۰ نفر
۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۰۵:۲۵
چگونه می توان به رئیس پاسخ منفی داد

پاسخ منفی دادن به رئیس باید به گونه ای باشد که مسئولیت پذیری شما زیر سوال نرود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیشتر افراد تجربه مواجه شدن با خواسته های گاه نه چندان دلچسب رئیس را دارند، درخواست هایی مانند ماندن در سر کار پس از پایان ساعات کاری یا از آن بدتر، حضور در محل کار در یک روز تعطیل. هنگام مواجه شدن با چنین درخواست هایی به سختی می توان پاسخی منفی داد چرا که در اینصورت آینده شغلی فرد در خطر قرار می گیرد. به همین خاطر شاید شما هم بارها مجبور شده اید که قراری را لغو کنید تا بیشتر سر کار بمانید و یا برنامه ریزی برای یک روز تعطیل را به هم بزنید چرا که مجبور بوده اید آن روز هم به سر کار بروید.

اما آیا واقعا راهی وجود دارد که بتوان پاسخی منفی به رئیس داد و از آسیب های شغلی نیز مصون ماند؟ بله، احتمالا چنین راهی وجود دارد، تنها کافی است که پاسخ منفی را به شیوه ای صحیح بیان کنید و البته امیدوار باشید که رئیس شما بیش از حد غیرمنطقی نباشد. نخستین مساله ای که باید به آن توجه کنید این است که به رئیس نشان دهید که دغدغه های او را درک می کنید و پیشرفت امور کاری نیز برای شما اهمیت دارد. اگر شرکت با مشکلی مواجه شده که واقعا به حضور شما نیاز است، بی تفاوت برخورد کردن با این معضل انتخاب هوشمندانه ای نیست با این حال وقتی از شما خواسته می شود که یک روز تعطیل سر کار حاضر شوید و شما چنین قصدی ندارید، با دلایلی صریح برای رئیس شرح دهید که چنین امکانی برای شما وجود ندارد.

لازم نیست همه جزییات را توضیح دهید و کلیه برنامه ریزی هایتان برای روز تعطیل را شرح بدهید، اما به رئیس بگویید که برنامه ای از پیش تعیین شده دارید، یا بگویید فکر می کنید که باید روزهای تعطیل پیش خانواده باشید. کمتر رئیسی اهمیت حضور در کنار خانواده را دست کم می گیرد. موقعی که قصد دارید به درخواست رئیس پاسخ منفی بدهید، با تردید و لکنت زبان صحبت نکنید، اگر دلایلی واقع قانع کننده برای "نه" گفتن دارید، پس دلیلی برای خجالت زده بودن یا ترسیدن وجود ندارد و احتمالا در قانع کردن رئیس نیز موفق خواهید شد. البته برای اینکه بتوانید گاهی به رئیس پاسخ منفی بدهید، باید تلاش کنید تا کیفیت کاری بالایی داشته باشید. برای مثال کسی که معمولا دیرتر از موعد سر کار حاضر می شود، به نظر آنقدر فرد وقت شناسی نمی آید که کمی دیرتر تعطیل شدن هم برای او فاجعه باشد. اما به سختی می توان از فردی که همواره به موقع به سر کار می آید خواست که دیرتر به خانه برود. همچنین فردی که پیش تر مسئولیت پذیری و کیفیت کاری خود را به رئیس نشان داده، اگر گاهی به مدیرش "نه" بگوید، مسئولیت پذیری اش زیر سوال نمی رود.

راهکار دیگری که برای "نه" گفتن به رئیس می توان از آن بهره برد، هشدار دادن نسبت به عواقب درخواست رئیس است. برای مثال اگر رئیس از شما می خواهد که علاوه بر کارهای روزانه، مسئولیت دیگری را نیز بر عهده بگیرید، پس از تشکر بابت اعتماد رئیس می توانید به او بگویید که به نظر شما پذیرش این مسئولیت به کیفیت انجام امور دیگر آسیب می رساند و این به نفع شرکت یا کسب و کار نیست. البته به خاطر داشته باشید که همواره "نه" گفتن به رئیس، شیوه خوبی برای پیشرفت کاری محسوب نمی شود.
3535

 

کد خبر 381481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  15 1
  ممنون مفید بود ولی بیشتر برای محیط های کاری در اروپا مناسب است. با توجه به وضعیت بازار کار در ایران، چنین توصیه هایی خیلی موثر نیست.
 • محمد IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
  13 1
  روسائی که همه با زد و بند میان سر کار و مدیر میشن توضیح دادن براشون هیچ سودی ندارد