کشورهای اسلامی به دنبال بدست گیری رهبری اقتصادی جهان

کشورهای حاضر در پنجمین نمایشگاه و همایش تجارت کشورهای اسلامی بر اتحاد اقتصادی کشورهای اسلامی به نفع قربانیان جنگ‌های ظالمه و یکطرفه‌ای مانند غزه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «راجا محمد عبدالله» مدیرعامل مرکز تجارت بین‌المللی سازمان همکاری اسلامی در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: در جهان عرب و خاورمیانه بیش از 50 میلیون نفر از فعالان برجسته اقتصادی وجود دارند که گردش مالی آن ها در حدود 200 میلیارد دلار است، بنابراین جهان اسلام باید از این ظرفیت بیشترین استفاده را کسب کند.

وی  با تاکید بر اهمیت «اتحاد اقتصادی در جهان اسلام»، اظهار داشت: این اتحاد اقتصادی می تواند روز به روز بیشتر شود و به کمک قربانیان جنگ های یک طرفه مانند قربانیان غزه بیاید.

رئیس همایش تجاری کشورهای اسلامی  در حالی این سخنان را بیان می‌کرد که همزمان کلیپ تأثیرگذاری از مجروحان جنگ غزه پخش می‌شد که حضار را تحت تأثیر قرار داد.

وی در ادامه تجارت به شیوه مدرن را از نیازهای جهان اسلام خواند و گفت: به چالش کشیدن دغدغه ها، تبادل ایده ها و راهکارها هدف ما در این همایش است.

محمد عبدالله تصریح کرد: کشورهای اسلامی نباید تنها به منافع خود فکر کنند بلکه به منظور کسب بخش بیشتری از اقتصاد جهانی باید اتحاد نظر و همبستگی داشته باشند.

در ادامه «عبدالرحیم حسن نقی» دبیرکل تجاری کشورهای عضو شورای همکاری خیلج فارس ، مالزی را یکی از کشورهای محبوب خود خواند و گفت: این کشور نشان داده است که به دنبال آینده ای بهتر است.

وی مهم ترین چالش اقتصادی کشورهای اسلامی را نبود انسجام و وفاق دانست و افزود: ما به تغییر دیدگاه و اصلاح استراتژی های بلندمدت نیاز داریم.

حسن نقی اضافه کرد: معتقدم کشورهای اسلامی می توانند رهبری اقتصاد جهان را در دست گیرند به شرط آن که بدانند نقش و جایگاه آنان در اقتصاد جهانی چیست و چه می خواهند.

وی همچنین تصریح کرد: آموزش و آینده پژوهی دو اصل ضروری برای گسترش تجارت کشورهای اسلامی است و این کشورها نباید تحت تأثیر کشورهای غربی باشند بلکه تنها باید الگوهای مثبت و موفق آن ها را کسب کنند.

وی با تأکید بر این که این نشست می تواند بر این موارد تمرکز داشته باشد، اظهار داشت: افزایش مهارت ها به ویژه در حوزه آموزش و فناوری هم از نکات مهمی است که باید مورد توجه کشورهای عضو قرار گیرد.

این نمایشگاه همزمان با سومین نمایشگاه آموزش عالی جهان اسلام و نخستین نمایشگاه آموزش عالی جهان اسلام از امروز به مدت یک هفته در مرکز نمایشگاه‌های کوالالامپور برگزار شده است و  10 شرکت ایرانی با هماهنگی شرکت بین المللی متاکو در پاویون ایران شرکت کرده اند.

3535

 

کد خبر 384551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =