علی مطهری گفت:معترضان به انتخابات سال 88 ریزش انقلاب محسوب نمی شوند بلکه صرفا منتقد شمرده می شوند.

به گزارش خبرآنلاین، علی مطهری نماینده مردم تهران در پاسخ  به سرمقاله اخیر روزنامه رسالت جوابیه ای منتشر کرد.

مطهری تاکید کرده است: تا زمانی که نخواهیم به ریشه های حوادث سال 88 و اتهامات طرف مقابل بپردازیم و در واقع تا زمانی که نخواهیم به اشتباهات خود در آن ماجرا اعتراف کنیم و از روشن شدن حقایق برای مردم در هراس باشیم  این ماجرا به نقطه پایان خود نخواهد رسید و برای انقلاب اسلامی هزینه خواهد داشت.

وی درباره موضوع ریزش های انقلاب هم ،افزوده است: این که بخواهیم اصرار بر ریزش های انقلاب داشته باشیم و همه منتقدان را ریزش انقلاب به حساب آوریم حاکی از بی مهری و تعلق خاطر نداشتن و بی تفاوتی نسبت به آینده انقلاب اسلامی و انحصار طلبی در قدرت است. فقط کسانی و گروه هایی که بر ضد انقلاب اسلامی قیام مسلحانه کرده اند ریزش انقلاب محسوب می شوند.

روزنامه رسالت هم در پاسخ به جوابیه مطهری در خصوص  معترضان حوادث سال 88، تاکید کرد:اعتراضات سال 88 به انتخابات نبوده است. هیچ‌یک از شعارهای مخالفان (بخوانید از قول آقای مطهری منتقدان نظام) ناظر به نتیجه انتخابات و یا ناظر به نامزد پیروز نبوده است. آقای مطهری شعور مردم را نادیده می‌گیرد و شعارهای 13 آبان، 16 آذر، روز قدس و از همه مهمتر روز عاشورای مخالفان نظام را در داوری خود سانسور می‌کند تا بر نظر خود که مخالفان همان منتقدان هستند، باقی بماند!

مشروح پاسخ مطهری به سرمقاله اخیر روزنامه رسالت و پاسخ این روزنامه به اظهارات مطهری درباره فتنه 88 به شرح زیر است:

 

مدیر مسئول محترم روزنامه رسالت


با اهداء سلام، در سرمقاله روز دهم تیر ماه آن روزنامه مطلبی در ارتباط با اینجانب درج شده بود که لازم است نکات ذیل به اطلاع خوانندگان محترم آن روزنامه برسد. مستدعی است طبق قانون مطبوعات در اولین شماره و در همان محل عینا درج شود:


1. این که بخواهیم اصرار بر ریزش های انقلاب داشته باشیم و همه منتقدان را ریزش انقلاب به حساب آوریم حاکی از بی مهری و تعلق خاطر نداشتن و بی تفاوتی نسبت به آینده انقلاب اسلامی و انحصار طلبی در قدرت است. فقط کسانی و گروه هایی که بر ضد انقلاب اسلامی قیام مسلحانه کرده اند ریزش انقلاب محسوب می شوند. گروهی مانند گروه سید مهدی هاشمی که قبل از انقلاب مرحوم شمس آبادی را به قتل رساند، از ابتدا در دایره انقلاب نبودند که بخواهند بعدا ریزش پیدا کنند. نهضت آزادی هم اگر پاسخ منسوب به امام خمینی به نامه وزیر کشور وقت درباره این گروه اصالت داشته باشد، این نامه حداکثر می رساند که پست های کلیدی نباید به دست این گروه سپرده شود و الا خارج از دایره انقلاب نیستند و ریزش محسوب نمی شوند. همین طور معترضان به انتخابات سال 88 ریزش انقلاب محسوب نمی شوند بلکه صرفا منتقد شمرده می شوند چنانکه هر نظام سیاسی و هر حکومتی منتقدانی دارد. به هر حال ملاک ریزش فقط قیام مسلحانه است.

2. اگر آیت الله منتظری برای تصدی مسئولیت رهبری مناسب نبوده و انتقاداتی نیز به نظام داشته است آیا این امر می تواند مجوزی برای رفتارهای خشنی باشد که در حق او انجام شد و مثلا همه اموال و تجهیزات حسینیه او به غارت رفت. آیا این توصیه امام (ره) که آیت الله منتظری گرمی بخش حوزه علمیه باشد و از فقاهت ایشان استفاده شود عمل شد؟ مشکل سرمقاله نویس روزنامه رسالت این است که فکر می کند اگر کسی انتقادی به نظام داشت باید به نحوی حذف شود، به این معنی که یا ساکت بماند یا با حصر خانگی دچار مرگ زودرس تدریجی شود و یا به نحوی به دنیای دیگر رخت بربندد، به عبارت دیگر مردم باید سه دسته باشند، یا متملق و چاپلوس و مجیزگو یا ساکت و یا منتقدانی که تحت نظر بوده و حق اظهار نظر ندارند و خلاصه همه باید یک حرف بزنند، در غیر این صورت ریزش انقلاب محسوب می شوند. این طرز فکر با بیان رهبر انقلاب که در 14 خرداد 92 به رعایت احترام مخالفان توصیه کردند سازگار نیست.
3. مغالطه سرمقاله نویس رسالت جالب است که حصر خانگی فعلی را به محافظت از عایشه پس از جنگ جمل -که برای حفظ احترام همسر پیامبر بود- تشبیه می کند، یعنی اولا اعتراضات سال 88 به انتخابات را نظیر جنگ جمل یعنی یک قیام مسلحانه می داند و ثانیا حصر فعلی را نظیر آن محافظت احترام آمیز معرفی می کند. سستی این استدلال و بغض و کینه سرمقاله نویس نسبت به محصوران کاملا هویداست.
4. جالب تر این است که سرمقاله نویس ما قبل از آنکه دفاعیات متهمان مورد نظر را بشنود و نقش و تاثیر طرف دیگر فتنه را نیز در نظر بگیرد، در حالی که صلاحیت قضاوت نیز ندارد حکم قضایی صادر می کند که آنها محارب و باغی هستند و حکمشان اعدام است، کاری که حتی پیامبر خدا هم خود را مجاز به انجام آن نمی داند. اما این که وی چه لذتی از اعدام منتقد و معترض می برد شاید نیاز به یک روانکاوی داشته باشد.
سخن آخر این که تا زمانی که مانند سرمقاله نویس رسالت نخواهیم انصاف را رعایت کنیم و تعصب و کوردلی ما را از دیدن حقیقت محروم کرده باشد و تا زمانی که نخواهیم به ریشه های حوادث سال 88 و اتهامات طرف مقابل بپردازیم و در واقع تا زمانی که نخواهیم به اشتباهات خود در آن ماجرا اعتراف کنیم و از روشن شدن حقایق برای مردم در هراس باشیم و به همین جهت از محاکمه متهمان وحشت داشته باشیم، این ماجرا به نقطه پایان خود نخواهد رسید و برای انقلاب اسلامی هزینه خواهد داشت.
11/4/93
علی مطهری

 

 

پاسخ رسالت به جوابیه مطهری

با تشکر از جناب آقای علی مطهری در خصوص نقدی که به سرمقاله رسالت داشتند، نکات زیر را از باب خیرخواهی به ایشان می‌آوریم.
1 ــ در هیچ‌جای مقاله نیامده است: "اصرار بر ریزش‌های انقلاب داریم"، "منتقد" هیچ‌گاه ریزش انقلاب نیست بلکه کمک کننده و حامی انقلاب است. معلوم نیست این پاسخ ناظر به کدام قسمت سرمقاله رسالت است.
2 ــ این حکم که فقط کسانی که بر ضد انقلاب اسلامی قیام مسلحانه کرده‌اند ریزش انقلاب محسوب می‌شوند مبتنی بر چه حکم قرآن و سیره ائمه معصومین و سیره امام خمینی(ره) است؟ معلوم نیست در ذهن مبارک ایشان چه معنی از ریزش‌های انقلاب وجود دارد.
آقای مطهری می‌فرمایند: "گروه مهدی هاشمی از ابتدا در دایره انقلاب نبودند که بعداً بخواهند ریزش پیدا کنند." ممکن است ایشان بگویند اگر این جماعت از اول در دایره انقلاب نبودند اطراف آقای منتظری چه می‌کردند که امام مجبور شدند با دلی پرخون و قلبی شکسته حاصل عمر خود را کنار بگذارند؟ بی‌تردید هرطور پاسخ بفرمایند با این گفته ایشان جمع نمی‌شود که فرمودند: "رویه‌ای که منتقدان (بخوانید مخالفان نظام) از سیستم حکومتی حذف شدند چه در زمان امام و چه پس از آن اشتباه بوده است".
3 ــ آقای مطهری در مورد اصالت نامه امام در مورد نهضت آزادی تردید کرده است! یک بار این تردید از سوی نهضت آزادی مطرح شد، دفتر نشر آثار حضرت امام(ره) پاسخ آن را داد و در صحیفه امام(ره) هم این نامه به‌آدرس مشخص آمده است، معلوم نیست تردید ایشان برای چیست؟
آقای مطهری می‌گوید: "این نامه حداکثر می‌رساند که پستهای کلیدی نباید به این گروه سپرده شود والّا خارج از دایره انقلاب نیستند".
اگر آقای مطهری قبول دارد منافقین جزو ریزش‌های انقلاب هستند باید بپذیرد کسانی که به‌تعبیر امام(ره) ضرر آنها (نهضت آزادی) حتی از منافقین بیشتر و بالاتر است هم جزو ریزش‌های انقلاب هستند مگر اینکه بگوید شهادت امام(ره) در مورد نهضت آزادی را قبول ندارم.
4 ــ در بند 2 جوابیه آقای مطهری مطالبی ذکر شده که در سرمقاله رسالت نیست. ملاک داوری در مورد آقای منتظری اگر نامه 68.1.6 باشد، یک چیز است. اگر نامه 68.1.8 باشد، چیز دیگری است. هر دو در صحیفه امام(ره) آمده است. عملکرد آقای منتظری بعد از وفات امام نشان داد که نامه 68.1.6 بیشتر می‌تواند ملاک باشد چون وی به توصیه‌های امام(ره) عمل نکرد.
5 ــ آقای مطهری در جوابیه خود آورده است: "سرمقاله‌نویس رسالت فکر می‌کند اگر کسی انتقادی به نظام داشت باید به‌نحوی حذف شود به این معنی که یا ساکت بماند یا به‌حصر خانگی دچار مرگ زودرس تدریجی شود." این بیان می‌تواند مصداق نشر اکاذیب، ایراد تهمت و تشویش اذهان و اهانت به نویسنده باشد چون در هیچ‌جای سرمقاله چنین بیانی وجود ندارد.
6 ــ در پاسخ به بند 3 جوابیه آقای مطهری باید گفت؛ اعتراضات سال 88 به انتخابات نبوده است. هیچ‌یک از شعارهای مخالفان (بخوانید از قول آقای مطهری منتقدان نظام) ناظر به نتیجه انتخابات و یا ناظر به نامزد پیروز نبوده است. آقای مطهری شعور مردم را نادیده می‌گیرد و شعارهای 13 آبان، 16 آذر، روز قدس و از همه مهمتر روز عاشورای مخالفان نظام را در داوری خود سانسور می‌کند تا بر نظر خود که مخالفان همان منتقدان هستند، باقی بماند!
شعار "مرگ بر اصل ولایت فقیه" در روز عاشورای 88 ناظر بر نتایج انتخابات بود یا ناظر به طرح یک دیدگاه انتقادی! کدام‌یک؟ آیا شعار یادشده به‌علاوه خشونت‌های آن علیه عزاداران حسینی ناظر بر اقدام براندازی از طریق ایجاد رعب و آشوب و اغتشاش در ام‌القرای جهان اسلام نبود؟ این تحرکات ضدانقلابی و ضداسلامی از هر فقیهی و قاضی بی‌طرفی سؤال کنید، مصداق براندازی و "محاربه" است!! نه انتقاد به نتایج انتخابات! آقای مطهری مشابهت فتنه 88 با فتنه جمل را برنمی‌تابد و در این فتنه دنبال شمشیر و سپر اهل جمل می‌گردد، باید به این درک سیاسی و فهم تاریخی ایشان تبریک گفت!
7 ــ آقای مطهری در جوابیه خود آورده است: "سرمقاله‌نویس قبل از آنکه دفاعیات متهمان مورد نظر را بشنود ... در حالی که صلاحیت قضائی ندارد حکم قضائی صادر می‌کند." به نظر می‌رسد دفاعیات متهمان مورد نظر را می‌شود در بیانیه‌های دعوت به آشوب و اغتشاش سران فتنه به‌خوبی شنید. جرم حضرات، جرم مشهود است و در به خطر انداختن اقتدار و امنیت ملی پای در وادی محاربه گذاشته‌اند. این حکم نویسنده مقاله نیست. داوری ملت ایران در قیام تاریخی 9 دی است. خوب است آقای مطهری قطعنامه 9 دی سال 88 را که از سوی ملت ایران علیه فتنه‌گران صادر شده است یک بار دیگر بازخوانی کنند.
8 ــ آقای مطهری در پایان جوابیه سخن از انصاف و پرهیز از تعصب و کوردلی به میان آورده است که مانع از دیدن حقیقت است. این حرف خوبی است و این نصیحت را می‌پذیریم، اما سؤال این است که این انصاف است که مخالفان نظام و محاربان را منتقد بنامیم و نظر امام(ره) در مورد باند مهدی هاشمی و منتظری و نهضت آزادی را تخطئه کنیم و بگوییم امام یک نظر، من هم یک نظر! آیا این نوعی خودشیفتگی در قضاوت و نادیده گرفتن قضاوت دیگران نیست. آیا این عین انصاف و پرهیز از تعصب و کوردلی است؟!
دوستی و علاقه‌مندی آقای مطهری به سران فتنه نباید چشم او را به حقایق تاریخی و جرایم و جنایت‌ها و خیانت‌های آنان ببندد. آقای مطهری بالاخره نگفتند پاسخ خونهای به‌ناحق ریخته 22 شهید فتنه را چه‌کسی باید بدهد.
توصیه می‌کنیم آقای مطهری یک بار دیگر سرمقاله رسالت را بخواند، جوابیه ایشان ناظر به اصل مطالب سرمقاله رسالت نیست.
به آقای مطهری توصیه می‌کنیم به‌هنگام غضب و عصبانیت سخن نگویند و دست به قلم نبرند. درباره مکتوب آقای مطهری گفتنی‌هاست که به بعد موکول می‌کنیم.

 

 

/ 23212

کد خبر 363376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  آقای مطهری با خودش چند چنده.
  • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
   شما با خودت چند چندی ؟ اگر قدرت دست آقای مطهری و همفکرانش بود و اصطلاحا باد از آنطرف میوزید ، شما کدام طرف رو قبول داشتی ؟
  • بی نام A1 ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
   59 10
   باز هم ارتش سایبری در حال هک کامنتها است...خبر آنلاین برای شما متاسفم که حتی عورضه رفع یک باگ را ندارید...
  • بی نام A1 ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۳
   17 3
   خبرآنلاین اگه نمیتونی سیستم مثبت و منفیت رو درست کنی بگو بیایم واست ردیف کنیم.
 • بی نام A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  کاش ، همه ی نمایندگان مجلس همچون علی مطهری با شجاعت سخن می گفتند و بی پرده نقد می کردند .
  • بسیجی A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
   5 54
   آقای مطهری دیدین چه کسانی برای حرفهای سیاسی شما کف و سوت و هورا میکشیدن دست بردارید و تقوی الهی پیشه کنید شاید که خداوند از گنهان شما بگذرد در این ماه عزیز
  • بی نام A1 ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
   42 4
   منفی ها مشکوکه
 • بی نام IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  رحمت خداوند بر روح پر فتوح پدر ایشان که فرزندی اینچنین رشید و آزاده را تربیت نمودند.
  • داماش US ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
   38 8
   اینها از محبوبیت و صداقت مطهری میترسن همه امید ما به مطهریه
 • رزمنده دوران دفاع مقدس A1 ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  سلام ،درود بر مطهري عزيز كه واقع بين است و حقايق را بيان ميكند ،ام...به اميد برقراري اعتدال و ميانه روي در كشور و ريشه كن شدن افراط
  • بی نام A1 ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
   12 8
   امام و 96 درصد شهدا در وصیت نامه های خود ما رو به پیروزی از چه چیزی دعوت کردند؟
 • حسین IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  16 28
  باعث تعجب هست برای برای بنده که هنوز بعضیها سرگرم بازیهای کودکانه ی و تکراری وخسته کننده ی خودشان هستند با این همه ادعا و هارتوپورتها و امتحان پس دادنها و شرایط بسیار حساس و شاید خطرناکی که از ان قافلا هستند مشغول ابنبات چوبی بازیهاشون هستند وادعای خواص بودنم هم دارندکه تعریف واقعی خواص هم نمی دانند چیه .
 • بی نام RO ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  7 21
  نهضت به اصطلاح آزادی و اصلاح طلبان هر دو از ریزشهای انقلاب هستند
 • بی نام A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  9 4
  این که بخواهیم اصرار بر ریزش های انقلاب داشته باشیم و همه منتقدان را ریزش انقلاب به حساب آوریم حاکی از بی مهری و تعلق خاطر نداشتن و بی تفاوتی نسبت به آینده انقلاب اسلامی و انحصار طلبی در قدرت است
 • بی نام A1 ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  13 4
  شجاعت مطهري در اين امر ستودني است،‌ولي ديدگاهش در مورد بانوان را نمي توان پسنديد.
 • بی نام RO ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  5 12
  آقای مطهری در مورد اصالت نامه امام در مورد نهضت آزادی تردید کرده است یک بار این تردید از سوی نهضت آزادی مطرح شد، دفتر نشر آثار حضرت امامره پاسخ آن را داد و در صحیفه امامره هم این نامه به‌آدرس مشخص آمده است، معلوم نیست تردید ایشان برای چیست؟
 • علی IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  22 5
  فرزند شایسته شهید مطهری دلسوزانه سخن می گویند .بلی حق را بگویید ولو برضد شما باشد.کاسبان قتنه 88 دیگر حیا کنند ان فتنه دردناک دوسر داشت
 • بی نام IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  50 7
  زنده باشید آقای مطهری که همیشه با شجاعت از حق و عدالت دفاع میکنید
 • بی نام IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  5 6
  خدا رو شکر معنی منتقد و نحو انتقاد رو هم یاد گرفتیم
 • مرتضی A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  13 7
  درود بر علی مطهری
 • بی نام IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  17 6
  بازم آرای مشکوک ...
 • بی نام A1 ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  25 5
  درود بر مطهري عزيز كه جزء خدا به چيز ديگري فكر نميكند
 • بی نام IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  22 11
  روزنامه رسالت از کدام مردم حرف میزند از مردمی که در 24 خرداد سال قبل اون نه بزرگ را به تفکرات افراطی شما گفتند آقایون تفکرات افراطی شما خریداری ندارد مگر در بین افراد معدودی مثل خودتان .
 • حمید دهشوری A1 ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  57 7
  جناب آقای مطهری عزیز سلام علیکم؛ شما کلامتان را با کلمه مبارکه سلام آغاز کردید اما اینها جواب سلام را ندادند در روایات داریم؛ مَن بَداَ بالکلام قبل السلام فلا تجیبوهکسی که بدون سلام آغازگر کلام باشد جوابش را ندهید حیف شما که با این ها هم سخن شوید
 • بی نام A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  54 35
  مطهری خواستار فضای باز سیاسی و فضای بسته فرهنگی است. من با مورد دومش مشکل دارم ولی چون مطهری آدم صادقیه به همین خاطر ازش خوشم میاد.
 • علی A1 ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  85 35
  باز برادران دلواپس به شغل شریف "منفی‌زنی" روی آوردن. ادامه بدین.
 • حافظه تاریخی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  64 57
  افتخارمی کنم به مطهری که بیش ترین شباهت رابه مدرس داردوکیل المله
 • بی نام A1 ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۲
  37 4
  خبر آنلاین کی می خواهی مشکل هک شدن کامنتها را حل کنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • رضا A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۳
  5 5
  خدا کنه همه دلسوزه نظام باشند
 • بی نام A1 ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۳
  6 3
  چرا نظرات را پخش نمیکنید
 • جمشید عطار حمیدی IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۴
  7 4
  ضمن تشکر از فرزند بزرگوار شهید آیت ا...مطهری امید است که با توجه قل الحق ولو انفسکمهمواره آنچه که در راه حق است را کوتاه نیایند. بالخص که ایشان بسمت نماینده مردم در مجلس نیز حضور دارند.انشاء آ.. در بیان واقعیات موفق باشند. خداوند پشت پناه ایشان باشد
 • اصلاح طلب A1 ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۵
  6 2
  من در انتخابات مجلس به این اصول گرای شجاع و فرزند رشید اسلام رای خواهم داد.