نامه سرگشاده صادق زیباکلام به آیت الله محی الدین حائری شیرازی پیرامون "فتنه 88"

بسمه تعالی


حضرت آیت الله محی الدین حائری شیرازی

نماینده معزز مجلس خبرگان رهبری دامت افاضاته


با سلام و تحیات پاسخ حضرتعالی را در رسانه ها به آقای دکتر علی مطهری در خصوص "فتنه ۸۸" خواندم. به دو دلیل تصمیم گرفتم جسارت نموده و عرایضی در خصوص پاسختان به آقای مطهری معروض دارم. نخست ارادت شخصی که به شما دارم و جنابتان را مجتهدی پارسا،خداترس و عادل می دانم. ثانیا اینکه در پاسختان به آقای مطهری دست به دامان ادبیات موسوم به "فتنه" نشده اید. از دید بنده اتفاقا ارزشمندترین نکته پاسختان به آقای مطهری دوری گزیدن از آن ادبیات می باشد.متجاوز از پنج سال است که یک جناح سیاسی شبانه روز این ادبیات را برای قلع و قمع منتقدینش بکار می برد. دریغ ازآنکه در این پنج سال پنج دقیقه به "متهمین فتنه" اجازه دفاع داده باشد. نفس اینکه جنابعالی در نامه تان حتی یکبار هم لغت "فتنه" را بکار نبرده اید از نظر بنده مبین آنست که پس خیلی هم به آن باور ندارید.از این بابت که سواره بر نشسته نتاخته اید در خور احترام هستید.
اگر چه که جنابعالی اعتراضاتی که پس از اعلام نتایج انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ اتفاق افتاد را "فتنه" خطاب نکرده اید اما و در عین حال هم با آن اعتراضات صراحتا مخالفت کرده اید. محض اطلاع عزیزانی که از مضمون نامه حضرتعالی به آقای مطهری آگاهی ندارند بعرضشان بایستی برسانم که جنابعالی اساسا با نفس دعوت به راهپیمایی به منظور اعتراض به نتایج انتخابات ۸۸ مخالفت نموده اید. اساس استدلال تان هم تکیه برروی مقوله ایی بنام "عقل اجتماعی" است.معتقدید که برخلاف جوامع توسعه یافته، مثلا لندن یا پاریس که در آنها راهپیمایی های اعتراضی با "عقل اجتماعی" سازگار است( چون برخلاف خاورمیانه، مردم در این جوامع قرن هاست که با آزادی و حقوق اجتماعی آشنایی دارند)، در جامعه خودمان قدمت آزادی به بهمن ۵۷ می رسد بنابراین "عقل اجتماعی" حکم می کند که ما از راهپیمایی های اعتراضی برای رسیدن به خواسته های مدنی سیاسی مان استفاده نکنیم. چون در جامعه ما (بزعم آیت الله حائری شیرازی) همواره خطر نفوذ و سوء استفاده عناصر نفوذی در تجمعات سیاسی عمومی وجود دارد و آنها(دشمنان) از چنین اجتماعاتی بنفع مقاصد شان می توانند سوءاستفاده نمایند.(ومثال هایی هم در تایید نظرشان می آورند از جمله انفجار حزب جمهوری اسلامی در۷ تیر سال ۶۰ و کشته شدن افرادی در راهپیمایی های اعتراضی سال ۸۸ ).ایشان بدون نام بردن از آقایان مهند س موسوی و حجت الاسلام کروبی نتیجه گیری میکنند که دعوت آنان از مردم بمنظوربرگزاری راهپیمایی اعتراضی به نتیجه انتخابات کار نادرستی بوده چون بواسطه فراهم نبودن شرایط اجتماعی( یا همان "عقل اجتماعی") در ایران برای این دست اعتراضات،عوامل نفوذی دشمن توانستند از آن راهپمایی ها بهره برداری نموده و عده ایی از هموطنان مان کشته شدند. ایشان معتقدند که بجای دعوت به راهپیمایی، آن آقایان می بایستی از طرق دیگر در جهت تحقق خواسته هایشان بر می آمدند.
حضرت آیت الله حائری شیرازی ، من وارد کم و کیف نتایج انتخابات ۸۸، پی آمدهای بعد از اعلام نتایج آن انتخابات،رویکرد آقایان مهندس موسوی و جناب حجت الاسلام کروبی و بالاخره واکنش مسئوولین به آن اعتراضات نمی شوم. بالاخره روزی جریانات سال ۸۸ مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت. آنچه که برایم عجیب بود و در حقیقت اسباب نوشتن این نامه شد بکار گیری یا تکیه جنابعالی بر روی مقوله ایی بنام "عقل اجتماعی" در مخالفت با آقایان موسوی و کروبی بود. اولا جنابعالی فرض گرفته اید که میلیونها نفری که به نتایج آن انتخابات اعتراض داشتند از خود اراده و نظری نداشته و چشم و گوششان به آقایان موسوی و کروبی بود. و به دعوت این آقایان بود که راهپیمایی اعتراضی موسوم به سکوت در عصر روز دوشنبه ۲۵ خرداد را براه انداحتند.این فرضتان کاملا مورد مناقشه است.ثانیا،این انتقادتان که ایشان و سایر معترضین می بایستی به نهاد رسمی برگزار کننده انتخابات مراجعه می کردند هم با توجه به تمایل و جانبداری آشکار شورای محترم نگهبان از یک طرف منازعه و بیطرف نبودن این نهاد توقع تان خیلی واقع بینانه و منصفانه نمی باشد. معترضین سال ۸۸ بکنار، آیا خود جنابعالی شورای محترم نگهبان را بعنوان یک "داور منصف و بیطرف" تعریف می کنید؟
اما استدلال "عقل اجتماعی" جنابعالی از جهات دیگری هم برایم شگفت انگیز بود.حسب تعریف جنابعالی از "عقل اجتماعی"، اگر یک کنش سیاسی مثلا یک راهپیمایی یا یک گرد همایی سیاسی به خیر و خوشی برگزار شود مطابق "عقل اجتماعی" می بوده. اما اگر گرفتاری ها و اتفاقات ناخوشایندی در جریان تحقق آن اتفاق بیافتاد در آنصورت مطابق "عقل اجتماعی" نمی شود.به بیان ساده تر،از پیش نمی توان درستی یک کنش سیاسی را تعیین نمود و ما ملاک و معیاری برای "عقل اجتماعی" نداریم.جنابعالی می فرمایید که چون در راهپیمایی اعتراضی سال ۸۸، خطر سوء استفاده دشمنان بوده( و در عمل هم می فرمایید استفاده کردند)، لذا از همان ابتداء معترضین نمی بایستی بسمت آن شیوه برای بیان اعتراضات شان می رفتند.فرض بگیریم که عناصر نفوذی از آن راهپیمایی سوء استفاده نمی توانستند بنمایند و بقول شما جامعه ما هم مثل جوامع پاریس یا لندن می بود،آیا در آنصورت از نظر جنابعالی آن راهپیمایی درست می بود؟ تبعات نظریه "عقل اجتماعی" بعنوان شاخص تعیین کننده درستی یا نادرستی کنش های سیاسی، معلوم نیست بکجا ختم خواهد شد. اگر ملاک "عقل اجتماعی" این باشد که در جریان یک راهپمایی حادثه ناگواری اتفاق نیفتاد،در آنصورت در ایران تنها راهپیمایی هایی که منطبق بر "عقل اجتماعی" می شوند راهپمایی های رسمی دولتی هستند.چون در این دست راهپیمایی ها و تجمعات هیچ حادثه ناگواری اتفاق نمی افتاد. اما این همه مشکل نیست. بسیاری از کنش های سیاسی تاریخی با این ضابطه بزیر سئوال می روند. راهپیمایی ۱۷ شهریور سال ۵۷ هم که منجر به کشته و مجروح شدن صدها نفر شد درست نبوده. راهپیمایی های تاریخی تاسوعا و عاشورا سال ۵۷ هم بزیر سئوال می روند چون ممکن بود که بخش هایی از نیروهای نظامی و امنیتی رژیم شاه بسمت مردم تیراندازی می کردند(همچنانکه در بسیاری از راهپیمایی ها این اتفاق افتاد)، اعتراضات ۱۴ و ۱۵ خرداد سال ۴۲، قیام ۳۰ تیر سال ۳۱بنفع مرحوم دکتر مصدق و.....جملگی در عبور از چارچوب ضابطه "عقل اجتماعی " جنابعالی معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا می کردند. استدلال دیگرتان در دفاع از "عقل اجتماعی" مبنی بر اینکه برخلاف جوامع اروپایی ما از بهمن ۵۷ با مفهوم آزادی آشنا شده ایم هم ایضا با دشواری های زیادی روبرست. ما در حقیقت از اواخر قرن نوزدهم و نهضت مشروطه با مدرنیته سیاسی و مفاهیمی همچون آزادی، آزادی بیان، آزادی اندیشه، حاکمیت قانون، حکومت منتخب مردم و....آشنا شده ایم. اینکه پس مشکل و گره کار پس از یک قرن در کجاست باز میگردد به شرایط تاریخی جامعه مان. در پایان باز هم ادب و ارادتم را به محضر بزرگوارتان معروض می دارم.


ایام بکام باد
صادق زیباکلام
هفدهم آبانماه یکهزاروسیصدونودوسه

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 384133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 127
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محقق DE ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  37 3
  با سلام و احترام، "اینکه پس مشکل و گره کار پس از یک قرن در کجاست باز میگردد به شرایط تاریخی جامعه مان." من نفهمیم میشه توضیح بیشتر بدید. عالی بود
  • بی نام A1 ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   آقای زیبا کلام استدلال های بسیاری قوی ارائه دادند واقعا از خواندن این نامه لذت بردم.
 • بی نام A1 ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  47 0
  عقل اجتماعی بر اساس موقعیت کاربرد دارد.... بله..
 • بی نام A1 ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  نامه بی ادبانه ای بود
  • ع ع ب A1 ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   121 6
   بی ادبانه ؟؟؟ لطیفه جالبی بود .... احتمالا شما یه نفر رو می خواید مثل رییس دولت سابق که با در افشانیهای مکررشون معنی ادب رو باز تعریف کنن
  • sarvar A1 ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   60 5
   خدا بهت سواد بده ان شا الله
  • حسین A1 ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   57 7
   مگر تو میدانی ادب چیست؟
  • بهلول A1 ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   67 5
   اتفاقا شما كه جسارت گفتن حرف دل مردم را نداريد يا مي ترسيد و يا ملاحظه بعضي را مي كنيد و مليونها نفر در خيابان را فريب خورده و بي عقل مي ناميد بي ادبانه برخورد مي كنيد .
  • بهلول IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   44 3
   اصل سخن را بیان نموده اند ،
  • مودب IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   55 5
   ادب و نزاکت را از بعضی سخنرانان سیاسی مشهور باید آموخت؟ مثل اینکه غرب را وحشی و غیره مینامند
  • محسن GB ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   45 6
   لطف بفرمائید یک مورد بی ادبی را ذکر کنید.
 • امیر تبریز اوغلی A1 ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  حوصلمون سر برد این زیبا کلام نازیبا کلام.هر روز مصاحبه نامه
  • بی نام EU ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   27 2
   اقای تبریز اوغلی لطفا ما ترکها رو بدنام نکن
 • بینام A1 ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  92 11
  خداوند را شاکریم که انسانهای بزگوار و روشن فکری همچون دکتر زیباکلام وجود دارند وگرنه افرادی در جامعه هستند که گمان میکنند ما ایرانیها فهم و شعور نداریم و همانندویه چوپان بالای سرمان باشند و با چوب و چماق ما را به راه راست بیاورند. خداوند امثال دکتر زیبا کلام را حفط کند.
 • بی نام IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  56 8
  قلمت همیشه زیبا و آزاده باد
 • علی TR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  62 9
  جواب عالی ، منطقی و مستدل بود ، ممنون آقای زیباکلام
 • فرهاد A1 ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  48 7
  استاد زیباکلام یک ایرانی وطن پرست واقعی
 • بی نام IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  53 9
  حرف حق جواب نداره...
 • بی نام RO ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  40 8
  لایک
 • همایون A1 ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  50 7
  کردار اهل صومعه ام کرد می پرست . . . برقرار باشی دکتر
 • بی نام A1 ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  32 3
  با تشکر از آقای زیبا کلام. پیشنهاد میکنم دوستان به سایت خبرگزاری الف مراجعه کنند و پاسخهای مردم به نامه آقای حایری را مطالعه کنند خیلی پاسخهای جالبیست
 • بی نام A1 ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  10 12
  آقای زیبا کلام منتظر پاسخ نباشید ینی دلتونو الکی صابون نزنید
 • بدون نام ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  29 5
  درود بر زیبا کلام
 • بی نام A1 ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  6 56
  انقدر نامه دادی خسته نشدی؟
 • بی نام US ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  33 6
  پاسخی بسیار منطقی ، علمی و دندان شکن
 • حسین A1 ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  9 85
  آقای زیبا کلام متاسفم با این طرز تفکرتان اعتراضات وراهپیمایی هایی که در آن زمان انجام میشد تمام ملت یکپارچه بر علیه نظام طاغوت قیام نموده و شامل گروهی از اعتراض کنندگان به دولتی که اکثریت ملت طرفدارش هستند نبود وثانیا تظاهرات کنندگان ومعترضین آن زمان مگر جز پیاده شدن نظام اسلامی وبرچیده شدن نظام طاغوت چیز دیگری میخواستند یا بخاطر رای نیاوردن نامزدشان دست به اغتشاشات و شورش زده بودندوووو...؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   15 2
   بالاخره راهپیمایی خیابونی خوبه یا بده آقا حسین ؟؟ جواب یا آره است یا نه. مغلطه که جواب نمیشه.
  • ساغر A1 ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۱
   8 1
   شما در ان زمان بودین که میگین راهپیمایی ها و تظاهرات یکپارچه بود ؟؟؟ آقای محترم همیشه توی تمامی کشورهای دنیا موافق و مخالف دولت هستش . وهمیشه هم دو طرف حق ازحار نظر دارند بدون دخالت نیروی انتضامی
 • فرهاد A1 ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  فراتر از عالی بود دکتر.
 • بی نام IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  آفرين دكتر زاويه ديدت قشنگه
  • بی نام IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   43 5
   این نکته اش زاویه ای هست که همه مردم ایران تو سال 88 بهش اعتقاد داشتند " آیا خود جنابعالی شورای محترم نگهبان را بعنوان یک "داور منصف و بیطرف" تعریف می کنید؟ "
 • بی نام IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  13 89
  سلام جناب اقاي زيبا كلام احساس ميكنم دچار كسالت شده ايد هنوز فرق بين انقلاب سال 57را بابقول شما قائله 88 پيدا نكرده ايد سال 57 جوانان ايران لباس غيرت بر تن كردند و17شهريور ها را افريدند انجا عقل فردي حرف دل بود كه عقل اجتماعي افريد ولي درسال88 خيلي ها در لباسهاي انگليسي وامريكايي واسرائيلي عقل خود را به خارجي ها دل خود را به داخلي ها وفارق از عقل كل جامعه ندايي دردادند انها اگر ميليوني بودند لابد 9دي ها ميلياردي بودند شما به تمام قانون اساسي اهانت ميكنيد شوراي نگهبان مصوب قانون اساسي است شما انرا جانب دار گروهي خاص ميداني اگر اين طور بود پس اقاي موسوي كه احوالش معلوم بود جرا مورد تائيد قرار گرفت واي به حال شما كه قصدفتنه زدايي داريد شما با گوش بسته با چشم بسته وفقط با دهان باز زندگي ميكنيد
 • بی نام A1 ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  روحت شاد
  • بی نام IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   دکتر زیبا کلام یک فرهیخته واقعی است.
  • بی نام A1 ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   19 7
   بسیار عالی و فراتر از عالی و بسیار بسیار دقیق و ظریف و لطیف نوشته اند که نشان از فرهیختگی در سطح بسیار بسیار خوب دارد 1 جدا و واقعا روحشان شاد
 • بی نام IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  46 5
  چرا جریان مخالف مردم همیشه فکر می کنند ملت بی شعور و نفهم هستند ؟؟؟؟ به قول افراد مسئول در راهپیمایی 25 خرداد 88 قریب به شش میلیون نفر از میدان آزادای تا میدان امام حسین در اعتراض به نحوه مدیریت سیاسی نهادهای ذیربط اعتراض و راهپیمایی داشتند آیا این جماعت می شوند گروهک فریب خورده ؟؟ اگر این راهپیمایی با شعار دلخواه جناب حائری بود آنوقت این گروهک می شدند عقلای اجتماعی ؟ خوب راهپیمایی ورز قدس 22 بهمن 13 آبان و .... با معیار شما قطعا از سر عقل اجتماعی نبایستی باشد چطور یک جا راهپیمایی می شود بصیرت جای دیگر چون به نفع شما نیست می شود فتنه ؟؟ چرا نمی خواهید رای 18 میلیونی و مخالف با نظرات خودتان را یک بار معقول و بر منش عقل اجتماعی تفسیر کنید با دریا نجنگید
  • بی نام IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   2 4
   اکثرهم لا یعقلون
 • بی نام A1 ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  10 36
  کاری به درست بودن گرایش های سیاسی آقای حائری شیرازی یا آقای زیبا کلام ندارم، و فقط یه نکته به نظرم می رسه: حرف آقای حائری این هست که "عقل اجتماعی" حکم می کنه اگر کسی کلیت نظام رو قبول داره نباید با راهپیمایی در این شرایط خاص اون رو تضعیف کنه. بر این اساس هیچ تضادی در راهپیمایی بر ضد شاه وجود ندارد. به عبارت دیگه ایشون اعتقاد داره، اگر آقای مطهری با نظام موافق هستند باید بدونن که راهپیمایی به نفع مخالفین نظام تموم می شه. حالا اگر کسی واقعا کلیت این نظام یا هر نظام دیگری را قبول نداره "عقل اجتماعی" دیگه جلوی برچیدن اون رو نمی گیره و اتفاقا با نابودی آن نظام موافق هست.
  • اسمال طلا IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   9 2
   یعنی اگر کسی نظام سیاسی مملکت را قبول داشت نباید در برابر انحرافات موجود واکنش نشون بده؟ چرا دلواپسان در هر موردی اعم از انتخابات و حجاب و انرژی هسته ای و غیره اجازه دارند تظاهرات کنند میتینگ و همایش و راهپیمایی و بیانیه صادر کنند ولی سایرین اگر خواستند از این حق اجتماعی مسلم استفاده کنند باید تابع عقل اجتماعی یا به عبارت بهتر عقل دلواپسین باشند؟
 • من IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  درود بر صادق زیباکلام که حرف دل ملت رو میزنه
 • علی IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  والله من همان ساعتی که نامه حائری شیرازی را خواندم با اینکه آدم ساده ای هستم و تحصیلاتم کارشناسی هست با خودم گفتن ایشان اطلاعات کافی ندارند .با این استدلال ایشان قیام امام حسینع و حتی دعوت پیامبرص به اسلام هم ریر سوال می رود .
  • بی نام A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   6 2
   البته اکثر مواقع انسان وقتی به همه جوانب یک مسئله علم نداره دچار اشتباه و سوء برداشت میشه. به خصوص مواقعی که جنبه های دیگری مانند سلایق سیاسی در قضیه دخالت پیدا می کنه
 • نادر IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  21 6
  درود بر مغز متفکر اصلاح طلبان
 • رضا A1 ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  حاج صادق میخوامت...
 • حمید IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  بسیار جواب صادقانه وزیباکلامی بود.
  • بی نام A1 ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   اینکه آقای حائری استدلال درستی کرده یا نه کاری ندارم ، ولی اونچه که مشخصه وقتی سازو کاری برای انتخابات بوده و هست وقتی سازو کاری برای پیگیری مطالبات هست وقتی این همه انتخابات برگزار شده و همین افراد مدعی خودشون قبلا رای آوردن و.... وقتی کف خیابون چیزی تعیین بشه خود این یعنی عین دیکتاتوری که دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه و کسانی که از این رویه حمایت میکنن دقیقاً بر خلاف شعار های به ظاهر زیباشون دارن عمل میکنن ....... وقتی اینجوری شد در نهایت اینجوری میشه که : یا من برنده ام یا تقلب شده...
  • بی نام A1 ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   10 4
   بی نام جان، کاش یه کم منصفانه به وقایع قبل از انتخابات نگاه میکردید. به قول آقای مطهری اگر آقای احمدی نژاد بیشتر از اون دوتا مقصر نباشه، کمتر نیست. حداقل میشه گفت اسم رمز «تقلب» برای هر دو طرف، اسم رمز بود
  • بی نام A1 ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   14 3
   ساز و کار اعتراض زمانی قابل اعتماد است که متولیان ان خود به روشنی و وضوح جانب یک طرف معرکه را نگرفته باشند و مردم به بی طرفی انها اعتماد داشته باشند که در این مورد تمامی سوابق مصاحبه ها و اظهار نطر ها پیش و پس از انتخابات موید حمایت تمام و کمال اکثریت سازو کار قانونی مورد نظر شما از یک کاندیدای خاص می باشد...
  • بی نام IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   7 1
   وجدانا نامه را تا اخر خوندی؟
  • بی نام A1 ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   7 3
   جناب بی نام استدلال شما درصورت بی طرفانه عمل کردن برگزار کننده انتخابات و شورای نگهبان و از حد نگذشتن تخلفات انتخاباتی درست بود.
 • بی نام A1 ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  خوشم اومد
 • بی نام IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  از هر دو نامه این بزرگواران که براساس عقل و مباحث علمی و به دور از هیجانات و تنگ نظریها نوشته شده بودند واقعا لذت بردم. اگر چه نامه دوم رو بیشتر منطبق بر موازین علمی دیدم. این جور نگاه به مسایل باید گسترش پیدا کنه. یه استاد دانشگاه
  • بی نام IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   6 29
   باسلام واقعامتاسفم که نامه پرازمغلطه زیباکلام روعلمی میخوانید
 • بی نام A1 ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  12 3
  منطقی بود
 • بی نام A1 ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  چقدددددد این نامه مینویسه فک کنم روزی دو سه تا داره شور می کنه آش رو
  • بی نام A1 ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   19 3
   نامه نوشتن ِ ایشون به شما آسیب میزنه؟
  • بی نام A1 ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   28 3
   خانم محترم شما هرچی رو به اشپزی ربط میدی
 • بی نام IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  صادق زیباکلام یکی از معدود کسانیه که حرف ملت رو با صدای بلند میزنه
  • بی نام A1 ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   9 22
   ملتی رو که شما تو تخیلاتتون درست کردین خیلی با واقعیت فاصله داره
 • بی نام A1 ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  من فکر میکردم من بیکارم. اینم بیکاره بابا. بیکار و امیدوار
  • بی نام RO ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   15 3
   باشه. همون که تو میگی اصلن تو خیلی خوبی
  • بی نام A1 ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   19 4
   بیکار که شمایی که برای هر خبر کامنت میذاری اعم از سیاسی ورزشی اجتماعی هنری سینمایی و..ماشالا عالم دهری شما اصن
  • بهلول IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   10 3
   شما کلا" تعطیلی
 • بی نام A1 ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  نخود هر آش
  • ایلیا GB ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   14 1
   الان به خودت چی میگند
  • مهدی A1 ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   3 4
   نخود هر ...
  • ایلیا GB ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   10 2
   الان خودت نخود چی آشی هستی
 • میل A1 ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  منظور آیت الله حائری بیشتر تجمعات دموکراتیک و مطالبه محور است و نه حرکات شورش گونه و هرج و مرج خواه که در تمامی چارچوبهای سیاسی دموکراتیک و غیر دمکراتیک طبیعتا با برخورد همراه هستند
  • علیرضا US ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   24 2
   با احترام. ایشان اصولاً به دمکراسی اعتقادی ندارند چه رسد به تجمعات دمکراتیک محور.
  • بی جا GB ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   19 2
   نکنه شما منظورت ار حرکات شورش گونه و هرج و مرج حرکات ۵۵ تا ۵۷ هست؟
  • مهدی A1 ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
   18 1
   راه پیمایی اون همه مردم تو روز بعد انتخابات که همه ساکت بودن و با سکوت اعتراض میکردن کجاش هرج ومرج و آشوب بود؟ باید قبول کرد اگه با این حرکت مدنی بد برخورد نمیشد نتیجش اون همه خسارت و آشوب و بالا گرفتن دعوا تو کف خیابون نبود اگر فرضا عوامل بیگانه تحریک کردن طرف مقابل دعوا هم با برخورد خشن خودش کم از عوامل بیگانه در تحریک مردم نداشت
  • بی نام A1 ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   6 2
   متن یکباره دیگه بخون جوابتو داخل متن داده
  • امين A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   7 1
   راهپيمايي سكوت ك انجام شد جواب شماست دوست عزيز
  • بی نام IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   8 1
   یک کتابچه کوچک است به نام قانون اساسی لطفا مطالعه بفرمائید
  • بی نام IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   10 1
   جناب مفسر لطفا از جانب حضرت ایت... بفرمایید بدانیم چه مدت زمان دیگر ما دارای "عقل اجتماعی"خواهیم شد؟
  • فرشاد A1 ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
   1 1
   میل؟ جان استوارت میل؟
 • میل A1 ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  3 0
  انتخابات در ایران یعنی به هر وسیله ای که شده فقط رای جمع کن و ببر و هیچ قاعده و قانونی دینی و عرفی و رسمی هم بر طرفهای مبارزه حاکم نیست در این راستا اگر طرف بازنده بعدش مدعی باخت به دلیل فلان قانون نانوشته بشود بر شکست خود بدست خود مهر تایید زده
 • مهران A1 ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  6 1
  چقدر خوبه این استادمون
 • کیومرث غلامی US ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  2 14
  آقای زیبا کلام از شما بعید بود قوانین اگر در خیابان ها رقم می خورد حرف شما درست بود اما ما ملتی متمدن و دارای قوانینی مبسوط که اعتراض به انتخابات را هم شامل می شود .
 • علی A1 ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  3 23
  این آقا دردانشگاه وهرجا که توانسته طرفداری ازفتنه گران کرده ,چقدروابستگی به دشمنان این ملت دارید …؟؟؟؟
  • amin A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   5 0
   فکر نکنم به شماها وابستگی داشته باشن
 • نامیل IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  10 0
  میل آقا یعنی شما می فرمایید تجمعات دلواپسان که بدون مجوز برگزار میشه مطالبه محور و دموکراتیکه و تجمعات بقیه ملت که تو اکثریت هستند در مقایسه با دلواپسای محترم غیر دموکراتیک
 • بی نام IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  2 1
  لطفا هموطنان نیز به تاسی از این دو بزرگوار کامنتاشونو با استدلال و دلیل بنویسن تا کمال استفاده از این مکاتبه ها بعمل اید توهین و تهمت راه به جایی نمیبرد
 • احسان RO ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۶
  4 25
  اگر آقای زیبا کلام راهپیمایی های قبل از انقلاب را با بعد از انقلاب مقایسه میکنند معلوم می شود که ایشان با اصل نظام مشکل دارند. در ضمن اگر کسی شورای نگهبان که عالی ترین مقام نظارت بر انتخابات میباشد را قبول ندارند حق کاندید شدن آن هم برای پستی مانند ریاست جمهوری را ندارند. ایشان حتما یادشان نرفته که رئیس جمهور فعلی که مورد تایید ایشان هم میباشند از فیلتر همین شورای نگهبان به سلامت گذشتند.
 • بی نام IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  8 2
  عاشقتم زیباکلام بخاطر صداقتت و کلام زیبات
 • سعید A1 ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  4 9
  دقت کردید که زیباکلام چقدر روی عقل اجتماعی تاکیید کرده،خواسته به نوعی افکار عمومی رو تهییج کنه که مثلا ایت الله حائری به مردم توهین کرده و در اصطلاح مردم رو بیاره تو تیم خودش.
 • علی گفتی IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  1 4
  صادق زیبا کلام. بی ادبی وقتی این همه انتخابات برگزار شده و همین افراد مدعی خودشون قبلا رای آوردن و.... وقتی کف خیابون چیزی تعیین بشه خود این یعنی عین دیکتاتوری که دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه و کسانی که از این رویه حمایت میکنن دقیقاً بر خلاف شعار های به ظاهر زیباشون
 • عرفانی IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  4 15
  زیباکلام امثال شماها بودید که قیام امام حسین پشتیبانی نداشت بی ادبی تا حدی آب به آسیاب دشمن مریزآقا صادق
 • بی نام IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  6 3
  حرف حساب
 • مسعود IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  4 1
  ممنون آقای دکتر از زیبایی و صداقت کلامتان واقعآ اگر میخواهیم از جمهوری اسلامیمان حمایت کنیم باید جلو اشتباهات مسئولین گرفته شود با امر به معروف یادمان باشد امر به معروف تنها برای مردم نیست کسانی در قدرت هستند در صورت اشتباه بیشتر می توانند لطمه به دین و اعتقاد مردم بزنند
 • آذربایجان اوغلی IR ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  6 0
  آقای تبریز اوغلی آبروی ما ترکا را بردی با این نظرت. حرف دکتر،حسابی است و اگر جواب درستی کسی داره بذاره.
 • بی نام IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  9 0
  کاش صداوسیما یه برنامه پرسش و پاسخی میداشت بدون سانسور و از هر قشری دعوت میکرد تا نظرات خودرابیان کنند و مخاطبان نظر بدن
 • بی نام IR ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  3 0
  اگر در یک جامعه آزاد ملت نتوانند نظرات خود را راحت به گوش متولیان خود برسانند و حاکمان با چماق اینکه مبادا در این اجتماعات نامحرمان و دشمنان کشور مداخله کنند اجازه اظهار نظر ندهند و راه پیمایی از منظر این بزرگوار محکوم است مگر تظاهرات حکومتی در کشور افغانستان با آنهمه جنگ و مناقشات و ترورها و ........چگونه انتخاباتی که شک در ان بود مدیریت شد و خونی هم از بینی کسی نیامد نه کهریزکی بود و نه جنایتی به وقوع پیوست با یک راهپیمایی مدیریت شد
 • بی نام IQ ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  6 0
  آفرین بر زیبا کلام شجاع منطقی و دوست داشتنی. بدرستی و با ادب پاسخ خوبی دادی.
 • بی نام A1 ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  7 1
  فرق بین تحصیلات دانشگاهی با حوزوی کاملا مشخصه....
 • تجریشی A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  4 14
  یکی به یکی نامه نوشته این آقا چرا پریده وسط؟ خود مطهری لازم می دید، جواب می نوشت مگر اینکه وکالت داده باشد به صادق
 • سید A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  6 2
  حسودیم شد... چرا من اینقدر سواد ندارم که اینطوری بنویسم؟... :
 • ابدام IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  4 6
  سلام.هرکسی که جناب اقای زیبا کلام را می شناسد می داند که ایشان بر خلاف ادعاهایی که دارند در تمام حوزه ها وارد میشوند درسیاست در اقتصاد در فرهنگ و.... وپاسخ سوالات هرکس وجناحی را می دهند وحرف هیچکس را قبول هم ندارند.برای همین است که جایگاهی ندارند
 • بهروز A1 ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  6 4
  روزی جریانات سال 88مورد رسیدگی خواهد گرفت . بدون شک تاریخ گواهی خواهد داد که چگونه اتحاد بین افراد جامعه از هم پاشید واز هم بیگانه شدیم و صدا وسیما به این مهم دامن زد.
  • mohamadali IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   4 4
   صدا و سیما که 2 3 روز بعد از سطل آشغال آتیش زدن شما تازه اعلام به پخش اخبار فتنه کرد، حتما شما به کانالای ماهوارتون میگی صدا و سیما اقای زیبا کلام فتنه 88 با انقلاب 57 زمین تا اسمون فرق داره بزرگتین فرق اینکه در انقلاب 57 تمام استعمار گران جهان منافع خودشونو درخطر دیدند وبه شدت با آن مخالفت کردند ولی در 88 تمامی این کشور ها اقدام به حمایت کرده و علاوه بر قرار دادن رسانه های خود به صورت شبانه روزی در اختیار فتنه گران ،بودجه هنگفتی برای سرنگونی نظام قرار دادند. اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید...
 • میرعرب رضی A1 ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  3 13
  سلام چپ و راست در ایران قواعد جمهوریت را بلد نیستند. آقای حائری هر چه تلاش کرده این قواعد را آموزش دهد موفق نشده، مصاحبه ها و نوشته هایش را ببینید. ما مردمی هیجانی هستیم و فرصت طلبان از این روحیه خوب استفاده می کنند. آقای زیبا کلام هم خیلی زیبا با کلمات بازی می کنند. چقدر خوب بود مقصود آقای حائری را درست توضیح می دانند. دانشمند واقعی اول مقصود رقیبش را خوب توضیح می دهد بعد نقد می کنند. نباید هدف ما فقط خودنمایی باشد. آقای زیبا کلام کمی در درون خود تامل کن هدفت چیست؟ چرا این قدر خود نمایی؟ یک بار لااقل روش زندگی مسالمت آمیز را به طرفداران خود بیاموزید. ما انسانیم و می خواهیم با هم زندگی کنیم. گوشه ای نشسته اید و فقط تحریک می کنید
 • مهرداد IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  5 3
  صادق دممممممممممممممممممممممممممت گرم
 • رفتگراز مشهد IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  7 6
  سلام علیکم.پاسخ آقای زیبا کلام وتوصیه ی آیت الله حائری شیرازی هردو از روی دلسوزی به مردم وانقلاب است وجای سپاسگزاری دارد ولی به آقای زیبا کلام برادر عزیزم عرض میکنم بنده فرمایشات شما را میپسندم ولی بعضی از این افراطیون تاب وتحمل هر حرف وانتقادی را ندارندهرچند از روی دلسوزی به انقلاب ومردم باشد پس زیاد به مسئله فتنه وارد نشوید دوست داریم همیشه ازصحبتهای شما استفاده کنیم باتشکر .یک رفتگر ازمشهد.یاامام رضا
 • ایرانی IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  6 2
  درود بر استاد زیبا کلام واقعاً زیبا کلام هستید حانا سخن از زبان ما می گویید
 • مرجان حقیقی IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  1 0
  واقعا راسته قضیه فتنه ۸۸ روزی برای ما روشن می شه البته تا اون موقع نسل نگارنده پا به سن میانسالی وپیری گذاشته است آقای زیبا کلام قلم بسیار صریحی دارند
 • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  5 3
  جانا سخن از زبان ملت میگویی
  • بی نام A1 ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   3 1
   جانا به عنوان یکی از ملت تکذیب می کنم
 • محسن FI ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  3 1
  با منطق عقل اجتماعی اصول مربوط به حقوق مردم در قانون اساسی نباید در عمل تحقق یابد و باید فقط یک اصل را پذیرفت. آفرین بر این استدلال
 • amir A1 ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  5 16
  با سلام خدمت آقای همه چی دان ایران اخوی شد یه اتفاقی بیفته و شما اظهار فضل نکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  2 3
  درود بر صادق و..........
 • سروش A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  7 17
  آقای زیبا کلام که شخصیت خیلی معمولی دارند دوست دارند خودرا مطرح کنند یک روز نامه ای به پادشاه عربستان می نویسد که به او ربطی نداردیک روز نامه ای به قالیباف یک روز به ... ویک روز به آقای حائری شیرازی که خودرا سر زبان ها بیندازد چقدر کمبود.
 • بی نام IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  7 3
  سلام و درود بر استاد زیباکلام...
 • محمد IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  7 3
  سلام همینکه پاسخی به مقاله اقای حائری داده می شود و بخش اعظم ان هم قابل قبول است بیانگر ان است که دربین مردم مخصوصا قشر تحصیلکرده به هیچوجه حوادث سال 88 فراموش نشده و به هرصورت ودر هر فرصت که احساس کنند راهی برای ابراز عقیده باز است انرا بیان می گنند
 • محمدباقری EU ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  4 17
  نوام چامسکی هم مثل آقای زیبا کلام فکر میکنه و هردو بزرگوار هم دنبال هوچی گری و هرج و مرج گرایی مفرط هستند. هردو ساز مخالف میزنن. فرقی هم نمیکنه کدوم دولت و ملت باشه، اینا با همه مخالفن. آقای زیبا کلام الان با انقلاب مخالفه، قبلا با شاه مخالف بود، بعدا هم با هر کس که روی کار بیاد، در آخر هم میخواد مثه اکبر گنجی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه مخالفت کنه. توجه زیادی این ضررها رو هم داره1 آره
 • بی نام A1 ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  9 42
  من فقط یک سوال از آفای زیبا کلام دارم.فرض کنید توی انتخابات ریاست جمهوری سال 96 آقای روحانی رای بیارن و جناح مخالف ایشون همون کارهایی رو بکنن که آقای موسوی و کروبی و طرفداراشون کردن.یعنی بریزن توی خیابون سطل آشغال آتیش بزنن و اتوبویهای شرکت واحد رو منفجر کنن و...خداوکیلی در اون صورت باز هم این حرفها رو می زنید؟باز هم اعتراض اونها رو درست می دونید؟شک ندارم که این کار رو نمی کنید و فوری بهشون انگ دگم اندیشی و رفتار غیردموکراتیک می زنید.پس این حرفهاش شما شاید برای آدمهای ساده لوح جالب باشه و بیایند اینجا و براتون یقه پاره کنن اما برای کسی که کمی به حرفها و رفتار امثال شما فکر کنه واقعا مضحکه حرفاتون.
  • بی نام A1 ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
   3 2
   دوست عزيز جناح مخالف شوراي نگهبان و بقيه جاها رو در دست داره و هيچوقت اعتراض نخواهد كرد چرا نكته به اين واضحي رو متوجه نميشي؟
  • بی نام A1 ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
   1 1
   من گفتم فرض کنید.برای فرض کردن هم باید منافع سیاسیتون تضمین بشه؟؟؟
 • بابك IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  3 2
  آقاي زيبا كلام ظاهرا شما با اين همه علم وآگاهي تفاوت بين راهپيمايي اعتراضي ودعواي خياباني از پيش تعيين شده را نمي دانيد ؟ يك جامعه ي ايده ال كه شما از آن دم مي زنيد جامعه ايست كه اهل قلمش فقط واقعيت هاي موجود را بيان كنند نه بلند گويي براي يك جناح سياسي باشند .آقاي زيبا كلام ما مردم فقط طرفدار حق وحقيقتيم و ديگه به هيچ جناح سيسي عتماد نداريم.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  0 2
  متني پر از مغلطه. به عنوان مثال: تظاهرات سال 57 با نيت سرنگوني نظام بود و تحت همين عنوان. تعريف عقل اجتماعي در چنين موردي بسيار فرق داره با جايي كه بحث، بحث تغيير نظام نيست طبق ادعاي افراد مربوطه.
 • لاهوتی IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  1 0
  ای جوووونم صادق
 • دیروز A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  0 3
  این آقاهه بجای اینکه این همه نامه بنویسه اگه بیکاره بیاد مشقهای من رو بنویسه.
 • بی نام A1 ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  1 1
  درود صادق زیبا کلام
 • فرناز IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  3 0
  اقای دکترزیباکلام به وجوداستاددانایی مثل شماافتخارمیکنم برای سلامتیتان دعامیکنم دست مادرمحترمتان رامیبوسم که چنین فرزندی تربیت کرده است
 • بی نام A1 ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
  5 1
  خداوند رحمت کند پدر دکتر زیبا کلام را که حرف دل بیشتر مردم را میزند ولی این اقایان موقعی که پای مقایسه بصیرت مردم ایران با مردم فرانسه و انگلیس به میان می آید ، مردم ایران را با بصیرت ترین مردم دنیا مد دانند ولی در اینجا مردم ایران ناقص عقل و نادان مورد خطاب قرار گرفته اند .
 • یسام A1 ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۰
  6 1
  باسلام . از نظر دکتر استفاده کردیم و نامه ی کاملن مودبانه ای بود ضمن اینکه دکتر خیلی منصفانه در هر موضوعی صحبت می کنند. دوستان هم یه کم سطح اطلاعات سیاسیشون ببرند بالا ممنون میشیم.
 • اهورا IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۱
  4 1
  وقتی کسی پیدا میشه حرف دلت رو بزنه . یا با صدای بلند جای تو حرف بزنه باید لذت ببری هر کسی این جسارت رو نداره من در اولین انتخابات رای به شما میدم هرچند هم اسم شما رو کسی تبلیغ نکنه
 • ارغوان A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۹
  0 0
  دکتر خداقوت