۰ نفر
۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ۰۴:۳۰

خبرهایی که از تاثیر بارندگیهای اخیر در افزایش آب دریاچه ارومیه میرسد خوشحال کننده است. خوشحال کننده ترین بخش ماجرا این است که دریاچه ارومیه نمرده است. هر حرفی که در خصوص مرگ ارومیه زده شود غیر علمی، بی پایه و فقط می تواند از زبان کسانی بیان شود که درک درستی از مفهوم اکوسیستم دریاچه شور ندارند و دانش آنها سالهاست که از گردونه علم خارج شده است.

درست در اوج بدبینی ها و انتشار حرفهای نا امید کننده در تیر ماه جاری که از گرمترین ماههای سال است، من به جنوب دریاچه ارومیه رفتم. اگر چه دهها کیلومتر به نمک زار تبدیل شده بود، اما هیچ جای دریاچه خشک نبود. گِلی بودن بستر دریاچه فوق شور با عمق کم نشان می دهد که دریاچه هنوز از آب اشباع است، اگر چه شما در سطح آبی نمی بینید.

از نظر اکولوژیکی گِلی بودن بستر دریاچه بسیار مهم است. یعنی با ورود آب به دریاچه به راحتی می توان دریاچه را به حال قبلی خود بازگرداند. دریاچه از یک سیستم طبیعی خود پایداری برخوردار است. با کاهش آب دریاچه حجم بالای رسوبات باعث شده است که شیب آن بخصوص در جنوب به شدت کاهش یابد. کاهش شیب مزیت بالایی برای نجات بخشی دریاچه دارد. به این مفهوم که با کمترین آبی می توان پهنه بسیار وسیعی را عمق داد، از تاثیرات گسترش ریزگردهای نمکی جلوگیری کرد و تراز دریاچه را بطور منظم و پیوسته دوباره بالا برد.

ستاد احیای دریاچه ارومیه راهکارهای 24 گانه را ارائه و به تصویب هیئت دولت رسانده است. اگر چه من به عنوان کسی که مدتی با ستاد همکاری داشتم از بعضی مصوبات راضی نیستم (بطور مشخص انتقال آب بین حوضه ای) ولی اجرای درست و سریع بعضی از مصوبات می‌تواند با خوش شانسی اقلیمی که این روزها خداوند به ما ارزانی داشته است به راحتی به نجات نگین فیروزه ای آذربایجان منجر شود.

من درست مطلبی را که سال گذشته نوشتم تکرار می کنم که تا زمستان است باید دریاچه را نجات داد. چون تبخیر به حداقل رسیده و به آب رودخانه ها برای کشاورزی نیازی نیست. خوشبختانه طرح نکاشت 40% مصوب شده و منابع مالی آن هم تصویب شده است. اختصاص آب بزرگترین سد منطقه یعنی سد بوکان به دریاچه از اقدامات درست و بجایی است که باید در رها سازی آب آن لحظه ای درنگ نکرد. مردم آذربایجان دریاچه ارومیه را دوست دارند. آنها بهتر از همه می‌دانند که حفظ این دریاچه برای خودشان و آینده اشان مهمتر از آن است که دو سه سالی دست از کشاورزی ناپایدار بکشند و با کمک دولت به اصلاح الگوی کشاورزی خود اقدام کنند. ما هم از نمایندگان محترم مجلس انتظار داریم که منافع کوتاه مدت و بخشی نگری را فدای منافع کلان و دراز مدت کشوری نکنند و با دور اندیشی که از آنها انتظار است هر گونه بدبینی را کنار گذاشته و دست به دست دولت و مردم دهند تا بزرگترین دریاچه داخلی کشور و یکی از مهمترین اکوسیستم های طبیعی جهان احیا شود.

از وزارت نیرو هم انتظار داریم که بساط سودجویانی که با نجوای انتقال آب خزر ساز نابودی سرمایه های ملی و محیط زیست کشور و منطقه را کوک می کنند جمع کند و هم صدا با صدها متخصص ایرانی و خارجی که بارها تاکید داشته اند که نجات دریاچه ارومیه فقط با اصلاح مدیریت آب درون حوضه ای قابل انجام است از تکرار خطاهای گذشته پرهیز کنند که آزموده را آزمودن خطاست.

منبع: متن کمی کوتاه شده در همشهری 10 آبان ماه 1393 تحت عنوان "فرصت طلایی برای نجات دریاچه ارومیه" منتشر شده است. 

کد خبر 383233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی A1 ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  28 1
  خبر خوبی بود مرسی خدا
 • معلم A1 ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  34 4
  خیلی متشکر از این گزارش ...این راست است چون من در شرق دریاچه زندگی میکنم گاه گاهی سر میزنم ...حتی ساحلی که چند سال قبل بی آب شده نم دارد ...من میدانم این دریا نخوهد مرد ...انشاا... به کردوانی هم گفتم نظرات شما در کویر کاربرد دارد نه در آذربایجان...
 • بی نام A1 ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  8 1
  اشباع نه اشباح
 • بی نام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  12 0
  مطلب جالبي بود،ممنون آقاي آخاني
 • بی نام A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  14 0
  هر حرفی که در خصوص مرگ ارومیه زده شود غیر علمی، بی پایه و فقط می تواند از زبان کسانی بیان شود که درک درستی از مفهوم اکوسیستم دریاچه شور ندارند و دانش آنها سالهاست که از گردونه علم خارج شده است. با اين قسمت كاملا موافقم و اصلا هم منظور شخص خاصي نيست
 • بی نام IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  9 1
  شکر خدا.
 • بی نام IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  12 1
  امیدوارم که این دریاچه زنده بشه.
 • بهنام بچه خوی A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  11 0
  من هم یقین دارم قلب دریاچه ارومیه همچنان می تپد. یک همت عالی لازم هست هم از طرف مسئولین و هم از طرف مردم تا دریاچه دوباره به زندگی برگردد.
 • بی نام A1 ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  12 1
  کی بود میگفت خشکش کنیم؟
 • پترس A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  5 12
  بزن بارون .........ببار اروم. دریاچه ارومیه را خشکاندند حالا می گویند به راحتی میتوان ان را احیا کرد. شما که نمیتوانید کاری بکنید خواهشا حواهشا این قدر این دریاچه را عذاب ندهید.
 • بی نام A1 ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
  14 0
  امیدواریم که کاملا احیا بشه، مشکل فقط بدبینی نیست بعضیا بداندیش هستن
 • آذربایجانی A1 ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۱
  3 1
  این دریاچه نمیمیرد... همچون مردمان با غیرتش همیشه پا برجا میماند... اورمی گولیدریاچه ارومیهقلب تپنده اکوسیستم آذربایجان است. اورمی گولی خود به خود به این حال نیفتاد بلکه او را به این روز انداختند... بعدها در تاریخ مینویسند. یاشاسین آذربایجانیم............
 • mahboobeh rajabnasab IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۳
  1 1
  ممنون اقای دکتر اخانی ا
 • آذربایجانی A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
  4 2
  ایشاالله همیشه خوش خبر باشی
 • اورمو بابک IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
  1 3
  با تشکر از آقای دکتر با گزارش عالی خودشون ، به نظر من دریاچه اورمیه چند راه کار اساسی لازم داره که مسئولین به برخی از آنها توجهی به آن نکرده اند، لایه برداری از نمک ، لایروبی رودهای منتهی به دریاچه ، باروری ابر که با یک بارش خوب طبیعی آب دریاچه 30 سانتی افزایش پیدا می کنه و فوق العاده مهم است، انتقال آب رودخانه زاب که بدون استفاده به عراق روانه می شود،تخصیص حق آبه از رودخانه ارس به دریاچه نه اینکه اردبیل برای توسعه کشاورزی خود همه را فدای زمینهای کشاورزی خود با راندمان 30 درصدی بکنه ، انهدام مسیر میانگذر دریاچه اورمیه و به گردش در آمدن جریان آب در کف دریاچه و جلوگیری از تبخیر ،