پس از مدتها سرانجام حکمی درباره اداره معاونت حقوقی مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برای یک حقوقدان و وکیل دادگستری صادر شد. دکتر حسین میرمحمد صادقی تصدی معاونت این مرکز را طی حکمی از آیت الله هاشمی رفسنجانی دریافت نمود. اهمیت این حکم را حقوقدانان و وکلا بیش از دیگران درک می کنند چون زیربنای تصویب قوانین کلان کشوری از مطالعات این مرکز برداشت خواهد شد و پیشگیری تولید قوانین بی مطالعه و یکشبه از ویژگیهای تلاش حقوقدانان و وکلایی هست که روزمره با کاستی قوانین بی اثر و ناکارآمد سرکار دارند.

مرکـز تحقیقـات استـراتـژیـک با هدف تدوین و تنظیم استراتژی برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد گوناگون، در سال 1368 تشکیل گردید. وظیفه این مرکز انجام مطالعات استراتژیک در زمینه‌های مختلف بین‌المللی، سیاسی،‌اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.
این مرکز تا سال 1376 در زمره یکی از مؤسسات تابعه نهاد ریاست جمهوری قرار داشت، اما در این سال براساس مصوبه شورای عالی اداری از نهاد ریاست جمهوری منتزع گردید و به عنوان مرکز تحقیقاتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام پیوست. در این راستا انجام مطالعه و تحقیق پیرامون آن دسته از موضوعاتی که براساس قانون در حیطه وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد (تدوین سیاست‌های کلان نظام، ارائه مشاوره به ‌رهبری، بازنگری احتمالی قانون ‌اساسی، ارائه راه‌حل در زمینه معضلات کلان و موضوعات مورد اختلاف میان نهادهای قانونی و...) از دیگر وظایف این مرکز می‌باشد. با توجه به اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام در جهت تدوین استراتژی کلی نظام عمل می‌نماید، لذا فعالیت‌های پژوهشی مرکز نیز عمدتاً ماهیتی استراتژیک دارند. مرکز تحقیقات استراتژیک بخش قابل ملاحظه‌ای از نتایج تحقیقات خود را برای مسؤولان عالی رتبه کشور ارائه می‌کند.
ریاست این مرکز از آبانماه 1392 بر عهده دکتر علی‌اکبر ولایتی می‌باشد.

مصطفی ترک همدانی

وکیل دادگستری

کد خبر 385239

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  2 4
  حقوقدانان به ویژه وکلا و بالاخص وکلای عضو کانون وکلا دل چندان خوشی از ایشان ندارند
 • بی نام A1 ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  2 1
  کار بسیار بزرگی است و شخصیت باسواد و متدینی را هم بر این امر گمارده اند.
 • بی نام A1 ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  2 1
  ایشون بسیار آدم باسوادی هستن در رشته ی حقوق
 • بی نام IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  88 33
  تصمیمات ایت الله هاشمی ارزشمند وراهبردی است
  • اکبر A1 ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
   2 1
   باشه
 • مادرحمدا... IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  0 5
  آقای ولایتی چه کرد که آقای میر محمد صادقی بخواهد انجام دهد. خوشحالی وکلا بی دلیل است.این انتصابات هیچ هیچ هیچ مشکلی را حل نمیکند.تشخیص مصلحت ،رفسنجانی،همدانی،عطار ،دقیقی،میر محمدصادق و.........چه شود؟امیدوار باشید امیدوار .مومن همیشه امیدوار است اما امیدش به خداست
 • بی نام EU ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  18 5
  درود بر هاشمی کبیر