استاندار تهران از واگذاری ۲۰۰ هزار مسکن مهر تا پایان سال، ساخت گورستان جدید برای تهرانی‌ها و بدهی دولت قبل در زمینه مترو خبر داد و گفت: آلودگی معضل اصلی تهران است و اگر قالیباف پول نخواهد، رفع این مشکل را به آنها می‌سپاریم.

سید حسین هاشمی در بخشی از گفت‌وگویی یکساعته با فارس با اشاره به اینکه مترو به لحاظ قانونی زیر نظر شهرداری تهران است، گفت: تمامی بدهی‌ها به بخش حمل و نقل عمومی از جمله مترو از دولت قبل باقی مانده است و این بدهی‌ها نه تنها به شهرداری پرداخت نشده است بلکه به سایر نهادها و سازمان‌های دیگر نیز بدهکار است. ارثیه‌ای که دولت یازدهم از دولت دهم دریافت کرده است بدهی است و این دولت، دولتی مقروض به حساب می‌آید.

او گفت: دولت طبیعتا و با توجه به مکانیزیم کاری که دارد تلاش می‌کند کسری‌های دستگاه‌های اجرایی را تامین کند تا دیگر به دستگاهی بدهکار نباشد.


بهبود 50 درصدی کیفیت هوا نسبت به گذشته

استاندار تهران درباره اقدامات صورت گرفته برای حل معضل آلودگی هوا، اظهار داشت: از زمانی که به عنوان استاندار تهران انتخاب شدم موضوع حل معضل آلودگی هوا را در اولویت قرار دادم و نهایتاً‌ منجر به این شد که در دولت کمیسیون خاصی مبنی بر رسیدگی به آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها تشکیل شود.

هاشمی گفت: با رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و وزیر نفت مذاکراتی برای حل معضل آلودگی هوا داشته‌ایم که منجر به جایگزین بنزین یورو 4 در استان تهران شد و نتیجه آن این بود که در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هوای پاک و سالم بیشتری داشته‌ایم و تا کنون به وضعیت هشدار نرسیده‌ایم.

وی گفت: در مهر ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد وضعیت هوا بهبود پیدا کرده بود که باید بیشتر تلاش کرد چرا که هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده‌ایم. از دیگر اقدامات برای کاهش آلودگی هوای تهران خروج تاکسی‌های فرسوده از ناوگان حمل و نقل عمومی است. در حال حاضر 30 هزار تاکسی فرسوده و 70 هزار خودروی فرسوده در آژانس‌ها فعالیت می‌کنند که سرجمع 100 هزار خودرو می‌شود که باید هر چه سریعتر نسبت به از رده‌خارج کردن آنها و جایگزین خودروهای پاک اقدام شود.

 

قول وزارت نفت برای ورود خودروهای هیبریدی

استاندار تهران گفت: وزارت نفت نیز اعلام کرده می‌تواند خودروهای هیبریدی را جایگزین خودروهای فرسوده کند که به نظر بنده حدود 400 تا 500 هزار خودروی هیبریدی برای کلانشهرهای کشور نیاز است. با توجه به اینکه بنده با واردات خودرو مخالف هستم ولی می‌توانیم این خودورها را در کشور مونتاژ کنیم که موجب اشتغال‌زایی نیز شود.

هاشمی گفت به دو وزیر صنعت، معدن، تجارت و نفت پیشنهاد دادیم تفاهم‌نامه‌ای برای این دو وزارتخانه برای مونتاژ خودروهای هیبریدی منعقد شود. این خودروها کمترین آلودگی را دارند و در هر 100 کیلومتر تنها 4 لیتر مصرف سوخت دارند و 15 تا 20 درصد مطمئناً هوای تهران بهتر می‌شود.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا بنزینی که در تهران توزیع شده است یورو 4 بوده گفت: گزارش‌هایی که در این خصوص مطرح شده است را کاملاً‌ مطالعه نکرده‌ام ولی قطعاً‌ آن بنزینی که در تهران مصرف شده است استاندارد بوده است.

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا در یکسال گذشته هنوز اتفاق بزرگی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده صورت نگرفته است گفت: تا کنون سعی شده تا برای نوسازی خودروهای فرسوده واسطه‌ها را حذف کنیم ولی قطعاً برای وضعیت بهتر باید خودروهای فرسوده از رده خارج شوند.

 

واگذاری آلودگی هوا به شهرداری تهران

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که شهردار تهران اعلام کرده است که می‌تواند معضل آلودگی هوا را حل کند، گفت: در صورتی که منابعی را شهرداری نخواهد حاضریم بحث آلودگی هوا را به این نهاد واگذار کنیم.

استاندار تهران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه شهرداری میلیاردها تومان برای یک پروژه (تونل نیایش)هزینه می‌کند ولی کمک به حل معضل ترافیک و آلودگی هوا نکرده است گفت: کار خوب را باید تائید کرد و سپس به دنبال حل مشکلات آن پرداخت. در تونل نیایش باید مابقی مسیر نیز به آن متصل شود تا نواقص آن کمتر دیده شود.

وی گفت:‌ برای حل معضل ترافیک مترو باید در اولویت نخست قرار بگیرد و ترددها به زیر زمین کشانده شود تا شاهد ترافیک کمتری باشیم. در استانداری تهران طرح رینگ مترو شهری در حال بررسی است تا از شهرهای اطراف قطارها به رینگ مترو متصل شوند و سپس شهروندان از طریق مترو به داخل شهر پخش شوند.


شهردار توسط مردم انتخاب شود بهتر است

استاندار تهران درباره انتخاب شهردار توسط مردم، شورا یا حکومت اظهار داشت:‌در صورتی که انتخاب شهردار نیز با مردم باشد مطمئنا بهتر است. بنده اعتقاد دارم هر آنچه که به مردم واگذار شود نتیجه بهتری را می‌دهد.

وی ادامه داد:‌در تمامی شهرهای بزرگ بین شورا و شهرداری نقص‌ها و مشکلاتی وجود دارد که به دلیل انتخابات سیاسی است. در شهرهای بزرگ دنیا شهردار توسط مردم انتخاب می‌شود و ما نباید انتخاب شهردار را که در یک نهاد اجتماعی فعالیت می‌کند سیاسی نگاه کنیم. باید بدون حب و بغض تیم‌هایی بررسی کنند که کدام گزینه برای تهرن مفیدتر است آیا انتخاب شهردار توسط مردم و یا توسط شورای شهر؟

هاشمی گفت: نباید مطرح شود که با انتخاب شهردار توسط مردم شورا کارآمدی لازم را ندارد این درست نیست چراکه در شهرهای پیشرفته و توسعه‌یافته شهردار توسط مردم انتخاب می‌شود و شورا نیز بیکار نیست. بنده معتقدم باید یک کار علمی و دقیق انجام شود و هر روشی که برای تهران و اداره شهر مفید است اجرایی شود و اهل سیاسی‌کاری در شورا و شهرداری نباشیم و مطمئناً وقتی علمی برخورد شود جواب بهتری را خواهیم گرفت.


گورستان جدید خارج از شهر تهران

وی درباره حل معضل گورستان‌های تهران گفت: اعلام شده است که بهشت‌زهرا تا دو سال دیگر بیشتر کشش ندارد و باید گورستان جدیدی برای تهران ایجاد شود در حال حاضر برای ایجاد آرامستان جدید در شهرهای خارج از تهران در حال بررسی هستیم.

استاندار تهران درباره افزایش فرمانداری‌ها در شهر تهران گفت: از سال 71 پیشنهاد افزایش فرمانداری‌های مطرح شده است و مطمئناً با توجه به جمعیت 9 میلیونی شهر تهران باید فرمانداری‌ها افزایش یابد. با یک فرمانداری نحوه اداره تهران سخت است.

هاشمی افزود:‌ در حال حاضر تهران سه فرمانداری شمیرانات، ری و فرمانداری تهران را دارد ولی بنده پیشنهاد می‌کنم این فرمانداری‌ها به 5 تا 7 فرمانداری افزایش یابد تا بهتر بتوان مدیریت کرد.

 

سرمایه‌گذاری منطقه‌ای راهکار کاهش جمعیت تهران

وی به راهکارهای کاهش جمعیت در استان تهران اشاره کرد و گفت: برای کاهش جمعیت در تهران باید سرمایه‌گذاری‌ها را به صورت منطقه‌ای انجام دهیم تا مهاجرت به شهر تهران کم شود. با منطقه‌ای شدن سرمایه‌گذاری‌ها دیگر نیازی به مهاجرت مردم از سایر استان‌ها به استان تهران نیست چرا که رفاه و کار در همان استان وجود دارد.

هاشمی درباره طرح خروج کارمندان از تهران گفت: این طرح شکست خورده است و تا کنون نیز کارمندان مراجعات زیادی داشتند که هیچکدام از امکاناتی که دولت وعده داده بود برای خروج از تهران در آن شهرستان موفق نشد طرح خوب بود ولی به درستی اجرا نشد.


واگذاری 200 هزار مسکن مهر تا پایان سال

وی درباره واگذاری مسکن‌های مهر نیز گفت: تا زیرساخت‌های لازم از جمله آب، برق و گاز در واحدهای مسکونی مهر ایجاد نشود واحدهای مسکن مهر واگذار نمی‌شود.

استاندار تهران گفت: امسال مجموعا 200 هزار واحد مسکن مهر در استان تهران واگذار می‌شود که بخش عمده آن در شهرستان پردیس و پرند است. پس از واگذاری مسکن‌های مهر دولت طرح جدیدی را در حال بررسی دارد که پس از اتمام کار کارشناسی جزئیات آن اعلام می‌شود.

او درباره ساخت‌وسازهای غیر مجاز در استان تهران اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون 2 هزار و 400 مورد تخریب ساخت وسازهای غیر مجاز داشته‌ایم که احکام آن در دولت گذشته صادر شده بود ولی به اجرا نرسیده بود. روند ساخت و ساز غیر مجاز در تهران به شدت کاهش یافته است و در یکسال گذشته بالای ارتفاعات 1800 متر ساخت وسازی نداشته‌ایم.

هاشمی تاکید کرد:‌ شهرداری، محیط زیست و منابع طبیعی وظیفه دارد قبل از ساخت وسازهای غیر مجاز با متخلفان برخورد کند و هنگامی که هر دستگاهی کوتاهی کند با آن برخورد می‌شود.

۴۷۴۷

کد خبر 384216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کمیل A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  0 0
  شهردار باید توسط مردم انتخاب شود،آقای قالیباف،در عرصه خدمات شهری زحمات بیشماری کشیده اند،البته به غیر از اجازه ساخت به بلندمرتبه سازانی که بالای ۱۸۰۰،مشغول ساخت و سازند،اما ایشان از روزی که دولت راستگویان به کار مشغول شده،جز آب ریختن به آسیاب،،،،،،،عمل سازنده ای انجام ندادن،اول با آن پلاکارتهای صداقت امریکایی در استارت مذاکرات،وچشمه آخر هم ،این پلاکارتهای ایام محرم،من نوکر امام حسین،از زحمات شبانه روزی رییس جمهور و وزرای ولایت مدارش،اخص دلاور عرصه سیاست خارجی،دکتر ظریف بزرگوار کمال تشکر را دارم.درود بر روحانی.
 • بی نام IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  0 0
  دو نکته ایشان بیان کردند در مورد انتخاب شهر دار که توسط مردم انتخاب شود که خیلی هم خوب است اما نکته دوم در مورد مونتاژ خودروهای هیبریدی فقط میتونم بگم به هرچی که اعتقاد دارید بگذارید لااقل این خودروها بدون گند زنی داخلی دست مردم برسه
 • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  0 0
  اگر امسال مترو و مسکن مهر کامل شود استانداری به قول خودش عمل کرده
 • بی نام IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  1 1
  آقای استاندار وقتی پدیده وارونگی دما در اواخر پاییز و در زمستان رخ میدهد اینکه تا امروز وضعیت هوا به مرز هشدار نرسیده کار بزرگی نیست مردم آگاهن
 • بی نام IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  0 0
  همه چیز در این کشور سیاسی کاریه حالا بذار این یکی هم انتصاب شهردار باشه. کی به کیه.
 • بی نام A1 ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  0 0
  احمدی نژاد عاشقتم......