روزنامه تعادل در سرمقاله خود به قلم محمدصادق جنان صفت نوشت:

«من بيشتر خانواده‌هاي ثروتمند اصيل كشور را مي‌شناسم و كمتر ديده‌ام كه فرزندان آنها اتومبيل‌هاي 800-700ميليون توماني سوار شوند. به نظر من اين گروه كه مي‌توانند حتي تا يك‌ميليارد تومان فقط براي خريد اتومبيل اختصاص دهند، از قشر نوكيسه‌يي است كه در 8 سال فعاليت دولت‌هاي نهم و دهم مثل قارچ روييدند». اين حرف‌ها را يك بازرگان ميانسال ايراني در جمع گروهي از فعالان صنعت و بازرگاني بر زبان آورد كه با تاييد حاضران مواجه شد.

اين حرف بسيار با اهميتي است كه بايد ريشه‌هاي آن را جست‌وجو كرد و ديد كه سرچشمه‌هاي زاد و رشد نوكيسه‌ها در اين چند سال چه فعاليت‌هايي و كدام تصميم‌ها بوده‌اند. يكي از سرچشمه‌هاي زاد و رشد نوكيسه‌هاي افسانه‌يي ايراني در 8 سال سپري شده را بايد در رانت‌هاي بازار ارز جست‌وجو كرد. وقتي نماينده مجلس با صراحت گفته است كه بانك مركزي 11ميليارد دلار ارز در اختيار گروه معدودي قرار داده است تا آنها را در بازار توزيع كنند و راه صعود ارزهاي معتبر را ببندند و آنها از اين مبلغ رانت‌هاي كلان برده‌اند. يك سرچشمه ديگر رانت‌ها و فسادهايي كه زايش نوكيسه‌هاي استثنايي ايران را ممكن كرده است بازار تجارت بوده است.

وقتي يك فرد مي‌تواند با مراجعه به سازمان دولتي كه مجوز واردات شكر را در اختيار دارد امتياز مي‌دهد و اين فرد در يك دوره كوتاه 250ميليارد تومان از واردات شكر رانت نصيبش مي‌شود، آيا اين راه مناسبي براي زايش نوكيسه‌ها نيست. روزي كه مسوولان سابق بانك مركزي با تاسيس اتاق مبادله ارزي و دادن ارز 1226 توماني، ميلياردها دلار پول به كساني مي‌دهند كه تجارت را تسهيل كنند و آنها كالاهاي وارداتي را به قيمت‌هاي آزاد عرضه مي‌كنند و ميلياردها تومان رانت نصيب آنها مي‌شود آيا نبايد اين محل فساد را بازكاوي كرد؟

دادن امتياز انحصاري ساخت جاده، پل، فرودگاه، نيروگاه، ارتباطات و ساخت زيربناها، دانشگاه‌ها و... به يك گروه خاص همان فعاليت‌هاي فسادزايي است كه به زايش نوكيسه‌ها كمك مي‌كند. وجود نوكيسه‌هايي كه با سودهاي بادآورده در پناه اقتصاد دولتي و متمركز در جامعه ايراني از هر زهري مهلك‌تر است و آتش غبطه، حسرت و افسردگي ميليون‌ها جوان تحصيلكرده بيكار را شعله‌ور مي‌كند و به ناامني احتمالي سياسي- اجتماعي منجر مي‌شود را بايد جدي گرفت و اجازه نداد بار ديگر اين شرايط تكرار شود. نوكيسه‌ها راه را براي گسترش حسرت ملي هموار و جامعه را به قطبي اندوهبار تبديل مي‌كنند.

3939

کد خبر 377955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • آیس IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  50 7
  لایک ک ک ک ک ک ک ک...
 • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  83 3
  مرغ سحر ناله سر کن
 • بی نام IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  38 4
  فقط کافیه یه نگاه به اطرافمون بندازیم تا بفهمیم ماشینهای مدل بالا تو خیابون در دولت مهرورز چند برابر قبل شده
 • بی نام IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  23 2
  پس در واقع از پول ما مردم این ماشین های گرون رو می خرند. من که راضی نیستم انشالا خدا هم راضی نباشه...
  • بنده خدا A1 ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
   18 11
   بنده خدا طرف سوار ماشینه و ... داره حال و حولشو میبره راضی بودن یا نبودنت چی رو عوض میکنه
 • سیبیلو A1 ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  11 1
  چی لباس شویی رو خودت روشن میکنی؟ نه نه نه نه
 • 22 IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  10 1
  رانت مسکن را نگفتی 8ساله 10 برابر شده
 • دل سوخته IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  9 1
  صد افسوس
 • تهی دست A1 ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  6 0
  پول باد آورده در مصاف روزگار باد خواهد برد رحمت خدا بسیار وبرای همه بوده .برخی رندان تک خوری کردند وبحساب زرنگی گذاشتند بقول نماینده محترم کارمندان بانکها تولیدکننده کشور شده اند بعد دولتمداران برای یارانه تولید شق القمر میکنند هرچه هست یک جا میریزد کیسه خالی ها سماق می مکند وما آب دهان قورت میدهیم ماشا الله
 • بی نام IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
  2 1
  واز طرف دیگر فقر وفقیر شدن بعضی ...وای خدا