تازه ترین آمار گمرک از اوضاع تجارت خارجی کشور در چهار ماهه اول امسال نشان می دهد که حجم مبادلات تجاری ایران در این مدت نسبت به پارسال 7 میلیارد و 461 میلیون دلار افزایش داشته است.

مجموع صادرات غيرنفتي و واردات ايران در چهار ماهه امسال نسبت به سال گذشته 7ميلياردو 461ميليون دلار افزايش يافت و به رقم 33 ميليارد و 752 ميليون دلار رسيدكه سهم صادرات غير نفتي از اين رقم 16ميلياردو97ميليون دلار و واردات 17ميلياردو655ميليون دلار بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین بنابراين گزارش صادرات غير نفتي ايران در اين مدت 21 و 14صدم درصد و واردات كشورمان هم 35 و 78 صدم درصد افزايش يافته است.

اين ارقام نشان مي دهد كه آهنگ رشد مبادلات تجاري ايران با ديگر كشورها در تيرماه هم با افزايش همراه بوده و روند رشد در بخش صادرات غير نفتي 61 صدم درصد و واردات 15 صدم درصد نسبت به خرداد ماه تند تر شده است.

اين در حالي است كه روند واردات نها ده هاي دامي وكالاهاي اساسي در برخي اقلام همچون ذرت،كنجاله سويا ،جو، دارو و برنج در تير ماه نسبت به خرداد ماه امسال بهبود داشته و در خصوص گندم و قند و شكر با كاهش واردات مواجه بوده ايم.

اقلام عمده صادرات غير نفتي در مدت ياد شده هم شامل پروپان مايع شده،متانول وبوتان مايع شده بوده وعمده ترين خريداران كالاهاي صادراتي كشورمان هم به ترتيب چين ،عراق ، امارات متحده عربي، افغانستان و تركيه بوده اند.

همچنين از نكات مهم آمار چهار ماهه تجارت خارجي كشور مي توان به افزايش صادرات ايران به ميزان 32 درصد به چين و به ميزان 31 درصد به تركيه اشاره كرد.البته بهترين ركورد در صادرات كالا به ايران را اماراتي ها به خود اختصاص دادند و در مدت ياد شده واردات ايران از امارات متحده عربي 86 درصد افزايش يافت. 

عمده واردات كشورمان هم به ترتيب به گندم با سهم4 و 97صدم درصدي از كل ارزش واردات ،وسايل نقليه با موتور پيستوني درون سوز با 3و58 صدم درصد،ذرت با 2 و 75 صدم درصد و كنجاله سويا با 2و5 دهم درصد اختصاص داردو عمده كشورهاي صادركننده كالا به ايران هم درچهار ماهه نخست امسال هم به ترتيب شامل امارات متحده عربي،چين،هند، كره جنوبي و تركيه بوده است.  

3939

کد خبر 369088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =