نامه سرگشاده صادق زیباکلام به الگوی توسعه ایرانی-اسلامی

بسمه‌تعالی


  الگوی محترم توسعه ایرانی-اسلامی،

     با سلام و تحیات و قرار گرفتن در هفته دولت مصدع اوقات شدم.مستحضر هستند که یکی از الزامات دولتهای مدرن مقوله "مسئولیت مدنی"آنها می باشد. یقینا آن مقام منیع نیز به این امر اذعان دارند. با این پیش فرض،پرسشی که مدتها می شده ذهن بنده را درگیر کرده آن است که در تفکر "الگوی توسعه ایرانی- اسلامی"، مواردی که شامل "مسئولیت مدنی" دولتهای بر آمده از این الگو می شوند شامل چه مواردی می شوند؟ و آیا برخی مواردی که در ذیل آورده ام شامل مسئولیت های مدنی دولت در الگوی ایرانی- اسلامی توسعه می شوند یا خیر؟

1- گفته می‌شود که خشکی دریاچه ارومیه از اواخر دهه 1370 یعنی بیش از یک دهه است که شروع شده.باتوجه به اینکه گویا این دریاچه دارد نفس‌های آخر را می‌کشد، آیا جلوگیری از خشک شدن این دریاچه در الگوی توسعه ایرانی-اسلامی جزء وظایف دولت تعریف می‌شود یا اینکه خود مردم می‌بایستی ظرف 10 سال گذشته در این خصوص اقدام می‌کردند؟

2- با توجه به اینکه ما کشور کم‌آبی هستیم و آب ارزش حیاتی برای کشور دارد ( حالا هم خشکسالی قوز بالاقوز شده) و با توجه به اینکه نزدیک به 80 درصد مصرف آب کشور صرف کشاورزی می‌شود که به دلیل فقدان سرمایه‌گذاری در این بخش نزدیک به 70 درصد این آب هدر می‌رود، بعلاوه به دلیل فرسودگی لوله‌کشی‌های آب آشامیدنی شهرستان های بزرگ مقدار قابل توجهی از این آب هم به هدر می‌رود و برخلاف کشورهای توسعه‌یافته ما سیستم بازیابی فاضلاب‌های صنعتی و شهری را نداریم و اینها هم همه هرز می‌روند، پرسشم از حضرتعالی این است که در خصوص داشتن برنامه های زیربنایی و بلند مدت در جهت تامین آب کشور، آیا الگوی ایرانی-اسلامی وظیفه‌ای بر عهده دارد یا اینکه این وظیفه هم همچون جلوگیری از خشک شدن دریاچه اورمیه بر عهده خود مردم بوده و آنان غفلت کرده اند.

3- ظرف یک دهه گذشته ده‌ها تن روغن پالم با مجوز متخصصین بهداشت و درمان کشور وارد می‌شود و در تولید مواد غذایی و لبنیات مورد استفاده قرار می گیرد. اما همان متخصص بهداشت و درمان که مجوز ورود و مصرف روغن پالم را صادر کرده بودند حالا می‌ فرمایند که روغن پالم ضرر دارد. پرسشم از جنابعالی این است که آیا در قبال سلامت مردم، الگوی ایرانی-اسلامی وظیفه‌ای دارد یا خیر؟

4- در راستای مورد "3"، به دنبال تحریم‌ها و جلوگیری از واردات بنزین، مسئولین در سال 91 اعلام کردند که در زمینه تولید بنزین ما در دهان استکبار کوبیده‌ایم و خودکفا شده‌ایم. همه ما خوشحال شدیم و خداوند را شکر کردیم که تحریم‌ها باعث شد که مجبور شویم روی پای خودمان بایستیم و خودکفا شویم. اما امروزه مسئولین می‌گویند که آن همه بنزین که در واحد های تولید پتروشیمی در نهایت افتخار، وجد و سرور و سربلندی تولید می‌کردیم مملو از ترکیبات ممنوعه ای بوده که باعث سرطان، سقط جنین، آلودگی هوا و... می‌شده.سوالم از الگوی محترم ایرانی-اسلامی توسعه آنست که آیا دولت در قبال سلامتی مردم مسئولیت مدنی دارد یا خیر؟

5- اگر نگفته باشیم هر هفته، دست کم هر ماه در رسانه ها خبری از آتش‌سوزی بخشی از جنگل‌های‌مان چاپ می شوند. علی‌رغم حیاتی بودن جنگل و علی‌رغم کاهش غم انگیز آن ظرف دهه‌های اخیر، هنوز که هنوز است اداره های محیط زیست ما مجهز به هلیکوپترهای آب ‌پاش نیستند و وقتی جنگل آتش می گیرد از شیر و خورشید سابق تقاضای هلیکوپتر می کنند. البته از حق نمی بایست گذشت که تغییر نام هلیکوپتر به "بالگرد" اقدام بسیار انقلابی بود. بنده البته قیمت هلیکوپتر آب ‌پاش و مجهز به اطفاء حریق را نمی‌دانم. ایضا نمی‌دانم که قوای مسلحه مان اعم از زمینی، هوایی و دریایی چند هزار فروند هلیکوپتر دارند.
سوالم این است که در الگوی نظام اسلامی-ایرانی آیا میان تعداد هلیکوپترهای نظامی و تعداد هلیکوپتر های در خدمت محیط زیست چه نسبتی می‌بایست معمولا برقرار باشد؟

6- بیش از سه سال است که تمامی صاحبنظران و مسئولین اقتصادی، مالی و صنعتی کشور از تعیین قیمت خودرو عاجز مانده اند.
ده‌ها بار مسئولین تشکیل جلسه داده اند، صدها ساعت گفتگو کرده اند اما همچنان معضل قیمت فروش اتومبیل‌های ساخت داخل حل نشده است. از قیمت یا قیمت‌هایی که ظرف سه سال گذشته بوده هیچ کس راضی نیست. نه مصرف‌کننده، نه تولیدکننده، نه مجلس، نه دولت، نه سازمان حمایت از مصرف‌کننده و نه هیچ بنی بشر دیگری. البته تعیین نرخ‌ اتومبیل‌های ساخت داخل در همه نظام‌ها و الگوهای اقتصادی جزء مسائل لاینحل بوده و تا آنجا که می‌دانم هیچ کشور و هیچ اقتصادی تاکنون نتوانسته این معضل را حل کند. ممکن است روزی متخصصین ایرانی بتوانند با حل این معضل که سال‌هاست گریبان صنایع خودروسازی ما و دنیا را گرفته، جایزه نوبل در اقتصاد را از آن ایران نمایند. پرسشم آن است که الگوی موفق توسعه ایرانی‌-اسلامی که همه مسائل دیگر را مثل آب خوردن حل کرده، چرا نتوانسته هنوز بعد از سه سال مشکل قیمت‌گذاری خودرو را در ایران حل کند؟( البته عرض کردم این مشکل جهانی است و کشورهایی چون آلمان، فرانسه،ژاپن،آمریکا،انگلستان و ....هم همچون ایران از تعیین قیمت خودرو عاجز بوده اند) البته پرسش‌های دیگری هم هست در خصوص "مردمسالاری دینی". از جمله اینکه در این نظام رییس جمهوری که 40 درصد آراء واجدین شرایط را در انتخابات کسب کرده، در تعیین سیاست‌های اجرایی بیشتر حق دارد یا نمایندگانی که بین 5 تا 10 درصد آراء واجدین شرایط را بیشتر نتوانسته اند کسب نمایند؟
منتهی چون این مسائل سیاسی هستند در فرصت دیگری مصدع خواهم شد.


                                                                                       با تقدیم احترامات فائقه
                                                                                                     جان‌نثار
                                                                                               صادق زیباکلام
                                                                    هفتم شهریورماه یکهزاروسیصدونودوسه

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 372525

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 50
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام FI ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  زیبا کلام فقط حرف میزنه.....
  • Mahan ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   41 3
   همين حرف زدنشم بعضي ها تحمل نميكنن بهش فحاشي وتهمت ميزنن كسي به آقاي زيباكلام كه از طرف طيف وسيعي از مردم صحبت ميكند اجازه عمل وكار داده كه شما اينچنين نظر ميدي
  • بی نام IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   56 3
   آدم حرف بزنه و کاری نکنه ، بهتر از اینه که با عملش مملکت رو نابود کنه...
  • محمد IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   34 0
   كار منقد حرف زدن راجب موضوع و راهكار دادنه اين مسايلم كه آقاي زيباكلام گفتن راهكار خاصي نميخواد فقط بايد بفكر اين مسايل بود و انجام بشه و كلا بايد كسي بفكر مردم و كشور باشه كه تاسفانه نبوده
  • چشم دریده US ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   33 1
   نه که بقیه استین همت بالا زدند و فقط کار میکنند تو این دوره حرف زدن هم جگر میخواد
  • سعید A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   29 0
   به این میگن یه نقد طنز از مشکلات مردم که به صورت مستقیم نمی شود مطرح کرد چون ......بله
  • حمید دهشوری A1 ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
   8 0
   زیبا کلام کلام متین وزیبا دارند تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باش دیدیم ... هم حرف می زد
  • فرزاد A1 ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۳
   3 0
   مقصربیشتراین مشکلات فرهنگ مردم ماست برای مثل خودروی بیکیفیت ما هی گرون میشه مردم بیشترخرید میکنن انگارخودرو نون شب اشونه ...
 • بی نام A1 ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  عالی بود
 • بی نام A1 ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  آقای زیباکلام عزیز هروقت خودتان فهمیدید با خودتان چندچندید,به ماهم اطلاع بدهبدباعث مسرت ما خواهد شد ومن الله توفیق.
 • ایمان IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  24 1
  ای خدا پدرتو بیامرزه اما کو گوش شنوا
 • سینا صفوی IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  6 0
  دکتر حرف نداری... یک دونه ای
 • بی نام A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  6 0
  گل گفتی استاد. خدا خیرت بده.
 • بی نام A1 ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  4 0
  "با تقدیم احترامات فائقه جان‌نثار " این جمله چه معنی ای میتونه داشته باشه؟
 • بی نام A1 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  4 8
  "جان‌نثار " آدم یاد چاپلوسان دربار شاهنشاهی میفته.
 • بی نام A1 ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  موارد دیگری را نیز باید اضافه کرد: آمار زیاد تصادفات جاده ای، سقوط و نقص فنی هواپیماها، بودن مدیران سکولار در کشور در پستها و مسئولیتهای مختلف، کاهش مخاطبین صداو سیما، عدم رسیدگی به پرونده فاسدان اقتصادی یا پاک کردن سابقه آنها، و ......
  • بی نام A1 ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   18 1
   مدیران سکولار در کشور ؟ اصلا میدانید تعریف سکولاریزم چی هست ؟
  • مجید A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   18 1
   مثل اینکه درست متوجه متن نشدی ، وگرنه اون مدیر سکولار رو نمی نوشتی
 • عرشیا A1 ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  حقا که زیبا کلامی .درود بر شرفت .
 • جباری A1 ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  پیام دریافت شد دمت گرم دکتر جان بیست بیستی
  • بی نام IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   3 21
   وای اشتباهی مثبت دادم.
 • بی نام A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  ارائه الگوی ما مثل مدیریت جهانی ماست.
 • داود A1 ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  چقدر نامه؟چقدر حرف؟
 • حامد A1 ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  شما تا بيكار ميشي براي جلب توجه يه نامه سرگشاده مينويسي..قسمت اخرين مطالب در قسمت سمت چپ اين صفحه سند حرف بنده هست...دوما اسلام به ذات خود ندارد عيبي هر عيب كه هست از مسلماني ماست...بيرون كشيدن مفاهيم عميق و پربار اسلامي و استفاده از ان كار يك روز يا دوروز يا يك هفته و يك ماه نيست..باور كنيد همين الگو اگه واقعا اجرا بشه خيلي از مشكلات ما حل ميشه...ولي ما هيچ وقت به طرح هايي كه خودمون هم ريختيم پايبند نبوديم..
  • بی نام A1 ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   12 1
   میشه بگی چرا در این چند صد ساله چرا فقط آدم بی عیب مسلمانی پیدا نشده؟ و چرا در این چند صد سال این مفاهیم عمیق بیرون نیامده؟
  • بی نام A1 ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
   10 1
   چه جور باور کنم؟
 • وحید IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  جواب آقای زیبا کلام:1:دریاچه ارومیه و زاینده رود و هامون وبه زودی خزر و خلیج فارس و...به زودی خشکیده میشهچرا؟چون دیگه نیازیه به طرح تفکیک جنسیتی نیس و غیرت دینی هم خطشه دار نمیشه.2:روغن پالم و پارازیت و آلودگی هوا هم همش تقصیر امریکای جهانخواره.3:بنزینی که توسط پتروشیمی تولید میشده یورو 5 بوده و امریکا و ژاپن و ...درخواست کرده اند که ما بهشون بنزینو بفروشیم که ما در جوابی انقلابی گفتیم فقط همراه با پراید میفروشیم.خبر بچاپ
  • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   6 3
   البته "خدشه" درسته
 • علی IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  6 1
  مرسی.......
 • بی نام IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  9 1
  قربون دهنت که کلامت رو طلا باید گرفت
 • رامین A1 ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  11 2
  درود بر دکتر صادق زیباکلام
 • بی نام A1 ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  10 2
  موضوع مهم فرسودگی و مقاوم نبودن ساختمانها در مقابل زلزله را فراموش کردید که تا یک زلزله بالای 4 ریشتر میاد همه می ترسیم. هیچ برنامه ای هم برای مقاوم سازی ساختمانهای جدید و قدیم نداریم.
 • بی نام DE ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  11 2
  درود بر زیبا کلام عزیز
 • علی A1 ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  8 2
  ممنون
 • بی نام US ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  6 2
  حرف حساب
 • قول سديد A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  7 3
  مسايل هر كشوري اولويت بنديه و به همشون نميشه رسيد
 • بی نام IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  7 1
  احسنت. باز هم یک نامه ابدار. البته من در مورد بحران کمبود اب خیلی فکرد کردم و دیدم با توجه به اینکه طی چند سال اینده ابی پشت سدها نخواهیم داشت تا هم در کشاورزی و هم مصرف شهری و هم تولید برق استفاده شود تنها راه چاره ما ایجاد 10 تا 15 نیروگاه هسته ای با اب شیرین کن است.
 • بی نام A1 ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  12 1
  عالي بود. بنويس، بازهم بنويس شايد اثر كند انشاءا..
 • بی نام IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  6 1
  در مورد اینترنت ملی یا همون شبکه ملی اطلاعات هم چند جمله ای مینوشتید بد نبود
 • بی نام IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  2 13
  حرف زدن که مالیات نداره . همه اش حرف ،سخنرانی ،شعار آقای زیباکلام مثل بقیه فقط حرف می زند کلاً ملت ایران شنوندگان خوبی هستند ومنتظر معجزه هستند
 • بی نام IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  2 7
  چه اتفاقای اتفاده که الان نامه نوشته؟
 • بی نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  6 0
  بجاست اول معني ايراني و إسلامي را بدانيم ايراني كيست و چه حقوقي بايد داشته باشد ايا از اسلام معني و تعبير واحدي داريم ؟
 • ادیب IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  11 1
  بسیار زیبا و منطقی زیباکلام به معنای واقعی دگراندیش هست.
 • علیرضا IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  8 5
  منفی ها بسیار بسیار مشکوکند
 • فرزند ایران IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۹
  1 6
  جمله ای اخر حرف محمود احمدی نژاد بود که همه بابت این حرف بهش حمله کردند چقدر فرق است بین نظرات مردم در مورد یک.حرف و چقدر کم است حرف حق گو
 • بی نام IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۱
  5 2
  تو که دستت به نوشتن آشناس دلت از جنس دل خسته ی ماست دل ما رو بنویس بنویس از ما که توو خونمون غریبیم لحظه لحظه در فرار و در فریبیم بنویس از ما که به این زندگی دچاریم لحظه ها رو میکشیم نمیشماریم درود بر دکتر زیبا کلام کسانی که این نامه بهشون فشار آورده.و آتیشی شدن.به سطل آب سرد دعوتشون میکنم خبر بچاپ
 • امیر بهداد IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۱
  4 3
  این متن هم مثل نامه سر گشاده به احمد خاتمی خوب بود اگه لوس بازی در نیاری حرفای درستتو می پذیرم.
 • بی نام IR ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
  0 2
  اقای زیباکلام فقط اسمش زیبا است درکلامش اصلا زیبای تاحلا دیده نشده مگر برای غرب ذدهای مثل خودش
 • بی نام US ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
  1 2
  آقای زیباکلام فکر نمیکردم شما از هوادارن نظریه نابودی زبان فارسی بوسیله ورود بی رویه واژگان عربی و لاتین باشید. تمسخر واژه جایگزین فارسی "بالگرد" بجای "هلیکوپتر" و اصرار بر بکار بردن واژه های عربی در نامه تون کار درستی نبود. "بالگرد" هم فارسی هست و هم از نظر آوایی زیباتره و سازگارتر با زبان ماست.
 • بی نام A1 ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۰
  0 0
  عاشقتم