تسنیم نوشت:

در حالی چهار سال از اعمال محدودیت‌ سوخت‌رسانی به ایرلاین‌های ایرانی می‌گذرد که به تازگی کشورهای آلمان و هلند این محدودیت را برای ایرانی‌ایر لغو کرده‌اند و تا چند روز آینده نیز فرانسه اقدام به تحویل سوخت به ایرلاین‌های ایرانی می‌کند.

از اواسط سال 89 محدودیت‌های سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی توسط اتحادیه اروپایی اعمال شد و کشورهای این قاره یکی پس از دیگری از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری کردند، اقدامی که البته توسط کشورمان مقابله به مثل شد.
محدودیت‌ها تا آنجا پیش رفت که اردیبهشت امسال صربستان نیز به‌عنوان یکی از معدود کشورهایی-که به‌ همراه ایتالیا (فروگاه رم) به‌صورت محدود به ایرلاین‌های ایرانی سوخت تحویل می‌داد-از سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران‌ایر را قطع کرد. این موضوع باعث شد هواپیماهای هما برای انجام پرواز رفت و برگشت ناچار باشند برای سوخت‌گیری 1.5 ساعت به سمت کشور ثالث (فرودگاه مینسک بلاروس) پرواز کرده و دوباره به کشور مقصد برای مسافرگیری پرواز کنند، پروازی که هزینه‌های هما را 24 هزار یورو می‌داد.
این در حالی بود که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری چند روز پس از قطع‌سوخت‌رسانی به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با اروپایی‌ها برای رفع محدودیت‌های سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی خبر داده بود.
علیرضا جهانگیریان گفته بود: یکی از شاخه های مذاکرات ژنو مسائل مربوط به سوخت رسانی به ایرلاین های ایرانی است. در بعضی از زمینه ها مذاکرات به آن شکل که می خواستیم پیش نرفته است و در برخی دیگر از شاخه ها مذاکرات مثبت بوده است.
او گفت: در مذاکره با کشورهای اروپایی برای رفع محدودیت های سوخت رسانی آنها نیز از این روند ابراز نارضایتی کرده اند چراکه ما هم در ایران به آنها سوخت نمی دهیم. اروپایی ها از مذاکره با آمریکایی ها برای حل این مشکل خبر داده اند

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که اروپایی ها در مذاکرات اعلام کرده اند که تمایلی به عدم تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی ندارند، گفت: متاسفانه شرکت های سوخت‌رسان یا آمریکایی هستند یا این که تحت فشار آمریکایی ها مجبورند به هواپیماهای ایرانی سوخت را تحویل ندهند.
حال پس از گذشت حدود دو ماه از اظهارنظر جهانگیریان خبر می‌رسد که کشورهای آلمان و هلند از سه روز پیش محدودیت‌های سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران‌ایر را لغو کرده و اقدام به تحویل سوخت به این شرکت می‌کنند.

پیش از اقدام این دو کشور کشورهای اسلونی، لهستان و روسیه سوخت مورد نیاز ایران‌ایر را تا سقف حدود 35 تن در روز تامین می‌کردند، البته در کنار این کشورها نیز ترکیه سوخت مورد نیاز هما را بدون محدودیت تامین می‌کرد.
این در حالی است که تا چند روز آینده فرودگاه پاریس فرانسه نیز سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی را از سر می‌گیرد.

 

23231

 

کد خبر 362483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام GB ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۷
  6 0
  از انگلستان چه خبر؟
 • شهروند IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۷
  6 1
  تبریک برای پیشرفت مذاکرات و مسئولین منطقی و بدون حب و بغض که توانستند این تحریم مهم را بشکنند تشکر میکنم بعنوان یک هموطن از تلاشهای تیم هسته ای و حمایت و تائید رهبری که اجازه ندادند چاپلوسان دلواپس این مذاکرات را به شکست بکشانند