ایرنا نوشت:‌

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در واکنش به سخنان رئیس جمهور گفت: مسئول محترمی گفته است به زور شلاق نمی‌توان مردم را راهی بهشت کرد، این جمله سه معنا دارد که ما یک معنی برداشت از آن را قبول داریم ولی دو معنی دیگر اشتباه است.

آیت‌الله احمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌های دوم نماز جمعه تهران گفت: روز پاسدار را تبریک می‌گویم. سپاه پاسداران نهادی است که با انقلاب زاده شده و همراه با انقلاب در عرصه‌های مختلف مورد نیاز نظام خوش درخشیده است.

وی سپس ضمن اعلام فرارسیدن نیمه شعبان و سالروز ولادت امام عصر(عج) و تبریک این روز گفت: او خواهد آمد و بی تردید با آمدنش جهان معنای عدالت را خواهد فهمید و در آن روز خبری از مستکبران نخواهد بود. جشن‌های نیمه شعبان تا کنون مردمی بوده و مردمی هم باید بماند.

آیت‌الله خاتمی در مورد پیش رو بودن ۱۵ خرداد نیز گفت: ۱۵ خرداد مولود و میلاد انقلاب اسلامی است بذر انقلاب اسلامی در این روز کاشته شد و در ۲۲ بهمن ۵۷ این گل در این گلستان به بار نشست. لذا ۱۵ خرداد شناسنامه انقلاب است.

وی مسابقات قرآنی را بهترین شاهد بر این که جمهوری اسلامی ایران و تشیع به قرآن اهتمام می‌ورزد دانست و گفت: قرآنی که شیعه می‌گوید و می‌خواند همان قرآنی است که برادران اهل سنت می‌خوانند و این مسابقات بهترین اقدام در جهت نشان دادن دروغ بودن تحریف قرآن توسط شیعه است.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران در خصوص سالروز رحلت امام گفت: در رابطه با امام(ره) و راه عظیم الشان ایشان سراسر کشور برای تجلیل باشکوه آماده می‌شوند. این تجلیل‌ها عامل دو پیام است؛ پیام اول پیام بیعت با مکتب امام(ره) و پیام دوم پیام بیعت با جانشین صالح امام(ره) است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران سپس به ویژگی‌های مکتب امام(ره) اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی مکتب امام (ره) مکتب عشق به خدا بود و امام(ره) فرمودند تمام مقصد ما خداوند متعال است و دومین ویژگی، مکتب مردمسالاری دینی است. امام(ره) در اوج دلداگی به خدا مردمش را هم باور داشت و از انقلاب‌های بی نظیری که بدون مبارزه مسلحانه به سامان رسید انقلاب ما بود. امام(ره) برای رای مردم ارزش قائل بود و رای مردم را تشریفاتی نمی‌دانست، مثل مقام معظم رهبری رای مردم را سرنوشت‌ساز و تاثیرگذار می‌دید و این جمله از امام(ره) معرف همین نکته است که میزان رای ملت است.

وی سومین ویژگی مکتب امام(ره) را نفرت از استکبار و استکبارستیزی دانست و گفت: شعار مرگ بر آمریکا وامدار این مکتب است. امام(ره) هیمنه آمریکا در دنیا را شکست و پاسداری از این مکتب این است که آرمان امام(ره) زنده بماند و تا آمریکا شیطنت می‌کند این شعار باید زنده بماند.

آیت‌الله خاتمی چهارمین ویژگی مکتب امام را ولایت فقیه دانست و افزود: امام(ره) می‌فرمایند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند. بحمدالله کشور آسیب ندیده چون مردم دین خود به ولایت را ادا کردند. امام(ره) نفرمود پشتیبان من باشید بلکه فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید. لذا آن‌هایی در خط امامند که در خط ولایت باشند، این دو تفکیک ناپذیر است.

وی پنجمین ویژگی مکتب امام(ره) را مراقبت از انقلاب دانست و گفت: اگر مردم مراقب انقلابشان نباشند آن چیزی بر سرشان می‌آید که بر سر مصر آمد. امام(ره) نیز می‌فرمایند من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیافتد و الحمدالله نیز نیافتاده و نخواهد افتاد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران بیعت با جانشین صالح امام(ره) را ا ز دیگر شاخص‌های انقلاب اسلامی دانست و گفت: مقام معظم رهبری با همان شجاعت، اخلاص و تدبیر ۲۵ سال بعد از ارتحال امام(ره) همان راه را طی می‌کند و ایشان ترجمان خط امام(ره) و مفسر واقعی خط امام(ره) است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسایل فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: امسال را آقا به نام اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام نهادند. در سخنرانی‌های بعدشان فرمودند فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است و در همین هفته در دیدار نمایندگان فرمودند منظور از فرهنگ، فرهنگ انقلابی، دینی و ایجاد حرکت فرهنگی بر مبنای اسلام و ارزش‌های اسلامی و تقویت آداب و فرهنگ اسلامی را تعریف فرهنگ دانستند.

آیت‌الله خاتمی سپس افزود: بر اساس این معنا به صراحت می‌گویم که مجلس گناه، کار ضد فرهنگی است، چه این مجلس گناه تحت عنوان کنسرت موسیقی باشد و چه تحت عنوان دیگر، این که جوان‌ها را جمع کنیم، دخترها و پسرها را جمع کنیم و دخترها بزک کرده باشند یا حجاب بسیار بد داشته و پول بیت‌المال را خرج کنیم این گونه مراسم درست نیست. نگویید انتقاد نکنیم این لباس که ما پوشیده‌ایم لباس امر به معروف و نهی از منکر است. اگر شما نمی‌توانید مجلس بدون گناه ترتیب دهید خب ترتیب ندهید.

وی با بیان اینکه ما روی مسایل فرهنگی حساس هستیم ادامه داد: همه ائمه جمعه بر روی مسایل فرهنگی حساس هستند و البته موضع ما موضع مقام معظم رهبری است. مسئولان باید حمایت شوند اما این به معنای این نیست که امر به معروف و نهی از منکر نکنیم. اگر نقدی می‌شود هرگز بنا بر مخالفت و موضع‌گیری نیست. حساسیت هم فقط در مسایل فرهنگی نیست بلکه ما در مسایل اقتصادی هم حساسیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: ما در مسایل اقتصادی نیز بسیار حساسیم به طوری که وقتی فساد سه هزار میلیاردی رخ داد از همین تریبون انتقاد کردیم و درخواست برخورد قاطع داشتیم. الان هم می‌گوییم احسنت بر قوه قضائیه که در این رابطه قاطعانه برخورد کرد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان این که این روزها مطلبی عنوان شده که می‌خواهم آن را به صورت صریح باز کنم افزود: مسئول محترمی گفته است به زور شلاق نمی‌توان مردم را راهی بهشت کرد. این جمله سه معنا دارد؛ یک معنایش که هم ما قبول داریم و آن معنا این است که مکتب ما مکتب منطق و استدلال است و مکتب شلاق نیست، سیره پیامبر(ص) هم همین بوده و این برداشت از این جمله معنای درستی است و جنجال نیز ندارد.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: اما این که آن را این طور معنی کنیم که مردم را آزاد بگذاریم هر کاری خواستند بکنند در عرصه اخلاقی، اقتصاد و فرهنگ آزاد باشند امر به معروف و نهی از منکر نداشته باشیم به صراحت می‌گویم این معنی مورد تایید هیچکس نیست و معنای نادرستی است.

وی در مورد معنای سوم برداشت شده از این جمله نیز گفت: اگر معنای این حرف این باشد که ما حتی موظف نیستیم جاده بهشت را صاف کنیم این معنی هم درست نیست. اصلاً رسالت حکومت دینی هم همین هست که جاده بهشت را صاف کند، ماموریتش هم این است حکومت وظیفه دارد جاده را هموار کند برای بهشتی شدن مردم. این تحلیل بدون هیچگونه موضع‌گیری انجام شده است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه آخرین تحلیل خود را به حجاب اختصاص داد و گفت: قصه حجاب مساله روز جامعه است و دغدغه قاطبه متدینین. اول این که مساله حجاب از احکام قطعی اسلام است و بیش از ۱۰ آیه قرآن درباره حجاب داریم. همه فقها هم در معنای حجاب متفق هستند که خانم خودش را بپوشاند و به صورت ساده و نه آرایش کرده به بیرون برود که این زیربنای قرآنی و حدیثی دارد.

وی با بیان این که حجاب از ضروریات دین یعنی مثل روزه و نماز است ادامه داد: امروز مساله حجاب از حکم فرعی گذشته، دول غیراسلامی هر وقت بخواهند لج کنند با مسلمانان می‌گویند حجاب ممنوع است و هر دولتی بگوید ما با شما مسلمانان رفیقیم رفع منع می‌کند لذا خانم‌ها توجه داشته باشند این مساله جزئی نیست و آبروی اسلام و تشیع در آن است.

آیت‌الله خاتمی با بیان این که پیشینه حجاب قرآن و حدیث است ادامه داد: پیشینه حجاب فاطمه(س) و زینب(س) است اما بدحجابی و بی حجابی هم پیشینه دارد. اولین پیشنه بدحجابی مربوطه به قره العین بهایی است و پیشینه دوم مربوط به رضاخان قلدر است یقین دارم خانم‌های شیعه و خانم‌های مسلمان حتماً ترجیح می دهند حضرت زهرا(س) را انتخاب کنند. بارها گفته‌ایم در رابطه با کل مفاسد از جمله بدحجابی و بی حجابی هم کار فرهنگی هم کار اجرایی باید همزمان صورت بگیرد.

وی ادامه داد: خدا نمی‌پسندد کار فرهنگی باز باشد و کار اجرایی بسته. همزمان این دو باید با هم به پیش بروند. یک قانون بسیار جامع در سال ۱۳۸۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با حجاب نوشته شد و برای ۲۵ نهاد وظیفه‌هایی در آن تعیین شده و هیچ راهی برای گسترش حجاب جز اجرای این مصوبه نیست. لذا از همین جا به مسئولان دولتی، اجرایی، مقننه و قضائیه پیام می‌دهیم این قانون بسیار جامع و همه جانبه است که از طریق آن می‌شود بی حجابی را کم یا حتی به کلی از بین برد.

 

45503

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 357633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 35
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ابوالفضل IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  33 3
  رئیس جمهور حرف منطقی زده شما لازم نیست امر به معروف کنید..خدا تو قرآن گفته واسه هر چیزی تعمق و تحقیق کن ...ای کاش این حرص و جوشها رو در 8 سال گذشته میخوردین به امید سربلندی رئیس جمهور مردمی
 • ali A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  72 7
  اینهمه فساد و اختلاص هم آبروی شیعه است یا بی اخلاقی دزدی بیت المال و... جزء آبرو و فرهنگ شیعه نیست جالب است تنها موضوعی که آبروی شیعه است مساله حجاب است
 • نامردی اگه منتشر نکنی خبر انلاین A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  31 10
  تورو خدا، تورو قران بس کنید. هر جمله ای که شما میگید عده ای رو دین گریز میکنه. عده ای رو از نظام دور میکنه و به دامن دشمنان نظام میندازه. کجایند عقلای قوم؟
 • بی نام IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  26 2
  اگه وظیفه حکومت است لااقل اوناییکه مسولیت ندارند جامعه رو ملتهب نکنند
 • بی نام DE ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  37 3
  آقای احمد خاتمی چرا انقدر انتقادناپذیر هستید؟
 • مسعود A1 ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  5 4
  هیچکس نمی تواند منکر قوانین الهی قرآن باشد و هرچه در قرآن کریم آمده حرف حق و برآمده از ذات یگانه خداوندست و چه محکم باشد چه متشابه قابل اثباتست.اما باید درنظر داشت که در حال حاضر رای مردم و نظر عموم مردم هم در جای خودش محترم است و به قول معروف رای مردم میزانیست که عیار خیلی از اندیشه های درست و نادرست را برملا میکند و نمیشود هر مصوبه ای را بدون در نظر داشتن خواست و دیدگاه افکار عمومی و جوانان آینده ساز کشور به صورت یکطرفه به تصویب رساند و یک شبه به ذهن مردم تزریق نمود.هر شخصی که قصد هدایت و نصیحت مردم را دارد باید بداند که جاده رفتن به بهشت همیشه صاف و هموار بوده و در واقع انسان در بهشت آفریده شده است و به طور ناخودآگاه تمایل به بازگشت به اصل و نهادش را دارد...حرف حق و زبان ناحق که نمیشود...
 • لیلا US ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  54 8
  چرا دست از سر ما مردم بر نمیدارین؟ چرا نمیزارین خودمان خوب و بدمان رو انتخاب کنیم؟ چرا این همه زور میگین؟
 • سینا IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  19 1
  وی در مورد معنای سوم برداشت شده از این جمله نیز گفت: اگر معنای این حرف این باشد که ما حتی موظف نیستیم جاده بهشت را صاف کنیم این معنی هم درست نیست. اصلاً رسالت حکومت دینی هم همین هست که جاده بهشت را صاف کند، نمی دونم اینا این تفاسیر و از کجا میارن و میگن ؟ حکومت وظیفش آگاهی دادنه . نه اینکه به زور راه بهشت رو صاف کنه . هیچ جا در حکومت گفته نشده که کسی رو به زور به بهشت باید برد. باید فقط با آگاهی دادن مسیر رو نشون داد. انخاب اینکه کسی بخواد بره بهشت یا نره با خودشه نه با حکومت. خدایا ما را از شر این به اصطلاح مسلمانان حفظ کن.
 • بی نام IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  34 4
  شما انقدر که نگران بهشت رفتن مردم هستی به فکر اخرت خودت باش
 • بی نام A1 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  18 3
  اقای خاتمی اگر گاهی پیاده در خیابانهای تهران راه بروید..میبینید بیرون چه خبره..
 • معترض A1 ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  382 5
  " خدا نمی پسندد "را خوب آمدی جناب خاتمی ... درباره حجاب اجباری به کدام آیه قرآن استناد کردید استاد خبر درج کن
 • بی نام IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  323 7
  چرا دارید مردم نسبت به دین خود بدبین میکنید؟؟؟؟؟
 • بهنام RO ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  بذاريد مردم خودشون به دلخواه خودشون از اين جاده بهشت رد بشند و به بهشت برسند .
  • بدیع الزمان A1 ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   فارغ از دیدگاه سیاسی آقای خاتمی،نظر ایشان در مورد حجاب کاملا منطبق بر فرهنگ ایرانی اصیلنه ایرانیان غرب زده خودباخته است..این موضوع را با فساد اقتصادی و دلگیر های که از حاکمیت دارید قاطی نکنید....شاید بهتر بتونید تحلیل کنید...
  • ایلیا GB ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   35 4
   یعنی هر چی این جناب بدیع الزمان نظر میده میگذرد ولی مثل من و ما را نمیگذارید حتی تو نظرات هم مشکلی نباشه ، اینجا هم خودی و غیرخودی موج میزند . این را هم نگذرید
  • ایلیا A1 ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
   15 5
   نظر سوم ، نظرات گزینشی چه فایده ای داره
 • بی نام IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  والا بلا خود خدا می فرماید " لا اکراه فی الدین" جناب احمد خاتمی
 • بی نام A1 ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  من مسلمانم و شیعه و دوست دارم نماز جمعه هم بروم, ولی...
 • بی نام A1 ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  351 6
  شما جاده زندگی و اقتصاد مردم را صاف کنید اگر راست می گویید.
  • جواد A1 ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   9 47
   چقدر بی منطق . چه ربطی داره اقتصاد رو میشه جمع کرد ایا فرهنگو میشه جمع کرد؟ باید متوجه شیم داره هویت و فرهنگ و تعصب به موضوعان مهم و حیاتی مثل اعتقادات و استقلال و.. از بین میره ...داریم خودخواه و مصرف گرا و مدگرا و تقلیدگر و بی تفاوت و بد اخلاق و بی تحمل و. غفلت از حضور خدا...... میشیم بابا داریم از هم دور میشیم داریم فراموش میکنیم بالا سر ما آسمونی هست ..اگه نظرمو نذارید خیلی ازتون دلگیر میشم
 • بی نام A1 ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  درود بر تو ای مجاهد
  • بی نام A1 ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
   41 12
   چقدر م محبوبیت دارند
 • فرزانه IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  7 34
  انهایی که می گن کجای قران اومده ارجاع می دم به سوره نور به احادیث فراوان حجاب حجاب مسئله شخصی نیست حکم خداست و جنبه اجتماعی داره
 • جهان IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  28 3
  ما در جاده بهشت هستيم اگر شما اجازه بدي
 • بی نام A1 ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  7 5
  لكم دينكم ولي دين
 • بی نام IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  30 6
  میخواستم خدمت جناب آقای خاتمی عرض کنم در فرانسه حجاب ممنوع نیست اتفاقا در فرانسه افریقایی تبارهای بسیار مذهبی زندگی میکنند انچه در فرانسه ممنوع است پوشیدن برقع ونقاب است
 • مجید A1 ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  23 5
  به نظرم اجازه بدین این تعدادی که تو هشت سال گذشته از این راه رفتن بهشت برسن اونجا، بعد ما میریم جناب خاتمی اگه راجع به مسایل دیگه هم نظر بدن بدک نیست، مثلا ربا، اختلاس، هاله نور و ...
 • یاسر US ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  26 9
  همین اظهارات امثال شماها مملکت رو به اینجاها کشونده.از همه نظر
 • بی نام IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  14 8
  جناب اقای خاتمی حجاب هم نزد ایرانیان بوده خصوصا پس از اسلام اوردن مسلمین و اللخصوص بعدها شیعیان نسبت به ان حساسیت ویژه ای دارند هر چند اگر عده ای از بانوان در رعایت ان کاهلی کنند اما این همه فساد در جامعه شیعی از کجا امده اقای خاتمی ایا با ممانعت صرف میشود جلوی مفاسد بیدادگر فعلیدر بخش خانه و خانواده عرض میکنم را گرفت اقای خاتمی لطفا یک امار از مفاسد اتفاقیه فعلی را از قوه محترم قضائیه بگیرید و ان را با گزارشات مشابه در قبل از انقلاب مقایسه کنید پیشتر بگویم که شاید این امار ربع مشکلات فعلی جامعه است که به دادگاه کشیده میشود با اینگونه موضع گیریها نمیشود جامعه را اداره کرد برای هر منعی باید کنارش راهی باشد با کتمان راهها میشود بر مشکلات فائق امد؟ ایکاش قدری مسئولانه تر به مسائل نگاه میشد
 • بی نام A1 ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  18 3
  برای اولین بار تو این یک سال از روحانی خوشم اومد.روحانی متشکریم
 • مستان A1 ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  13 1
  انشااله که خودتم بهشتی باشی
 • عبدالله A1 ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۹
  4 36
  درست که جامعه ی ما خیلی از دستورات اسلامی را انجام نمی دهد و در برخی موارد افراطی عمل می شود ولی نباید در مساله ی حجاب کوتاهی کرد متاسفانه وضع حجاب در برخی شهرها وخیم و نازیباست باید با این جوانان به صورت کاملا معقول و منطقی صحبت کرد که حجابشان را حفظ کنند و در پایان حجاب محدودیت نیست مصونیت است. یا علی
 • گیج ومنگ A1 ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  48 2
  اگر شما واقعا به فکر آبروی دین و اسلام هستید باید اول از همه اقتصاد این جامعه درهم برهم را صاف کنید مگه اسلام نمیگه کسی دزدی کرد بار اول نمیدونم انگشت رو قطع کنید چرا این جا به جای قطع انگشت ارتقا رتبه میگیرن چرا؟؟؟؟؟؟ببینم شما یک شب بدون شام خوابیدین ؟شما سر پرداخت نکردن اجاره خونه صاحب خونه جلوتون اومده جلو خانواده تون هرچی حرف بارتون کرده؟شما وقتی بچتون خواست مسافرت بره یا تفریح بره شده که پول دستتون نباش بد ...؟شما اصلا میدونین بدهی وقسط بانکی و کلا نداشتن یعنی چه ؟چرا کسی نمیاد به ما در این مورد چیزی بگه؟
 • جلال A1 ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
  33 5
  درود بر روحانی ننگ بر افراطی گری
 • محمد A1 ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۲
  18 1
  تجربه ثابت کرده است که افاضات شما به باورهای دینی مردم صدمه می زند . از افراطی گری و تفسیر به رای خود بپرهیزید خطیب جمعه باید باعلم کامل ومطالعه و تفسیر واقعی مردم را نصیحت کند