از 18 تیرماه تا بیست وسوم را به صورت وقایع نگاری روزانه در ذیل بخوانید ؛ به احتمال قریب به یقین متوجه آن دو روز استثنایی خواهید شد . که اگر واقعیت داشته باشد ، نشانه ای است عمیق از اعتماد به نفس سعید مرتضوی .

در مورد قاضی سعید مرتضوی و اتفاقات مربوط به کهریزک و هم چنین گزارشی که در این باره به صحن علنی مجلس برده شد و موارد دیگر ؛ بسیاری با نیت خیر دیالوگ کرده اند و مطلب نوشته اند . اما در این میان یک اتفاق جالبی رخ داده است .

از اعزام متهمان به بازداشتگاه کهریزک تا انتقال آنها به اوین  طبق گفته های سعید مرتضوی ؛ نکات ویژه ای قابل دریافت است . با این حال و با اینکه در این 6 روز متاسفانه رویداد های تلخ مشابه فراوان است ؛ اما 2 روز آن به طرز شگفت انگیزی با روز های دیگر متفاوت است و احتمالا هیچ کس هم در این باره دیالوگ صریحی نکرده است. از 18 تیرماه تا بیست وسوم را به صورت وقایع نگاری روزانه در ذیل بخوانید ؛ به احتمال قریب به یقین متوجه آن دو روز استثنایی خواهید شد که اگر واقعیت داشته باشد ، نشانه ای است عمیق از اعتماد به نفس سعید مرتضوی :

پنج شنبه 18 تیر : مرتضوی درباره علت اعزام متهمان می نویسد: در رابطه با علت اعزام متهمان بازداشتی در اغتشاشات 18 تیر ؛ به لحاظ ضرورت زمانی و عدم امکان پذیرش زندان اوین و ازدحام زندانیان در آن جا ایشان تصمیم می گیرد جهت برون رفت از اوضاع اضطراری مذکور همه متهمان را برای چند روز جهت تدارک محل استقرار در زندان اوین به بازداشتگاه نیروی انتظامی واقع در کهریزک اعزام نمایند.

جمعه 19 تیر : این وضعیت صبح روز جمعه 19/4/1388 به اینجانب اطلاع داده شد و چون در همین روز به جلسه کمیته امنیتی شورای عالی امنیت ملی دعوت بودم ،طی تماس تلفنی با معاونت محترم امنیت دادسرا تاکید نمودم چنانچه در بین متهمان افراد دانشجو یا تحصیلکرده هستند به کهریزک اعزام نشوند و صرفاً اراذل و اوباش دستگیرشده به صورت موقت تا زمان مهیا شدن امکان پذیرش در اوین به لحاظ اضطرار عنوان شده به بازداشتگاه مذکور اعزام شوند

شنبه و یکشنبه 20 و 21 تیر : ضمنا اینجانب در روز های شنبه و یکشنبه بیستم و بیست و یکم تیرماه جهت دفاع از رساله دکترا در مرخصی به سر می بردم .

دوشنبه 22 تیر :  روز دوشنبه بیست و دوم تیر پیگیر اعاده متهمان از کهریزک به اوین شدم تا امکان انجام تحقیقات و ملاقات با خانواده ها میسور گردد و ضمناً در جلسه یکشنبه شب با معاون اول محترم قوه قضائیه ایشان نیز توصیه به انتقال مذکور داشتند تا امکان رسیدگی قضایی و تعیین تکلیف میسور باشد که از روز دوشنبه اعاده متهمان را در دستور کار قرار داده و معاونت نظارت بر زندان ها را مامور تدارک جا در زندان اوین و انتقال زندانیان بند عمومی اوین به سایر زندان ها نمودم .

سه شنبه 23 تیر : به نحوی که در بالا توضیح دادم ، روزسه شنبه بیست و سوم تیر ، تمامی متهمان به زندان اوین منتقل گردیدند. بنابراین در خصوص رسیدگی قضایی و مسوولیت قضات مذکور لازم به ذکر است که بازداشتگاه کهریزک یک زندان رسمی و قانونی است، دادیار مربوطه در اعزام متهمان به محل مذکور مجاز بوده است.هم چنین با توجه به توضیحات قاضی ویژه رسیدگی کننده بر اساس شرایط زمانی و مکانی موجود چاره ای جز اعزام موقت تعدادی از متهمان به بازداشتگاه کهریزک نبوده است ...

مهدی تهرانی

آن 2 روز استثنایی شنبه و یکشنبه بیستم و بیست ویکم تیرماه هستند که طبق گفته های هرگز تکذیب نشده ی مرتضوی ، او در مرخصی استحقاقی بسر می برده و آنهم برای اینکه از رساله دکترایش دفاع کند. لازم به گفتن اهمیت جلسه دفاع از تز و رساله دکترا نیست. خداوند قسمت همه دانشجویان ما نماید تا همچنین روزی را تجربه کنند. روزی که به اندازه تولد و ازدواج از مهمترین روزهای زندگی آدمی به شمار می آید. روزی سراسر دلهره و اضطراب که عمدتا می تواند با موفقیت فرد دانشجو به یکی از با کیفیت ترین و شیرین ترین روزهای  زندگی آدمی بدل شود.

حالا سعید مرتضوی در هنگامه ی درگیری ها و در بحرانی ترین شرایط کاری اش به لحاظ ذات و حرفه ی اداری و مسئولیت اش ؛ یکروز پس از دستور اعزام متهمان به بازداشتگاه غیر قانونی کهریزک ؛ آمده و در کمال آرامش رفته و در جلسه دفاع از رساله دکترایش شرکت کرده است. اینکه جلسه دفاعیه وی با یک قیام و قعود و یا با ذکر یک صلوات به پایان رسیده یا خیر ، چیزی مشابه برای برخی از افراد که پیش از این شنیده بودیم ؛ یا اینکه اصلا او موفق به دفاع شده و یا به رساله اش نمره قبولی و یا امتیاز مطلوب تعلق گرفته یا نه ، این ها همه به کنار ؛ باید به همان اعتماد به نفس بی بدیل او توجه کرد که به تنها تن خویش هجدهم و نوزدهم پایتخت را از وجود اراذل و اوباش ! پاک می کند و فردا و پس فردایش به مثابه یک دانشجوی عاشق علم و یک فدایی مطلق دانش ، به سر جلسه دفاع از رساله دکترایش می رود.

مهدی تهرانی

راستی اگر مرتضوی درست گفته باشد و واقعا این دو روز را مرخصی بوده ، چه کسی امضایش پای برگه مرخصی استحقاقی او آمده است ؟ به لحاظ کریر اداری مقام مافوق او برای اخذ مرخصی که بوده ؟ شاید هم او این اختیار را داشته که راسا خودش برگه ی مرخصی اش را امضا کند . همان گونه که شخصا دستور اعزام به کهریزک داده بود.

کد خبر 36937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کیوان IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۳
  3 0
  کاش متهمان هم تحصیلکرده بودند و یکی دو روز بعد جلسه دفاع داشتند - شاید الان دکتر بودند
 • بدون نام IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۴
  3 0
  بلاخره اگر خدای باشد پس حساب کتابی است حال امروز فردایش زیاد مهم نیست ایشان رفته بود از کدام دکترا دفاع کند
 • محمد از کرمون IR ۰۴:۱۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۴
  3 0
  خدا به ما رحم کند
 • مجيد IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۶
  4 0
  آقاي تهراني برخي افراد از چنان حاشيه امن پولاديني برخوردارند كه همه كاري را كه خودشان صلاح بدانند انجام مي دهند. براي اين افراد قانون و شرايط كشور و آن جوانان مظلومي كه بازداشت شده بودند چنان اهميتي ندارند كه فرد به خاطر آن فاع از تزشرا به تاخير بيندازد. البته مي دانيد كه اشتغال به تحصيل براي همه كارمندان دولت ممنوع است . ولي برخي افراد در مقابل قانون مساوي ترند!
 • من. IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۹
  3 0
  حالا نمره تزش چند شده؟!
 • بدون نام IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۸۸/۱۱/۳۰
  1 2
  چرا بعضی ها چشم ندارن موفقیت دیگران را ببینند!؟
 • بدون نام IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۸۸/۱۱/۳۰
  1 2
  حالا دکتر شدی خودتو نگیری! آقای دکتر مرتضوی