‌کنند؟ رئیس دیوان عدالت اداری افزود: کشورهای اروپایی و آمریکا در کار هر سایت یا شبکه‌ای که منافع استعماری آنان را تهدید کند، محدودیت وضع می‌کنند و مانع انتشار هر اطلاعاتی می‌شوند که تهدیدی برای خود می‌دانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به اینکه تمایل نفس انسانی به این است که نمی‌خواهد سد و مانعی جلودارش باشد، تصریح کرد: دین آمده است که انسان را حفظ کند و به این ترتیب بر کیفیت زندگی او اثر بگذارد، در نظام اسلامی نباید از محدودیت‌هایی که ریشه در دین دارد، هراس داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به محدودیتی که حجاب برای زنان ایجاد می‌کند، اشاره کرد و اذعان داشت: حجاب برای زنان محدودیت است اما محدودیتی که برایشان مصونیت می‌آورد و این قیدی است که خداوند تعیین کرده است. وی ادامه داد: وظیفه حکومت نیز آن است که در چارچوب دین این قیود را اجرا کند. رییس دیوان عدالت اداری با بیان این مطلب که قانون ملاک عمل است، تصریح کرد: به مسئولان اجرایی به ویژه مسئولان فرهنگی این نقد را داریم که در اعمال قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره کم‌کاری کرده‌اند، در حالی که دشمن با شبیخون فرهنگی هجمه اساسی را برای کشور ما تدارک دیده است. چنین وضعیتی مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند و باید به آن توجه کنیم. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: می‌گویند در گذشته عده‌ای از جیب مردم سرقت کرده‌اند، اگر سارق یا جیب‌برها را می‌شناسند، معرفی کنند تا دستگاه قضائی به وظیفه خود عمل کند و در صورتی که عمل نکرد می‌توانند به قوه قضائیه هشدار دهند و آن را نقد کنند.

 

23503

کد خبر 355964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی RO ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
  260
  کاش همان اندازه که خودتان را برای قانون عدم دریافت سیگنال ماهواره به لحاظ شرعی، اخلاقی و دینی پایبند می دانید فکر بیکاری معیشت و ازدواج جوانان بودین. اگه تونستین یکی از این کارهارو بکنین من قول میدم تا آخر عمر ماهواره نبینم
 • بی نام IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
  230
  بنظر شما تحمیل علاقه 30 درصد بر 70 درصد مردم اسلامی است؟از نظر من غیر اسلامی و ناعادلانه است. چه شرعی و چه عرفی.
 • علی A1 ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
  139
  جناب آقای منتطری تا وقتی به قانون ها سلیقه ای نگاه میشود وضع همین است هر کس سلیقه خود رابیان میکنه اگر روزی برسه که قوانین مو به مو اجرا بشه قطعا مشکلات کمتر خواهد شد .
 • بی نام A1 ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
  4
  آیا رسیدگی به اجرای صحیح قانون مالیات برارزش افزوده درحیطه اختیارات دیوان عدالت اداری نیست. آیا میدانید اجرای نا صحیح این قانون باعث تورم و گرانی و تعطیلی بسیاری واحدهای توزیعی و تولیدی شده است. آیا میدانید سازمان امور مالیاتی از اجرای ناصحیح این قانون درآمد بیشتری کسب میکند.البته درکوتاه مدت .که در درازمدت فقط به رشد اقتصاد زیرزمینی کمک میکند.مردم به علت ترس از شکایت به دیوان صرف نظر کرده و به دنبال راه های دیگر کسب درآمد میروند.خواباندن سرمایه در بانکهای غیر مولد.سرازیرشدن ناگهانی به بورس و بعد خروج و سقوط آن.بورس بازی در مسکن وزمین.دلالی. قاچاق و... . بسیاری از مودیان مالیاتی با تهدید از شکایت به دیوان میگذرند یا اصلا نمیدانندکه باید به کجا شکایت کنند.