مهر نوشت:

بانک مرکزی طی نامه‌ای ۴ بندی به بانک‌های دولتی، غیردولتی، مؤسسات اعتباری توسعه، عسکریه و کوثر مرکزی ضمن تاکید بر پرهیز از رقابت ناسالم و مخرب برای جذب سپرده خواستار پایبندی به توافقات و تصمیمات مشترک مدیران‌عامل شبکه بانکی کشور در خصوص نرخ سود سپرده‌ها شد.

در این نامه آمده است:

در سالی که به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری شده است و دولت محترم برنامه‌ها و سیاست‌های خطیر و سرنوشت‌سازی را در عرصه اقتصاد کشور در نظر دارد، بر تمامی ارکان و اجزای نظام اقتصادی و به ویژه شبکه بانکی کشور فرض است در این راه، همراه و پشتیبان دولت بوده و با عزم و اراده‌ و اهتمامی افزونتر، تکالیف و مسئولیت‌های قانونی خویش را که همانا کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور است، به نحو احسن ایفا نموده و از هر اقدامی که می‌تواند موجب بی‌ثباتی، التهاب، رقابت ناسالم و سلب اعتماد عموم جامعه شود، به جد احتراز نمایند.

بدیهی است از جمله مواردی که در این رابطه می‌تواند مخل برنامه‌ها و راهبردهای کلان اقتصادی کشور باشد، رقابت و مسابقه ناسالم و مخرب برای جذب سپرده از طریق طرح‌ها و برنامه‌های سپرده‌گیری کوتاه‌مدت، اغوا‌ءکننده و توجیه‌ناپذیر است. از این رو، ضمن تأیید و حمایت مجدد از توافقات و تصمیمات مشترک مدیران‌عامل محترم شبکه بانکی کشور در خصوص نرخ سود سپرده‌ها در جلسه مورخ ۹۳/۲/۳ در محل این بانک و تأکید بر لزوم پای‌بندی و اجرای تفاهمات مذکور و نظارت دقیق بر حسن اجرای آن، موارد ذیل را متذکر می‌گردد:

* مقتضی است مدیران و مسئولان محترم شبکه بانکی کشور مراقبت نمایند از ارایه طرح‌ها و محصولاتی که علی‌الظاهر منطبق با نرخ‌های مورد توافق بوده، لیکن به نحوی طراحی شده که نرخ سود مؤثر آن، فراتر از نرخ‌های توافق شده است، به جد جلوگیری شود.

* ضمن حمایت از طرح‌های نوآورانه و مبتکرانه‌ بانک‌ها که در چارچوب مقررات و ضوابط طراحی و عرضه می‌گردند، لازم است طرح‌های جدید سپرده‌گیری قبل از عرضه عمومی همراه با مستندات و توجیهات پشتیبان آن، برای تأیید و اخذ مجوز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تسلیم گردند.

* بانک‌ها و مؤسسات اعتباری باید از ارایه هر‌گونه طرح سپرده‌پذیری با سررسید بیشتر از یک‌سال امتناع ورزند.

* بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مسئولیت‌ها و اختیارات قانونی خویش و با هدف انتظام‌بخشی به نظام پولی و بانکی کشور و صیانت از منافع سپرده‌گذاران و پیشگیری از تحمیل ریسک‌های نامتعارف به شبکه بانکی کشور، به دقت تحولات بازار را رصد و نظارت نموده و با هر گونه تخلف و تخطی از نرخ‌های سود مورد توافق، مطابق ضوابط و مقررات برخورد خواهد نمود. در مقابل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز که با پای‌بندی و تمکین به توافقات، همراهی و همکاری خود را نشان دهند، به نحو مقتضی مورد تأیید و حمایت قرار خواهند گرفت.

 

23503

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 360823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۷
  37 0
  این صیانت از منافع سپرده گذاران دیگه آخرش بود
 • بی نام IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
  4 0
  بجای اینکه سود سپرده گذار را ضایع کنید به دنبال گرفتن معوقات بانکی از دانه درشت ها باشید....