ایسنا نوشت:

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: همانطور که دولت وظیفه دارد اگر کسی به مرز کشورش حمله کرد برای دفاع تدبیر کند، نباید اجازه دهد کسی که مخالف مصالح و منافع کشور است در مراکز قدرت و تصمیم‌گیری کشور ورود کند.

سیامک ره‌پیک در جمع ناظرین شورای نگهبان در استان کرمانشاه، ضمن اشاره به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و آرزوی بخشش گناهان همه در ایام باقی‌مانده از ماه پر برکت شعبان، گفت: در کشور ما نظارت‌های مختلفی در امور گوناگون صورت می‌گیرد اما بخش مهمی از نظارت در کشور نظارت بر انتخابات است که بر عهده شورای نگهبان قرار گرفته است که در این امر بسیار مهم، از اعضای شورای نگهبان تا شبکه نظارت که متشکل از مردم هستند، مشارکت دارند.

معاون اجرایی و امور انتخابات به هجمه‌ها و شبهات علیه شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: برخی افراد شبهاتی را در مورد نظارت بر انتخابات القا می‌کنند که گاهی به مغالطه نزدیک می‌شود؛ باید این موارد روشن و در جامعه تبیین شود.

او گفت: بدیهی است که مردم حق انتخاب دارند اما دولت‌ها نیز موظفند شرایط انتخاب صحیح مردم را فراهم کنند. دولت‌ها وظیفه برقراری نظم، امنیت و رفاه را بر عهده دارند. همانطور که دولت وظیفه دارد اگر کسی به مرز کشورش حمله کرد برای دفاع تدبیر کند، نباید اجازه دهد که کسی که مخالف مصالح و منافع کشور است در مراکز قدرت و تصمیم‌گیری کشور ورود کند بنابراین نه رویه کشورها و نه منطقی است که کسی اجازه بدهد هر شخص بدون صلاحیتی در امور مهم کشور ورود کند. چنین منطقی که اجازه ورود بدون ضابطه افراد به انتخابات داده شود، در هیچ کشوری پذیرفته نیست.

او گفت: برخی از مسائل نه تنها برای مردم بلکه برای نخبگان نیز قابل کشف نیست. افرادی داشتیم که خود را در معرض نامزدی در انتخابات قرار داده و ثبت‌نام کرده‌اند اما پس از بررسی مشخص شده که مشکل امنیتی دارند که این موضوع برای عموم مردم قابل کشف نیست. اگر جاسوسی آمد و با سوء استفاده از عدم آگاهی مردم رأی آورد، چه کسی مسئول است؟! قانون در کشور ما تصریح کرده است که مراجع چهارگانه با توجه به اسنادی که در اختیار دارند اظهار نظر کنند. این اسناد، اسناد عمومی نیست که در اختیار همه مردم قرار داشته باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: این که کسی که می‌خواهد رییس جمهور یا نماینده مجلس شود و در امور مهم کشوری اظهار نظر و تصمیم‌گیری نماید، از حداقل‌های اخلاقی و رفتاری برخوردار نباشد، قابل قبول نیست. این مغالطه است که برخی مطرح می‌کنند که مردم نیاز به قیم ندارند که کسانی تعیین تکلیف کنند. این قیمومیت نیست بلکه وظیفه دولت‌هاست که سازوکاری را تعریف کنند که مردم در امنیت و رفاه باشند و البته خود مردم انتخاب می‌کنند اما شرایط انتخاب باید فراهم شود.

او با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 گفت: اتفاقی که در آن سال افتاد این بود که عده‌ای حرف‌هایی زدند و رفتاری داشتند که مورد تأیید و برنامه‌ریزی کشورهای خارجی بود. فضایی که به تعبیر مقام معظم رهبری فضای غبارآلود بود، ایجاد شد. بدیهی است که اگر در این فضای غبارآلود رأی‌گیری شود، این رأی‌گیری منجر به نتیجه مطلوبی نخواهد شد اما خوشبختانه با لطف خداوند متعال و تدبیر مقام معظم رهبری آن حادثه خطرناک از سر کشور رفع شد.

او گفت: اکنون کسانی دوباره این موضوع را مطرح می‌کنند تا از اصل مسئله غفلت شده و فتنه به یک مسئله عادی تبدیل شود. هر چند که باید عملکرد اشخاص ملاک تصمیم‌گیری قرار گیرد اما بحث شورای نگهبان فراتر از این موضوعات است. باید توجه شود که این قبیل رفتارها دیگر تکرار نشود. عده‌ای کشته شدند، آبروی نظام در معرض خدشه قرار گرفت، اکنون برخی می‌گویند گذشته‌ها را فراموش کنیم اما باید اصل مسئله روشن شود که دیگر چنین اتفاقاتی تکرار نشود.

ره‌پیک گف: دولت‌ها وظیفه دارند و باید تدابیری اتخاذ کنند که رأی حقیقی و واقعی مردم اخذ شود نه رأیی که فردی فاقد صلاحیت با تکیه بر ثروت، قدرت و سیاسی بازی مردم را فریب دهد. برخی از مراجع باید بر روند برگزاری انتخابات نظارت کنند که قانون این وظیفه را برعهده شورای نگهبان گذاشته است.

وی در مورد افزایش هجمه‌ها علیه شورای نگهبان هشدار و بیان کرد: برخی می‌گویند «این نوع نظارت یعنی نظارت استصوابی که در شورای نگهبان وجود دارد در کشور سابقه نداشته، این نوع نظارت جدید است و در سال‌های اخیر اجرا شده است»! در حالی که شورای نگهبان از ابتدای انقلاب به همین روش عمل می‌کرده است اما در زمانی چون تشکیلات شورای نگهبان به شکل امروزی نبوده، این امر بروز و ظهور نداشته است.

او در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان گفت: نظارت استصوابی، نظارتی موثر است. قانون اساسی در اصول مختلف به نظارت شورای نگهبان اشاره کرده است و هیچ اشاره‌ای به این ندارد که اگر شورای نگهبان در مورد صلاحیت کاندیداها یا در مورد روند انتخابات مشکلی دید به دیگری ارجاع دهد؛ البته رسیدگی به جرم از نظر قضایی بحث دیگری است که توسط قوه قضائیه انجام می‌شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان یک ناظر اطلاعی نیست بلکه نظارت شورای نگهبان نظارت موثر است؛ یعنی نظارت شورای نگهبان باید مطابق با قانون اساسی و قوانین مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، از اولین مراحل انتخابات که اعلام زمان برگزاری انتخابات توسط وزارت کشور است تا پایان انتخابات که آراء شمارش و به تخلفات احتمالی رسیدگی می‌شود، قاطع و موثر باشد.

او گفت: بر فرض اگر وظیفه نظارت استصوابی برعهده شورای نگهبان نیز نبود باید در جای دیگری این نظارت وجود داشته باشد و نمی‌شود در نظارت تنها به اطلاع از تخلفات احتمالی بسنده کرد. البته طبق قانون اساسی وظیفه نظارت بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: شبکه نظارت شورای نگهبان وظیفه قانونی خود را با انگیزه و اعتقاد انجام می‌دهد. ناظرین شورای نگهبان از طیف‌های مختلف مردم در درجه اول با اعتقاد کار می‌کنند و این رمز موفقیت شورای نگهبان است. پشتوانه سلامت انتخابات وجود عناصر با انگیزه است که باید برای حفظ این مجموعه گسترده و عظیم کشوری تلاش و تدبیر شود.

وی شفاف بودن مجموعه نظارتی شورای نگهبان را از دیگر ویژگی‌های بارز این شبکه دانست و گفت: چون تمام عناصر شبکه نظارت از مردم هستند، همه فعالیت‌های آنها کاملا مشخص و شفاف است. یکی دیگر از عوامل پشت سر گذاشتن حوادث سال 88 نیز همین شفافیت عوامل نظارت شورای نگهبان بود.

او گفت: از دیگر ویژگی‌های شبکه نظارت، قابل اعتماد بودن اعضای آن است؛ به طوری که این افراد از شخصیت‌های قابل اعتماد مردمی و خوش نام تشکیل شده‌اند و اگر اشکالات جزئی وجود دارد، باید رفع شود، البته اعتماد، بی دلیل حاصل نمی‌شود و لازم است همواره بی طرفی را رعایت کرده و از ورود به دسته‌بندی‌های رایج سیاسی خودداری کنیم.

معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، شبکه نظارت را شبکه آموزش‌دیده خواند و گفت: این یکی از ویژگی‌های قابل ملاحظه شبکه نظارت است. شبکه آموزش دیده و توجیه شده شورای نگهبان سرمایه ارزنده‌ای است که در برگزاری انتخابات نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

 

23231

 

کد خبر 362088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =