۰ نفر
۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
پیشنهادی برای نجات انتخابات1400 از قهر مردم

نمایندگان محترم مجلس طرحی را در دست بررسی دارند که بر اساس آن قرار است برای انتخابات ریاست جمهوری شرایط تازه ای تعیین شود.

*همه طرح را که بخوانید ، چیزی جز محدودکردن انتخاب مردم از آن در نمی آید یعنی دقیقا شمشیری است برای قطع کردن رابطه مردم با انتخابات و مآلا قهر آنها با صندوق رای.

*بجای آنکه نمایندگان به فکر شور انتخابات باشند،چرتکه دست گرفته اند و سن این و آن را حساب می کنند . نتیجه اش اینکه فلانی چون جوان است و دیگری چون سنش بالاست نیاید. انگار که مردم نمی فهمند جوان یا سالخورده کدامشان عرضه ریاست بر جمهوری را دارند.

*در انتخابات امریکا روشی وجود دارد که بخشی از آرا بصورت پستی داده می شود. می توان از این روش الگو گرفت و با بومی کردن آن، در شرایط سخت کرونا( که بعید است به این زودی از بین برود) راهی برای حضور گسترده تر مردم پیدا کرد. حتی اگر کرونا هم نباشد، شرکت غیرحضوری در انتخابات(مثلا به صورت آنلاین و اینترنتی) می تواند بر میزان حضور شهروندان بیفزاید.

*هرچند عده ای گمان می کنند با حضور ضعیف مردم، می توان دولتی دلخواه و دلچسب  تشکیل داد ، اما  وجه پررنگ جمهوریت نظام، اقتضائش مشارکت گسترده مردمی است.
انتخابات  اخیر مجلس در اسفند98 نه به لحاظ حضور،مشعشع بود و نه نتیجه اش دلچسب.

*بنابراین برای کارآمد کردن نظام باید پشتوانه مردمی اش را تقویت کرد،هرچند که حضور پررنگ مردم را هیچ وقت دوست نداشته ایم #مااصولگراها

1717

کد خبر 367537

برچسب‌ها