مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: برای ایجاد نقدینگی در بنگاه‌ها بهینه‌سازی انرژی، صادرات غیرنفتی، رونق در مسکن و بازار نفت و پتروشیمی ضروری است.


به گزارش فارس مسعود نیلی ظهر امروز در جمع هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت می‌خواهد مطالبه اجتماعی شکل بگیرد و چند تصمیم مهم را اعلام کند، تا مورد نقد قرار بگیرد و با اجماع و خرد جمعی به نتیجه معقولی برسد، در همین راستا هفته آینده همایشی در راستای بسته خروج از رکود غیر تورمی برگزار می‌کند که چند وزیر، مدیران میانی دولت و صاحبنظران نیز در آن حضور خواهند داشت.

او در مورد وضعیت رکود در کشور گفت: رکود متعارف همیشه سمت تقاضاست و از آنجا شروع می‌شود که واحدهای تولیدی اجناس‌شان در انبار انباشته شده و از طرف دیگر در سمت تقاضای مصرف کننده تقاضایی وجود ندارد. تولیدکننده و واحدهای تولیدی جنسشان در دستشان می‌ماند و هنگام فروش قیمت‌ها کاهش می‌یابد و در عین حال هزینه‌های واحدهای تولیدی نیز بالا رفته، در حالی که افزایش قیمتی صورت نگرفته است و این آغاز شکل‌گیری مسئله‌ای است به نام رکود غیر تورمی است. اگرچه بسیار سخت و عمقی است، اما سیاستگذاری برای حل آن سخت نیست.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با مقایسه وضعیت اقتصادی کشورهای صنعتی و آمریکا گفت: اقتصاد آمریکا ظرفیت خالی برای رشد اقتصادی ندارد و آنها مجبورند برای رشد اقتصادی به بحث بهره‌وری و تکنولوژی توجه کنند، در حالی که در کشورها برخلاف ایالات متحده ظرفیت‌های خالی زیادی برای رشد اقتصادی وجود دارد.

نیلی به سناریوهای پیش رو برای خروج از رکود غیر تورمی اشاره کرد و گفت: اگر دو سناریو در نظر بگیریم، یعنی اول اینکه رشد اقتصادی ما تا پایان سال 93 یک درصد باشد، برای اینکه در پایان امسال به سطح تولید ناخالص داخلی سال 90 برسیم باید سال آینده رشد اقتصادی ما 8.7 درصد باشد و اگر به طور خوش‌بینانه رشد اقتصادی ما تا پایان سال 93 ، 3 درصد باشد، برای اینکه به سطح تولید ناخالص داخلی سال 90 برسیم رشد اقتصادی تا پایان سال 94 باید 6.4 درصد باشد که اصلاً امکان‌پذیر نیست و این نشان می‌دهد که یک اتفاق (تحریم‌ها و سوء مدیریت در دولت قبل) چطور می‌تواند اقتصاد را گرفتار کند.

او به این نکته تاکید کرد که در بسته مورد نظر ما تاکید بر این است که خروج از رکود تنها به معنی افزایش سطح تولید نیست، بلکه به معنای اشتغال بیشتر هم هست.

مشاور رئیس جمهور همچنین در مورد تورم گفت: در شرایط رکود عمیق و تورم بالا الزام می‌کند راه حل های ما بسیار ظریف باشد تا علاوه بر اینکه به تورم دامن نزنیم از رکود هم خارج شویم. چرا که معتقدیم اگر به رکود توجه نداشته باشیم، مسائل دیگری دامن‌گیر اقتصاد ایران خواهد شد.

او در پاسخ به انتقاد برخی کارشناسان مبنی بر اینکه بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود غیر تورمی کوتاه مدت است، گفت: سمتی که در دست ما است کوتاه مدت است و اگرچه ممکن است خیلی از مسائل مهم کشور در آن نباشد، ولی هدف ما این بود که با این سند مسئله محور بتوانیم، از شرایط رکود آن هم در یک دوره کوتاه مدت خارج شویم، ولی ملاحظات میان مدت و بلند مدت هم در برنامه‌های توسعه‌ای در نظر می‌گیریم.

او ادامه داد: منظور از رکود غیر تورمی این نیست که اصلاً تورمی در پی نداشته باشد، بلکه افزایش آن بسیار اندک خواهد بود، مانند جراحی که قبل و بعد جراحی تاکید دارد که بیمار نباید آب بخورد اکنون بنگاه‌ها به بانک‌ها می‌گویند به ما پول بدهید، در حالیکه نباید پول داد تا بیش از طرفیت تولید پول ایجاد شده ولی باز می‌بینیم بنگاه‌ها برای تامین نقدینگی کم می‌آورند و می‌خواهند پول قرض کنند و در نهایت این تورم ادامه دارد.

نیلی با بیان اینکه تجربه اقتصادی دنیا نشان داده که بسته حمایتی خروج از رکود حتماً غیر تورمی است، گفت: برای تحرک نقدینگی در بنگاه‌ها باید 4 پیشران را در نظر گرفت که بهینه‌سازی انرژی، صادرات غیر نفتی، رونق در بخش مسکن، رونق بازار در نفت، گاز و پتروشیمی از جمله آنهاست.

به گفته مشاوراقتصادی رئیس جمهور، دردولت جدید بانک‌ها بیشتر رویکردشان اصلاح محور و بازار سرمایه توسعه محور است.

او گفت: مشکل بنگاه ما در یک فضای رقابتی حل می‌شود و این مسئله با بخش تخصیص اعتبار بسیار تفاوت دارد.

 

45231

 

کد خبر 368199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • آرش EU ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  1 0
  مردم درآمد شان بالا بره اقتصاد از رکود خارج میشه .در حال حاظر اکثر اقشار جامعه توانایی خرید چندانی ندارند . حقوق بگیران در بدترین وضعیت قرار دارند چون در چند سال اخیر درآمدشان هموزن تورم افزایش نیافته و کاهش ارزش پول ملی هم مزید بر علت شده و به جایی رسیده اند که تنها برای خرید مایحتاج اولیه پول هزینه می کنند . برای افزایش درآمد بدون افزایش تورمی هم راهکارهایی وجود داره که ساده ترینش همون توزیع سبد کالاست . البته نه مثل دفعه پیش . اینبار از طریق شرکت تعاونی های هر سازمان و در قبال توزیع تولیدات همان استان نه اینکه روغن تولید کرمان را در مازندران توزیع کنید .
 • بی نام A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
  5 0
  چرا باید قیمت ساختمان متری چهار میلیون در تهران باشد و یکساله بساز بفروش یک میلیارد سود خالص کند۰۰۰۰ در حالی که اصلا مهندس هم نیست و بازاری است و هیچ تحصیلاتی در زمینه ساختمان ندارد؟؟؟ لطفا درج کن
 • بی نام A1 ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  2 1
  آقای نیلی این رکود خود خواسته است و واحدهای تولیدی از ان استقبال میکنند آنها سرمایه را به بازار املاک برده اند و از سود فراوانش خوشنود هستند با سیخ و دگنک هم نمیشود مشکل را حل کرد باید جلوی سود فراوان بازار های پر سود دیگر را گرفت انگاه خواهید دید چگونه تولید کنندگان پر درآورده این بازار را از رکود در میآورند
 • بی نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  0 0
  برخی از این آقایون جیب مردم را نزنند رکود اقتصادی از بین میره
 • علی IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  1 1
  چطور است که ایشان در دولت قبل هم مشاور اقتصادی بود، امروز هم مشاور اقتصادی است؟