ایسنا نوشت:

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با تشریح جزییات کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها، گفت: شرکت ملی گاز از این اقدام متضرر نمی‌شود و پول کمتری به هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌کند.

منصور معظمی در تشریح جزئیات مصوبه هیات وزیران مبنی بر کاهش قیمت متوسط گاز مصرفی مجتمع‌های پتروشیمی از ۲۶۵۰ ریال به ۲۰۲۰ ریال در هر متر مکعب گفت: از ۱۴ میلیارد متر مکعب مصرف سالیانه گاز مجتمع‌های پتروشیمی ۴.۵ میلیارد متر مکعب صرف خوراک می‌شود که قیمت آن در مصوبه هیئت وزیران ۳۴۴.۵ ریال تعیین شده است ضمن آنکه این رقم متناسب با بند «ق» تبصره ٢ ماده واحده قانون بودجه سال ١٣٩٣ است که در آن عنوان شده قیمت پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در چارچوب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به گونه‌ای تعیین شود که از ۱۳ سنت در هر متر مکعب کمتر نشود.

وی با اشاره به اینکه ۶۸ درصد مصرف سالانه گاز مجتمع‌های پتروشیمی صرف سوخت این مجتمع‌ها می‌شود، گفت: میزان مصرف سالانه سوخت مجتمع‌های پتروشیمی ۹.۵ میلیارد متر مکعب است که قیمت آن در مصوبه هیئت وزیران ۱۳۲۰ ریال تعیین شده است.

معاون وزیر نفت درباره اینکه قیمت متوسط گاز مصرفی مجتمع‌های پتروشیمی چگونه ٢٠٢٠ ریال در هر متر مکعب گاز محاسبه شده است، در حالی که میانگین عدد ۳۴۴.۵ و ۱۳۲۰ ریال این رقم نمی‌شود، تصریح کرد: برای بدست آوردن این رقم، قیمت خوراک و سوخت مجتمع‌های پتروشیمی را در میزان مصرف سالیانه آن‌ها ضرب کرده و حاصل جمع آن‌ها را بر میزان مصرف سالیانه مجتمع‌های پتروشیمی (۱۴ میلیارد متر مکعب) تقسیم می‌کنیم که رقم ۲۰۲۰ ریال حاصل می‌شود.

معظمی با بیان اینکه هم اکنون متوسط سوخت مصرفی مجتمع‌های پتروشیمی ۲۰۲۰ ریال در هر مترمکعب تعیین شده، درباره مابه تفاوت این قیمت با مصوبه مجلس که در آن عنوان شده قیمت سوخت مصرفی مجتمع‌های پتروشیمی نباید پایین تر از ۱۳ سنت باشد، اظهار کرد: ما به تفاوت این قیمت از محل درآمد دولت پرداخت می‌شود، در واقع درآمد دولت کاهش می‌یابد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا این بدان معناست که درآمد شرکت ملی گاز با توجه به اینکه تامین کننده گاز مجتمع‌های پتروشیمی است، کاهش می‌یابد؟، گفت: اینطور نیست، در واقع شرکت ملی گاز پول کمتری به هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌کند و این شرکت از این اقدام متضرر نمی‌شود.

 

23503

کد خبر 364282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =