ایسنا نوشت:

یک عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با بیان این‌که عوامل بسیاری موجب انحراف و فاصله گرفتن انسان از دین در عصر غیبت می‌شود، تعریف وارونه و غلط از دین را اولین عامل در سست شدن پایه‌های دین ذکر کرد.

آیت‎الله سیداحمد خاتمی، در بیست و یکمین دوره طرح «تقویت مبانی اعتقادی» به تشریح ویژگی‌های سبک زندگی منتظرانه در عصر غیبت پرداخت و دین مداری را یکی از برجسته‌ترین ویژگی و شاخصه در زندگی انسان منتظر برشمرد.

 

بخشهایی از سخنان سید احمد خاتمی:

-تحلیل رایج امروز که «دلت پاک باشد ظاهر مهم نیست» یکی از تفاسیر وارونه و برعکس از دین در جامعه است و این نگاه غلط در ارتباط با مسئله حجاب در جامعه به شدت موج می‎زند.نگاه به ظاهر زن بی‌حجاب و بدحجاب نکنید او چنان دل پاک و مومنی دارد که این خانم‌های چادری یک صدم آن را ندارند متاسفانه به تحلیل امروزه جامعه در ارتباط با افراد بی‎حجاب تبدیل شده است.

-این گونه تحلیل‌ها تنها تحریف کردن دین خدا است.

-آیا به کسانی که دزدی می‎کند و یا زنی که قانون صریح خدا یعنی حجاب را زیر پا می‌گذارد، می‎توان گفت دلشان پاک است؟ این گونه افراد خطوط قرمز الهی را شکسته‎اند و شیطان را در دل خودشان وارد کردند و به هیچ وجه نمی‎توان آن‌ها را انسان‌های دل پاک معرفی کرد؛ چرا که گناه دل آن‌ها را آلوده کرده است.

-بیش از 10 آیه قرآن در ارتباط با رعایت حجاب با چادر مشکی بیان شده است، از برخی اظهار نظرها درباره پوشش مشکی چادر تعجب نمی کنم. چندی پیش یک انسان بی‌سواد درباره پوشش چادر اظهار نظر کرد که چادر مشکی از دربار انگلیس‌ها آمده است در حالی که در سوره احزاب به شکل شفاف استفاده از چادر مشکی برای زنان گفته شده است.

-جالا چند خانم چادری از چادر سوء استفاده می‎کنند و جایگاه دین را مخدوش می‎کنند این دلیل بر بد بودن چادر و حجاب می‎شود؟ آیا کسانی که از آیات الهی و اهل بیت به عنوان یک ابزار برای رسیدن به منافع شخصی و دنیایی خود استفاده می‎کنند دلیل بر بد بودن این دو ثقل اکبر می‎شود؟ حجاب نیز چنین وضعیتی دارد.

-بکوشیم دین خود را از مطهری‌ها و بهشتی‌ها بگیریم، هر عمامه به سری عالم به دین و مسائل دینی نیست، برای کسب اسلام ناب به دنبال افرادی باشید که علم خود را از علمای برجسته و کسانی که بیراه نرفته و منحرف نشده‌اند بگیرد به طور قطع هر کسی لیاقت و شایستگی پیروی و پرسش مسائل دینی را ندارد.

-متاسفانه غیرت دینی در جامعه اسلامی رخت بسته به حدی که در برخی از مناطق کلان شهر حجاب و روسری به صورت علنی کنار رفته و برخی‌ها نیز عاجزانه می‌گویند چه کنیم دیگر کاری از دست ما ساخته نیست.

-بی‌حجابی و بدحجابی موجود در کشور ما که از کره مریخ نیامده است عدم کنترل خانواده بر نوع رفتار و پوشش فرزندان منشا آغاز این بی‌حجابی‌ها بوده و باید این معضل را از سرشاخه قطع شود.

-متاسفانه در ارتباط مسئله حجاب مَثَل «خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو» در جامعه ما رسوخ پیدا کرده است، این نگاه مسموم در جامعه بی غیرتی به معنای واقعی کلمه است. این نوع رفتارها در عصر غیبت ما را در آزمون مهدویت و دین مداری در این عصر مردود می کند.

-مشکل بی‌حجابی در کشور حل شدنی است، عزم و اراده مسئولان شرط اصلی برای حل این مشکل است. قانون جامع و کامل شورای انقلاب فرهنگی تصویب شده در سال 86 وجود دارد که عمل به آن بسیاری از مشکلات بی‌حجابی را در کشور حل خواهد کرد.

-تبدیل شدن ضد ارزش‌ها به ارزش یکی دیگر از عوامل مهم در تضعیف دین مداری در عصر غیبت است. خانمی از کشور ما برای داوری مسابقات فیلم به خارج سفر می‎کند و در آنجا با وضعیت پوشش نامناسب با داوران مرد خارجی دست می‎دهد و به جای اینکه همه صدای اعتراضشان نسبت به این اقدام ناپسند بلند شود می‎گویند این مسائل عادی است باید به حضور یک زن ایرانی در جشنواره بین‎المللی افتخار کرد و حساسیت را کنار گذاشت.

-مسئولان فرهنگی کشور این حرکت زشت آن خانم را توجیه می‎کنند در صورتی که خود این خانم نامه نوشت و از مردم عذرخواهی کرد، این گونه رفتارها از سوی مسئولان را تبدیل شدن ضدارزش‎ها به ارزش و انتقال آن به بدنه جامعه دانست.

 

45231

 

کد خبر 368325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نیما A1 ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  خبر امیدوارم نظر من را بگذاری: جناب احمد خاتمی نه شما را در قبر دیگری می گذارند و نه دیگری را در جای شما ...امر به معروف و نهی از منکر هم که در زمان وقوع اتفاق برای خانم حاتمی به اندازه صورت گرفت و منجر به عذر خواهی ایشان گردید... و بیش از آن هم بازخواست گنه کاران در درگاه الهی .حالا چرا شما و دوستانتان اینقدر کاسه داغتر از آش هستید و هر از گاهی آبروی یک مومن را دستاویز بازیهای سیاسی خود می کنید الله و اعلم... فقط شما را به فرمایش معروف حضرت امیر به مالک اشتر نخعی حوالت می دهیم که : ای مالک اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی، فردا به آن چشم نگاهش مکن ، شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی...
 • صدای میهن... A1 ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  آقای خاتمی مگر شما وکیل وصیّه مردم هستید؟؟؟ بدانید در چه جایگاهی هستید... در قرآن آمده در زندگی دیگران دخالت نکنید شما به چه حقی ازآیه لا یسبقو من الله و رسوله یعنی از خدا و رسولشدر هیچ امری سبقت نگیرید، جلو میزنید و در کارهای مردم دخالت میکنید؟؟ لطفا به شعور مردم اهانت نکنید.خبر آنلاین اگر انصاف داری پخش کن
  • حسین A1 ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
   باسلام دوستان یا مسئله گناه و امر به معروف رو نمیدونند یا که از روی هوی و هوس حکم میدن حالا جناب آقای خاتمی یه مساله ای رو از روی درد دین گفته اند بجای اینکه طرف ایشون رو بگیریم چرا طرف گناهکاران و کسانی که میخواهند قبح گناه بریزد رو میگیریم؟؟؟1 بدونید هر حرف ما دراین دنیا ثبت و ضبط میشه. اگه حجت شرعی داشتیم که فبها المراد واگه نداشتیم واویلا از اون دنیا اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
 • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  در اون دنیا هر کسی را با اعمال خودشون می سنجند این کار چه ارتباطی داره
 • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  بعد اون آقا که خانم را بقل کرد و رئیس جمهور هم بود و شما آقای احمد خاتمی طرفدارش بودید اشکالی نداشت؟
 • در خفگان A1 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  امید وارم این اقایان قدرتمندو...یکم بفکر کار ودرامد فقرا هم بودند هر چند فکر نمیکنیم چیزی بنام گرسنگی بدانند چی هست .منم اگه سیر بودم شاید به بقیه گیر میدادم
 • بی نام A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  اونوقت مادر هوگو چی باید بگه؟
 • علیرضا IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  البته خانم حاتمی در آن نامه برای عده ای دلواپس فقط موقعیت را توضیح داد و هیچوقت از کسی عذرخواهی نکرد.
  • ناشناس A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
   چرا باید از شما عذر خواهی کنه تا کی میخواد به این افکار تون ادامه بدید
 • لی IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  یعنی همه منکرات منجمله اختلاس و قاچاق و....... رافراموش کنیم و بچسبیم به یکی .اونوقت چرا ؟؟؟
 • كورش IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
  اصلا جناب خاتمي شما چرا همچين تصوري داريد كه هرچي كه شما مي گوييد، درسته؟؟ مگر اينكه يك تريبون در اختيار شماست و متكلم وحده هستيد دليل حقانيت افكار و گفته هاي شماست؟
 • علی مجیدی A1 ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۵
  18 4
  والله من چندین بار سوره مبارکه احزاب رو خوندم ؛ایه ایی در ارتباط با رعایت حجاب ان هم با "چادرهای سیاه رنگ ندیدم .
  • شهروند A1 ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۳۰
   5 1
   منم چیزی در مورد چادر و چادر مشکی ندیدم فقط در مورد جلباب هست به معنی روسری که روی شانه را می پوشاند