بسته سلامت روان در طرح تحول سلامت در حالی رونمایی شد که کارشناسان این بخش می توانند در مراکز بهداشتی – درمانی شهرها به ارائه خدمت پرداخته و پاسخگوی نیاز مراجعه کنندگان باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل ازبه گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ؛ دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: کارشناسان روانشناسی در مقطع کارشناسی می توانند در نظام ارائه خدمت طرح تحول نظام سلامت شرکت کنند، در حال حاضر میزان فارغ التحصیل در این مقطع بسیار زیاد است با این حال هر فردی با هر مدرکی باید بسته آموزشی را که در شروع کار در نظر گرفته ایم طی کرده و پس از دریافت مدرک وارد نظام سلامت شوند.
ویه مچنین گفت: در این بسته بهداشتی این طور است که کارشناس مراقبت خانواده بیماران را معاینه کرده و سپس در صورت نیاز به کارشناس سلامت روان ارجاع می دهد. بسته درمان خدمات سلامت روان که طراحی شده نیز به احتمال فراوان در بسته درمان بیماران صعب العلاج ارائه می شود.

وی گفت: هم اکنون مراحل پایانی تدوین بسته درمانی سلامت روان در حال پایان است، سعی کرده ایم نقاط ضعفی را که تاکنون در زمینه ارائه خدمت به بیماران روانپزشکی به خصوص در موارد اختلالات شدید برطرف کنیم. چرا که در درمان بیشتر با اختلالات شدیدی که منجر به بستری و درمان می شود سر و کار داریم و تاکنون نقاط ضعف و فضاهای خالی بسیاری در این زمینه وجود داشته است.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود کمبود تخت های روانپزشکی بوده است، در واقع ما به دنبال پوشش و رفع مشکلات مالی بیماران هستیم مثلاً برخی خدمات که بیمارستان ها ارائه می دادند تحت پوشش بیمه نبود به همین دلیل در طرح تحول نظام سلامت پوشش بیمه افزایش می یابد.

حاجبی همچنین گفت: احتمال می رود که سقف بستری بیماران روانپزشکی که توسط سازمان های بیمه گر در هر سال ۵۶ روز بوده با استفاده از طرح تحول افزایش یابد یعنی مدت بیشتری را بیماران بتوانند در بیمارستان ها بستری بمانند.

وی گفت: همچنین درمان بستری اعتیاد که تاکنون هیچگونه پوشش بیمه ای نداشته در این طرح بستری دیده شده است و کودکان، زنان و نوجوانان که جزء گروه های آسیب پذیر هستند در این بسته طبق توافقات اولیه قرار است تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع این بسته نقاط ضعفی که در نظام پوشش بیمه ای کشور وجود داشته را با حمایت وزارت بهداشت برطرف می کند و زمینه ای خواهد بود تا بیمه ها با مشاهده تخصیص اعتبارات آنها نیز زمینه پوشش بیشتر را فراهم کنند.

4646

کد خبر 373878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =