فارس نوشت:

حداد عادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  در برنامه "دیروز،امروز،فردا"تصریح‌کرد: در حال حاضر مردم متدین و انقلابی در زمینه حجاب گلایه‌های زیادی دارند و یکی از خواسته‌هایشان از ما این است که فکری به حال حجاب شود، خیلی‌ها پیش از این که در مورد گرانی و مسائل اقتصادی صحبت کنند نگرانی خود را در مورد مساله عفاف و حجاب بیان می‌کنند و این یعنی مساله حجاب یک مساله و یک دغدغه روز است.

فهیمه فرهمندپور مشاور امور زنان وزارت کشور هم در ابتدای این برنامه اظهار داشت:  وقتی در مورد پوشش و حجاب و صحبت می‌کنیم مشخص نمی‌کنیم دقیقاً به دنبال چه چیزی هستیم؟ حجاب را به عنوان یک هنجار اجتماعی و مصداقی از انضباط اجتماعی مطرح می‌کنیم یا یک انتخاب فردی؟ این دو موضوع با یکدیگر تفاوت دارد و راه رسیدن به هریک بادیگری متفاوت است.

وی افزود: دستگاه‌هایی که مسئول هدف‌گذاری هستند این کار را انجام داده‌اند اما در ادامه به درستی عمل نشده است، ما در سیاست‌گذاری مشکلی نداریم و سیاست‌هایمان در این زمینه روشن است، فکر می‌کنم در مرحله بررسی متغییرهای محیطی خوب عمل نشده است.

حدادعادل هم در ادامه برنامه گفت: ما به دولت و معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و هر مقام دولتی دیگر پیشنهاد می کنیم اگر در مورد طرح جامع عفاف و حجاب را لازم می‌دانند هرچه زودتر به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کنند و شورا در صورت صلاحدید این اصلاحات را اعمال می‌کند، ما باید عزم و اراده‌ای جدی در زمینه حجاب داشته باشیم. قانون به خودی ِ خود مساله‌ای را حل نمی‌کند، چیزی که نتیجه عملی در پی دارد اقدام سنجیده و هماهنگ و مبتنی بر واقعیت‌هاست.

 

وی افزود: حجاب یک پدیده پیچیده و چند بعدی است، حجاب نه فقط مساله‌ای فرهنگی است و نه فقط محتاج دخالت نیروی انتظامی است، حجاب در کنار این‌ها یک مساله اجتماعی است که دشمنان انقلاب نسبت به آن حساسیت دارند و روی آن سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی کرده‌اند، کسانی که می‌خواهند اقدام کنند نباید اقدام تک بعدی داشته باشند. این موضوع مثل یک بیماری است که نمی‌توان آن را فقط با یک قرص درمان کرد و نیاز به دواهای متفاوت است، بعد از 35 سال باید نگاهمان را نسبت به حجاب عوض کنیم.

فرهنمدپور نیز در ادامه این برنامه تلویزیونی اظهارداشت: متاسفانه ما در جامعه اجازه می‌دهیم کار به یک جای حاد برسد و بعد به فکر علاجی می‌افتیم که متعلق به آن مرحله نیست.

مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور گفت: ما در زمینه بحث حجاب و پوشش و عفاف چهار مرحله امکان ورود داریم. یک مرحله، تقابل است. یک مرحله قبل تر این است که ما در یک شرایط حداقلی موضوع را مدیریت کنیم و قبل از آن هم مرحله پیش بینی و پیشگیری وجود دارد.

وی افزود: من برای حجاب نگرانم اما آیا نگرانی به تنهایی کافی است؟ خانواده ما قبل از نگرانی چه پیش بینی کرده است؟ خانواده‌های ما قبل از انقلاب در جامعه طاغوت چون می‌دانستند خودشان باید فرزندانشان را تربیت کنند به خوبی از پس تربیت بچه‌ها برمی‌آمدند اما بعد از انقلاب دچار مساله واسپاری تربیت بچه‌ها به جامعه است. حتی اگر جامعه، جامعه امام زمان(عج) هم باشد، آیا خانواده باید فرزند خود را رها کند؟

وی ادامه داد: وقتی این مدیریت در خانه انجام نشود، این مشکلات به آموزش پرورش سرریز می‌شود که این دستگاه هم به خوبی به وظیفه خود عمل نمی‌کند و شاهد این هستیم که همه به سمت فرافکنی می‌روند.

حدادعادل در بخش دیگری از «دیروز،امروز،فردا»  گفت: مساله حجاب هیچ وقت نباید از دستور کار مسئولان کنار رود، دیدن بدحجابی در جامعه کار دشواری نیست و هرکس در ماشین خود نشسته باشد هم می‌تواند شاهد این پدیده شود، حس می‌کنم هر سال وضعیت بدحجابی در کشور بدتر می‌شود، اینطوری نیست که امروز همه با حجاب باشند و سال دیگر همه بی‌حجاب می‌شوند بلکه وضعیت هرسال نسبت به سال قبل بدتر می‌شود و باید در این مورد تدبیری اندیشید.

مشاور امور زنان و خانواده وزارت کشور نیز در ادامه برنامه گفت: باید مراقب باشیم فرافکنی نکنیم و کسی تقصیر را به گردن دیگری نیاندازد و هرکس سهم خود را به خوبی ایفا کند، نقطه قوت ما در این زمینه زیرساخت‌های قوی نظام فرهنگی ماست، سازمان تبلیغات، بسیج و نیروی انتظامی پایش متفاوتی در این زمینه داشته‌اند که بر اساس نتایج به نظر می‌رسد شرایط اعتقادی در جامعه ما خوب است و 95 درصد از خانم‌هایی که مکلف هستند، به اصل حجاب اعتقاد دارند، هرچند بعضاً در عمل گاهی پوشش مناسب ندارند.

وی افزود: از بین 100 درصد زنانی که به سن رعایت حجاب رسیده‌اند 5-6 درصد هستند که از نظر بدحجابی وضعیت نگران کننده‌ای دارند که متاسفانه این افرادِ اندک خیلی به چشم می‌آیند.

حداد عادل همچنین گفت: یکی از گرفتاری‌های ما این است که در امر مبارزه با حجاب یک حرف واحد نمی‌زنیم، یکی می‌گوید باید کار فرهنگی کرد، دیگری می‌گوید باید با فعالیت‌های سازمان یافته با این موضوع مقابله کرد و... این صحبت‌های چندگانه و حرکت‌های موسمی کار را خراب کرده است. وی ادامه داد:‌ اقتدار نظام با این قبیل کارها از بین می‌رود، من از دولت و مسئولان درخواست می‌کنم حرف‌هایی نزنند که خیال ساختارشکنان راحت شود، بنده از آقای روحانی انتظار دارم همانطور که در ماه‌های اول ریاست جمهوری خود روی حجاب تاکید داشت، در هر فرصت و مناسبت دیگری تاکید خود را روی مساله حجاب حفظ کند.

فرهمندپور هم در بخش دیگری از این برنامه تلویزیونی خاطرنشان کرد: اگر سیاسی بازی در مورد وضعیت حجاب بد است ما هم در این برنامه نباید گرفتار آن شویم.

 

سردار احمدی مقدم هم در ادامه «دیروز،امروز،فردا» اظهار داشت: همانطور که از آقای روحانی انتظار می‌رفت وی از مبانی قانونی و حقوقی دفاع می‌کنند، شورای اجتماعی کشور، بعد از کش و قوس‌هایی که در دولت قبل صورت گرفت در مورد طرح جامع عفاف و حجاب مسئولیت پیدا کرد، اما مساله یک مقدار پیچیده است و پاسخ به این سوال که بالاخره در این زمینه چه کسی مسئول است یک مقدار سخت است.

وی تصریح‌کرد: برداشت من برخلاف برداشت مهمانان برنامه این نیست که وضعیت روز به روز بدتر می‌شود آن‌هایی که اهل جلوه‌گری هستند بیشتر در چشم ظاهر می‌شوند و کسانی که اهل عفاف و حجاب هستند کمتر در منظر عمومی ظاهر می‌شوند و این به معنای بد شدن وضعیت حجاب و عفاف نیست.

 

فرهمندپور هم اظهارداشت: انتظار از نیروی انتظامی این است که به وظیفه خود عمل کند اما اگر قرار باشد دیگر دستگاه‌ها به وظیفه خود عمل نکنند این مشکلات به سمت نیروی انتظامی سرریز می‌شود، کما اینکه الان هم این اتفاق افتاده است، اگر دستگاه‌های دولت حداقل در ساختار خود به وظیفه خود عمل کنند ما شاهد این وضعیت در جامعه نیستیم.

احمدی‌مقدم هم گفت: نیروی انتظامی به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند، هرچند هر از چندگاهی صحبت‌هایی علیه کارهایی که انجام می‌دهیم، به گوشمان می‌رسد.

 

1717

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 357612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =