۰ نفر
۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۹

برای استقبال از شبکه های اجتماعی که در دنیای مجازی وجود دارد می توان دلایل مختلفی را مطرح کرد و البته طبیعی است که این یک ابزار رسانه ای در دنیا است که اهمیت زیادی دارد.

در تمام دنیا افراد با آخرین فناوری ارتباطی کار می کنند و وقت می گذرانند چون یک فضای گسترده است و یکی از لوازم خاص تحولات تکنولوژی است. اما در کشورهایی که محدودیت هایی برای حضور در عرصه عمومی وجود دارد و به راحتی مردم نمی توانند در فضای عمومی حضور داشته باشند تجلی در عرصه مجازی بیشتر است.
در ایران مردم از روابط رودرو لذت می برند و در روابط خصوصی و دوستانه درگیرند اما الان که این روابط کمتر شده است ، مردم شاید علایق خود را به دیگران از طریق فضای مجازی نشان می دهند. تا چند وقت پیش جوانان برای دور هم بودن پاتوقهایی در کافی شاپها وکافی نت ها داشتند که متاسفانه با آن هم برخورد شد و نهایتا به نظر می رسد چاره ای نیست جز اینکه دایره روابط به شبکه های مجازی محدود شود.
در مورد رسانه های جمعی مانند تلویزیون هم، متاسفانه در حال حاضر دو جریان درتلویزیون ما وجود دارد؛ یکی همان جریانی که در تمام تلویزیونهای دنیا وجود دارد و یک جریان معمول است که مخاطب منفعل است. اما در فضای مجازی این موضوع کاملا برعکس است؛ ما لحظه به لحظه دیدگاهها و نظراتمان را در وایبر، واتس آپ و هر چیزی که وجود دارد مطرح می کنیم و پاسخ می گیریم.انسان در این تعاملات احساس موثربودن دارد و خودی پیدا می کند و از همین لذت می برد.
در جریان دوم متاسفانه تلویزیون ما نمی تواند جوانان ما را مخاطب خود قرار دهد چون برنامه ای ندارد و حتی برای میانسالان هم جاذبه ای ندارد. کاملا برنامه های ایدئولوژیک دارد ، یک فکر و جریان را مطرح می کند و به هیچ وجه حاضر نیست تقابل داشته باشد. این در فیلم، میزگرد، اخبار تفاوتی نمی کند و ما را وادار می کند که تلویزیون را خاموش کنیم. مگر یک برنامه ظنز داشته باشد که آن هم به تازگی جهت دار شده است. برای همین جوانها پای تلویزیون نیستند وحتی برخلاف تصورات به برنامه های ماهواره هم تمایل ندارند.
جوانان ما امروز بیشتر علاقه به تعامل دارند، اما چون در عرصه واقعی محدودیت دارند از دنیای مجازی اخبار را دنبال می کنند.در دنیای مجازی با هم در ارتباط هستند و این ارتباط دوسویه است برای همین افراد تصور همفکری و همدردی دارند. درواقع دنیای مجازی سبب هم افزایی می شود و همین باعث جذابیت آن شده است. در جامعه ما متاسفانه برنامه ریزی فرهنگی عمدتا در راستای یک گروه خاص و کوچک انجام می شود و تمام افراد را با دیدگاهها، فرهنگها و اقوام دربرنمی گیرد. متاسفانه رسانه هایی داریم که عموما افراد را در یک شکل می بیند و تفاوت قائل نیست، اما تفاوتها در جامعه وجود دارد و رسانه هایی که تفاوت را بازتاب بدهند و افراد را پیوند بدهند جاذبه پیدا می کنند و تاثیرگذار هستند.
رسانه های مجازی منشا تحولات فرهنگی هم خواهند بود و با وجودیکه در رسانه های عمومی میلیاردها تومان برای درج یک خبر هزینه می شود اما در این رسانه ها بدون هیچ هزینه ای اخبار منتشر می شود، مردم پیگیری می کنند و در تعامل هستند؛ بنابراین با پول و قدرت نمی توان فرهنگ را انتقال دارد یا افراد را جذب کرد که متاسفانه در این زمینه هم نگاه منفی وجود دارد، تصور ما این است که عده ای برنامه ریزی می کنند تا جوانان جذب شبکه های اجتماعی شوند اما این نگاه غلط به جامعه و نپذیرفتن واقعیتهاست.

کد خبر 385424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هادي IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  2 2
  من كه نخوندم ليكن مستفيد شديم
 • بی نام IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  7 1
  قربون ادم چیز فهم . صد در صد موافقم
 • محسن A1 ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  9 3
  چون که همراه اول و ایرانسل میخان و بقیه هیچ
 • بی نام GB ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  34 2
  من از وایبر استفاده میکنم چون کم هزینه است. یک ساعت که حرف میزنم کل هزینه اش میشه 50 مگابایت ترافیک یعنی 350 تومن. خب چرا استفاده نکنم؟ آقایونی که میخوان وایبرو فیلتر کنن دلشون برای فرهنک نسوخته از کم شدن درآمدشون ناراحتن.
 • بي نام A1 ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  11 2
  عالي
 • احسان A1 ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  2 1
  چرا نه ؟
 • مازیار A1 ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  6 2
  واقا درسته مردم هیچ سرگرمی به جز فضای مجازی ندارن
 • che IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  4 3
  هرکسی میتونه با میل خودش استفاده کنه. اما جامعه ما یه سری بزرگتر داره که همیشه نگرانن و میخوان راه درستو بهمون نشون بدن.
 • بی نام EU ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۴
  3 2
  هزار تا آفرين به اين مطلب
 • ایرانی A1 ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
  10 4
  به هیچ عنوان نمیشه جلوی پیشرفت تکنولوژی راگرفت مثل این میمونه که بخواهیم جلوی شب وروزرابگیریم مطمن باشید اگربخواهیم جلویش رابگیرم همیشه نبوغ ومخترعین برای اینکه نقاط ضعف کارهاشونوپوشش بدن راه دیگری برایش بازمیکنندواین حق انسان است چون انسان اشرف مخلوقات است وبرای آدم دووپاهیچ کاری نشدنداره ولی ای کاش انسان ازهروسیله وابزاری درراه مثبت آنرابکارمیگرفت وراه صحیح استفاده کردن را می آموخت که آنهم بستگی به فرهنگ آدمهاداره
 • کهن دیار IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
  7 13
  برخی مواقع تلفظ اهمیت زیادی دارد. واتس اپ نه واتس آپ. دومی معنای چه خبر دارد. اولی اسم یک شبکه است.
  • بی نام A1 ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
   2 1
   واتس اپ درسته نه واتس آپ اپ ابتدای اپلیکیشن هست و به همون معنا ولی واتس آپ به معنای چه خبر میباشد و با یو شروع میشود نه با ای پی پی
  • امیر A1 ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۳۰
   0 1
   دوست عزیز... واتزاپ از همون کلمه واتزآپ که چه خبر هست گرفته شده و نیت ابتدایی راه اندازی این شبکه و این اپلیکیشن هم ، همین بوده... هیچ تفاوتی هم نداره که کدوم رو استفاده کنی... واتزأپ مساوی واتزآپ
 • بی نام IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
  3 2
  عالی : اما نرود میخ آهنی در سنگ ..
 • بی نام A1 ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۲۵
  4 2
  ایکاش تلوزیون از امثال دکتر معیدفر استفاده میکرد...
 • s.n IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
  0 3
  جانا سخن از زبان ما می گویی.. دکتر جون دوست داریم .بیش از پیش موفق باشید.