ایسنا نوشت:

دبیرکل خانه صنعت، معدن تجارت ایران با انتقاد شدید از عملکرد نظام بانکی گفت: مشخص نیست در زمانی که علمای دین دریافت بهره مرکب و دیرکرد را حرام اعلام می‌کنند، چرا بانک‌ها به ادامه انجام این کار اصرار داشته و در برابر نظر علما مقاومت می‌کنند.

محمدرضا مرتضوی با بیان اینکه بعضا مشاهده می‌شود که بانک‌ها اصراری به دریافت مطالبات خود ندارند، گفت: ‌دلیل این کار نیز این است که اگر تسهیلات گیرندگان به موقع تسهیلات دریافتی خود را بازپرداخت نکنند، نرخ بهره و دیرکرد آنها به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد که این به سود سیستم بانکی تمام می‌شود.

او گفت: ‌در حال حاضر افراد شریفی صرفا به دلیل بدهی‌های بانکی که به دلیل شرایط بد اقتصادی به ‌آنها تحمیل شده است در زندان‌ها به‌سر می‌برند و برای حل این مشکل باید چاره‌اندیشی شود.

او با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی بدون همراهی سیستم بانکی امکان پذیر نیست، درباره ضرورت برخورد با مفاسد اقتصادی گفت: ‌مردم منتظرند ببینند آیا تبعیضی بین مه آفرید خسروی و مقام دولت قبل که در حال محاکمه است وجود دارد یا خیر. اگر مردم احساس تبعیض کنند ممکن است اعتماد آنها از بین برود و این تصور به وجود می‌آید که اگر کسی در دولت فسادی ایجاد کند برخورد چندانی با او نمی‌شود ولی مفاسد بخش خصوصی اعدام می‌شوند.

چندی پیش در سفر رئیس کل بانک مرکزی به قم، علما و مراجع تقلید در دیدار با ولی‌الله سیف انتقادات شدیدی را علیه عملکرد سیستم بانکی مطرح کردند.

از جمله اینکه آیت‌الله سبحانی از مراجع تقلید عنوان کرد که "دائما در پاسخ به استفتائات می‌گوییم، اخذ جریمه دیرکرد حرام است و مسئولان نظام بانکی فکری کنند تا این نوع مشکلات کم شود."

وی همچنین از حضور گسترده بانک‌ها در زمینه تجارت و گرفتن فرصت از مردم در این حوزه انتقاد کرد.

آیت الله جوادی آملی از دیگر مراجع تقلید نیز در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی گفت که "تاخیر دیرکرد حرام است و حقوقی که از این طریق پرداخت می‌شود نیز حرام است."

او با اشاره به اینکه ربا را به جای قرض‌الحسنه به میدان آوردیم و کسی به کسی رحم نمی‌کند، گفت: جامعه‌ای که رحم و عاطفه نداشته باشد پرونده‌های دستگاه قضا بیشتر می‌شود.


45231

 

کد خبر 360125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۴
    1 0
    بنده که کمی اقتصاد خوندم سرم سوت می کشه از این روش بانکداری و نحوه محاسبه و حتی اعلام سود مخصوصاً در مورد وامها. هیچ جای دنیا اینطوری نیست.