شناختن افراد در اولین برخوردها همیشه برای استخدام نیروهای کاری مهم بوده است

 

در کسب و کار و در زندگی، حساسترین انتخابی که ما انجام می­دهیم، مربوط به مردم است. اما هنوز، قضاوت خوب داشتن از مردم سخت و دشواراست. چگونه می­توانیم در اولین برخورد با مردم، درباره آنها تصور درستی داشته باشیم و بدون نقص و شفاف آنها را بشناسیم و درک کنیم و دانش خودمان را درباره افراد، گسترش دهیم؟

کارآسانی که انجام شده است، تمرکز برشاخص­های بیرونی یعنی نمره­های سیستم پژوهشی و دانشگاهی، ارزش در شبکه­های بین مردم، موقعیت اجتماعی وعنوان شغلی است. رسانه­های اجتماعی  اجازه اضافه کردن لایه­های جدیدی از ارزش بیرونی را به ما داده است: چقدردوست در فیس بوک داشته باشند؟ معمولا چه کسی از افرادی که ما می­شناسیم، در بین افراد به اشتراک گذاشته شده هستند؟ چه مقدار از کاربران توییتر را دارند؟

اما ارزش­ها و اعتبارات بیرونی، فقط بخشی از داستان یک شخص را بازگو می­کنند. آنها لازمند اما کافی نیستند. مسایل و جنبه­هایی که آنها در نظر نمی­گیرند، خصوصیات «نرم­تر» و کمتر پیدای یک شخصیت است که به مراتب، عامل تعیین­کننده­تری از شخصیت یک فرد محسوب می­شوند. شما می­توانید مهارت­ها، شخصیت و نگرش را- البته نه آن قدر زیاد- تعلیم بدهیم.

قضاوت با عوامل بیرونی و مبتنی بر مهارت درباره افراد، نسبتا یک مسئله عینی و کار سرراست و بی­آلایش است. اندازه­گیری صفات و ویژگی­های نرمتری مانند اراده یا نگرش، بسیار بسیار سخت­تر است و ارتباط فرد به فرد، با توجه و به دقت گوش دادن و مشاهده دقیق را شامل می­شود. به همین دلیل است که یک مصاحبه شغلی باید از چند دقیقه پرسش و پاسخ درباره مهارتها فراتر برود و به مسایل پنهان­تر و پیچیده­تر نیز بپردازد.

در طول سالیان، نگارنده این مقاله، سوالات بالا را که در بهبود قضاوتش نسبت به مردم، به خصوص درباره شخصیت و نگرششان، کمک کرده­اند، جمع­آوری و منعکس کرده است. در این جا، ده سوال کلیدی که به شما در درک درونی بهتر "چرا" و "چگونه" ویژگی­های شخصیتی پشت سر یک فرد کمک می­کند، آمده است:

1- نسبت گوش دادن به سخن گفتن چیست؟ شما افرادی می­خواهید که اعتماد به نفس داشته باشند و ازبیان دیدگاه های خود نترسند اما اگر نسبت حرف زدن به گوش دادن آنها بیشتر از حدود 60 درصد باشد، شما خواهید پرسید که چرا؟ آیا این به دلیل است که این شخص خودستا است و علاقه­مند به یادگیری از دیگران نیست، یا فقط به خاطر این که عصبی و درهم و برهم است، این همه حرف می­زند؟

2- آیا این فرد انرژی دهنده است یا انرژی گیرنده؟ نوع خاصی از افراد وجود دارند که متاسفانه فقط انرژی منفی پراکنده می­کنند؛ شما می دانید که آنها چه کسانی هستند. از آن سو، کسانی هم هستند که به طور مداوم انرژی مثبت را به اشتراک می­گذارند و نسبت به زندگی خوش­بین هستند. یک ضرب­المثل چینی وجود دارد که می­گوید: «بهترین راهی که برای به دست آوردن انرژی وجود دارد، این است که آن را بدهید.» انرژی­دهندگان مهربان و سخاوتمند هستند و از آن نوع افرادی هستند که شما فورا می­خواهید با آنها وقت بگذرانید.

3- احتمال این که فرد به یک وظیفه «کنش» نشان دهد بیشتر است یا این که «واکنش» نشان دهد؟ بعضی از مردم، زمانی که یک وظیفه جدید بر عهده­شان گذاشته می­شود، بلافاصله وضعیتی بحرانی و تدافعی به خود می­گیرند. اما افراد دیگر، به سوی کنش نشان دادن به وظیفه خود می­روند و برای حل مشکل تلاش می­کنند. برای بسیاری از مشاغل، شما نوع دوم را می­خواهید.

4- آیا این فرد قلبا اعتماد دارد یا آدم چاپلوس و متملقی است؟ هیچ چیز چاپلوسانه­ای مورد ستایش نیست و مدیران نباید با افراد متملق که بسیار رییس را بالا می­برند یا احساسات اغراق شده از خود نشان می­دهند، کنار بیایند. کار کردن با کسانی که می­خواهند خودشان باشند، بسیار لذت­بخش­تر و راضی­کننده­تر است.

5.همسرش شبیه چیست؟ یکی از شرکای تجاری نگارنده، به یک نکته بسیار مهم برای مصاحبه استخدام افراد اشاره کرد؛ بیرون رفتن با همسر، شریک یا نزدیک ترین دوستش فرد. ما با شناختن کسی که بیشترین حشر و نشر را با فرد دارد و نیز با دیدن رفتار فرد با کسی که او را خیلی می­شناسد، بسیاری حقایق درباره افراد می­فهمیم.

6- فرد با کسی که او را نمی­شناسد، چطور رفتار می­کند؟ از سوی دیگر، مشاهده این که چگونه فرد با کسی که او را به سختی می­شناسد، رفتار می­کند، بسیار آموزنده است. این همان چیزی است که آزمایش "راننده تاکسی" نامیده می­شود؛ آیا فرد در یک مکالمه واقعی با یک پیشخدمت در یک رستوران و یا راننده تاکسی، آدمی باز، مهربان و خوشحال است؟ آیا او آنها را نادیده می­گیرد یا  به صورتی جسورانه با آنها رفتار می­کند؟

7- آیا در پیشینه شخص یا عنصر ستیزه­جویانه وجود دارد؟ مسائل مربوط به تاریخچه و پیشینه افراد را جدی بگیرید. تحقیقات نشان داده است که در دوسوم مواقع، استقامت یک فرد برای اصرار در موفق شدن در یک کار، به موفقیتهای او در گذشته ارتباط داشته است. بنابراین اگر یک فرد در پیشینه کاری خود و در اولین سالهای کسب و کار، شکست بخورد، احتمال شکست خوردن در سالهای بعد هم در او وجود دارد و برعکس، اگر یک فرد در دوران جوانی موفقیتهایی کسب کرد، در سالهای بعدی نیز بیشتر احتمال دارد که موفق باشد. بنابراین موفقیت یا شکست در پیشینه افراد، عنصر مهمی برای تصمیم­گیری شما می­تواند باشد.

8- این فرد چه چیزهایی را خوانده است؟ خواندن عمق می­دهد؛ یکی را در درک تاریخ یا شکل دادن به ایده­ها کمک می­کند، در یکی باعث می­شود که افکار و نکات ظریف جدید جرقه بزند و شما را در وضعیت مطلع شدن از وقایع جاری نگه می­دارد. این یک کلی­نگری به افراد است اما باید گفت که بیشترین افراد جالبی که نگارنده با آنها روبه­رو شده است، زیاد می­خوانده­اند و خواندن عموما به افراد درجه­ای از زکاوت و کنجکاوی را می­دهد.

9.آیا شما می­خواهید با این فرد به گردش­های طولانی بروید؟ این بند، یک نوع از «آزمون فرودگاه» است؛ این تست را سالها پیش نگارنده در اولین کارش یاد گرفت؛ وقتی که یک داوطلب برای کار را می­خواهید استخدام کنید، به این فکر کنید که اگر در یک فرودگاه با او تنها گیر افتادید، چه رفتاری خواهد داشت و آیا می­توانید او را تحمل کنید. این کمک می­کند که درباره افراد راحت­تر تصمیم بگیرید. در مدلی مشابه،  به این فکر کنید که آیا این فردی است که شما مدتی طولانی با او در خارج از کشور در یک ماشین رانندگی می­کنید؟

10.آیا شما باور دارید که این شخص از خود آگاه است؟ مهم ترین پیش شرط برای رهبران بزرگ خود آگاهی آنها است. آیا فردی که می­خواهید استخدام کنید، از یک زکاوت صادقانه که او چه کسی است و نقاط قوت و ضعفش چیست، برخوردار است؟ آیا او یک میل به یادگیری و گرفتن اقدامات لازم  بر اساس آگاهی­های خود را دارد؟ معمولا این سوال خیلی سخت­تر از پاسخ آن است اما نگریستن به فروتنی و تجانس بین آن چه که فرد فکر می­کند، می­گوید و عمل می­کند، برای شناختن او و پی بردن به قدرت رهبری­اش، لازم است.

این ده سوال را در مورد کسی بپرسید یا حتی می­توانید سئوالاتی به زیر مجموعه هر یک از آنها اضافه کنید. اینها شما را برای قضاوت بهتر درباره مردم و افراد که می­خواهید استخدام کنید، کمک می­کند.

منبع: بیزینس هاروارد ریویو

ترچمه: سعید ارکانی

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 375014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میلاد IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۱
  30 0
  توی ایران که این چیزا اهمیت نداره سوال 1:با آقای رییس چه نسبتی داری؟ پاسخ:پسرخالشم. تبریک میگم شما استخدام شدی به همین راحتی،به همین خوشمزگی
 • بی نام IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۱
  24 0
  معلومن قبول شده ها در سیستم ما سه چار سوال قلمبه ثلمبه میپرسن که حذفِت برا خودِت هم توجیه داشته باشه این سوالای بالا هم مال دنیای سرمایه داریه همه چی حرفه ای ه
 • وحید A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۱
  22 0
  زیاد پیچیدش کردین اینجورام نی...پارتی...