فرمانده ناجا گفت: بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر معتاد بی خانمان وجود دارد، مدام می‌گویند که ناجا با آن‌ها برخورد کند، ما هم این معتادان را دستگیر می‌کنیم اما باز رها می‌شوند.

به گزارش فارس، سردار احمدی مقدم شب گذشته با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در خصوص مشارکت اجتماعی مردم اظهارداشت: ما باید مشارکت اجتماعی را گسترش دهیم و خوشبختانه مردم نیز در این زمینه حضور خوبی داشتند.

وی افزود: در حوزه جرایم سایبری امروز بدون مشارکت مردم امنیت قابل تامین نیست.

فرمانده انتظامی ناجا با اشاره به اینکه گفتمان بین مردم و پلیس موجب افزایش اعتماد مردم به این نهاد انتظامی می‌شود،گفت: اگر مردم احساس کنند که پلیس حرف راست نمی‌زند ، حرف ما بی اعتبار خواهد شد.

احمدی مقدم در ادامه تصریح کرد: بدون شک انجام کارهای فرهنگی تاثیر زیادی بر معرفی پلیس بعنوان یک نهاد مطلوب دارد که در این راستا بخش‌های هنری و رسانه‌ای به خوبی با ما همراهی کرده‌اند و امروز بخش اجتماعی ما اگرچه جای کار دارد اما عملکرد خوبی داشته است.

وی در ادامه گفت: اگر ما بخواهیم مشکلات را فهرست کنیم ، مشکلات زیاد است اما وظیفه مدیران حل اینگونه مشکلات است.

احمدی مقدم با اشاره به ساماندهی مرزهای شرقی و غربی تا پایان امسال گفت: تا پایان سال تمامی مرزهای شرقی و غربی که عمده قاچاق مشروبات الکلی و مواد مخدر از این مرزها صورت می‌گیرد، ساماندهی خواهد شد.

وی افزود: ما در حال حاضر در نقطه صفر مرزی با گروه‌های مسلح درگیریم و دیگر کار به شهرها نمی‌کشد.

فرمانده انتظامی ناجا در ادامه سخنان خود در برنامه گفت‌وگو ویژه خبری در خصوص افزایش مدت خدمت سربازی اظهارداشت: کشور بزرگ است و نیازهای دفاعی فراوان، گاهی معافیت‌های موقت به سربازان داده می‌شد که ستاد کل این معافیت‌ها را محدود کرده تا نیاز یگان‌های دفاعی به سرباز را تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه ما نمی‌خواهیم که اوقات جوان‌ها بابت افزایش مدت خدمت سربازی تلخ شود، گفت: در حال حاضر چاره‌ای نیست البته ما تا الان رفتار سختگیرانه با سربازان غایب و فراری نداشته‌ایم اما هزینه کسی که خدمت نمی‌کند را نباید یک داوطلب سربازی بپردازد.

وی تاکید کرد: ما مجری سیاستهای بخش دفاع هستیم اما تصمیم‌گیرنده نیستیم، من خودم دلم می‌خواست مدت سربازی کاهش پیدا کند اما چاره‌ای نیست.

سردار احمدی مقدم در ادامه برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به فعالیت پلیس فتا در چهارمین سالگرد تاسیس گفت: حوزه سایبری در کشور ما نسبت به سایر کشورها با تاخیر فعالیت خود را آغاز کرده اما امروز ارتکاب جرایم همچون کشورهای دیگر چندان انفجاری نیست ضمن اینکه عملکرد ما پا به پای جرایم پیشرفت داشته البته یک مشکل وجود دارد و آن این است که اکثر قربانیان جرایم سایبری مطلع نمی‌شوند که چه اتفاقی برایشان افتاده. مثلاً پولی از حساب یک شخص به طور کم کم خارج می‌شود اما آن فرد ناگهان به این موضوع پی می‌برد.

وی با اشاره به آغاز فعالیت پلیس فتا از سال ۹۰ گفت: ما در سال ۹۰ به میزان ۵۰ درصد کشف جرم داشته‌ایم و این در حالی است که امسال قدرت کشف جرم ما بالا رفته و به ۹۰ درصد کشف جرم در کشور رسیده‌ایم.

احمدی مقدم ادامه داد: ما در سال ۹۰ حدود ۳۵۰۰ جرم، در سال ۹۱ تعداد ۶۰۰۰ جرم و در سال ۹۲ نزدیک ۹۵۰۰ جرم را کشف کردیم و در ۶ ماهه اول امسال این عدد به ۷۴۰۰  جرم رسید.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر با پلیس ۱۳۰ کشور در بحث سایبری رابطه آنلاین داریم و جرائم را در حوزه بین‌الملل بررسی می‌کنیم.

فرمانده انتظامی ناجا با تاکید بر اینکه متاسفانه ۸۰ درصد جرائم سایبری مالی است،گفت: البته بحث هتک حرمت و حیثیت هم هست اما در بخش اخلاقی هم نیات مالی و اخاذی مطرح است.

احمدی مقدم خاطرنشان کرد: شهروندان باید به پلیس فتا اطمینان کنند ضمن اینکه در کشورهای دیگر برعکس ایران تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد جرایم فضای مجازی کشف می‌شود.

فرمانده انتظامی ناجا در ادامه پیرامون بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، گفت: داوطلبان زیادی در بخش اجتماعی هستند که حاضرند وقت بگذارند، هزینه کنند و در این بخش فعال باشند چرا که هرکدام به دلایلی انگیزه دارند و الان هم یکی از بخش‌های فعال ما سازمان‌های مردم نهاد است که باید تقویت شود.

وی تصریح کرد: ما مراکز نگهداری معتادان را داریم که متاسفانه هرچند وقت یکبار بحث می‌کنند که استاندارد نیست و همین باعث تعطیلی می‌شود و معتادین دوباره به خیابان‌ها می‌آیند.

احمدی مقدم با تاکید بر اینکه ما با ایجاد اردوگاه‌ها، مراکز درمان و مراکز احیای معتادان می‌توانیم با این موضوع مقابله کنیم گفت: بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر معتاد بی خانمان وجود دارد، مدام می‌گویند که ناجا با آنها برخورد کنند ، ما این معتادان را دستگیر می‌کنیم اما باز رها می‌شوند.

فرمانده انتظامی ناجا در خصوص ایجاد قرارگاه سرقت گفت: معمولاً وقتی در یک حوزه‌ای برای ما چالش ایجاد می‌شود تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا با آن چالش مبارزه کنیم، در این زمینه هم برای قرارگاه سرقت مجموعه‌ای از فرماندهی ها را تخصیص دادیم.

وی افزود: در سال ۹۱ و ۹۲ که بحران‌های اقتصادی پیش آمد آثار نامطلوبی را در بخش سرقت شاهد بودیم و سرقت در کشور ۲۲ تا ۲۳ درصد افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه از اواخر سال گذشته آرام آرام شاهد کاهش میزان سرقت هستیم در ۶ ماهه نخست امسال یک درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش سرقت و ۶ درصد افزایش کشف سرقت داشته‌ایم.

وی افزود: بدون شک با بهبود نسبی شرایط اقتصادی، رونق بازار و بهبود فضای کسب و کار شاهد کاهش چشمگیر سرقت خواهیم بود. ما اقدامات ضربتی خود را انجام دادیم و دستگاه قضایی هم به صورت جدیبا این موضوع برخورد کرده.

احمدی مقدم با اشاره به کاهش جرائم خشن در کشور گفت: علیرغم اینکه سرقت‌های خرد افزایش داشته ما با کاهش جرائم خشن مواجه بوده‌ایم و امیدواریم تا پایان سال کارنامه درخشانی را در این زمینه داشته‌ایم.

 

23503

کد خبر 379696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام DE ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
    1 2
    سردار هزینه ای که یک مشمول غایب با 15 سال غیبت می پردازد خیلی سنگین و بالاتر است جوانی زندگی و اینده وی به خاطر 2 سال سربازی نابود می شود اگر یک مشمول غایب اشتباه کرده و جرمی مرتکب شده با 15 سال محرومیت اجتماعی و هزاران بدبختی تقاص اشتباه خود را پرداخته است