مهدی تقوی، تحلیلگر اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بر این باور است که کاهش قیمت نفت تاثیر بسیار جدی بر اقتصاد و البته بودجه کشور خواهد گذاشت.

بهاره چراغی: بهای طلای سیاه در حالی این روزها در حدود 79 دلار است که تا پیش از این گفته می شد نفت شیل آمریکا توانایی تولید نفت با قیمت زیر 80 دلار را نخواهد داشت. این در شرایطی است که عرضه نفت شیل به بازارهای جهانی طی ماه های اخیر به عنوان یکی از دلایل اصلی افول قیمت نفت عنوان شده است. قیمت نفت در آخرین روز کاری هفته در بازارهای جهانی تا 78.21 دلار پایین آمده بود تا به پایین ترین میزان خود در 4 سال گذشته رسیده باشد. بر اساس پیش بینی برخی نهادهای بین المللی جامعه جهانی در آینده نزدیک دیگر شاهد افزایش قیمت این حامل انرژی نخواهیم بود. از سوی دیگرآژانس بین‌المللی انرژی طی گزارش ماهیانه خود پیش بینی کرد، قیمت جهانی نفت در سال 2015 با کاهش بیشتری همراه خواهد بود.

در این میان کاهش دنباله دار قیمت نفت نگرانی کشورهای صادرکننده طلای سیاه را افزایش داده است. بودجه های وابسته به نفت در این شرایط با دشواری هایی همراه خواهند شد که قطعا اقتصاد این کشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اوپک آستانه تحمل کشورهای وابسته به نفت را مرز 100 دلار برای قیمت نفت اعلام کرده بود اما طی هفته های اخیر این مرز شکسته شده و حدود 20 دلار نیز کمتر از آستانه تحمل بودجه های نفتی قرار گرفته است.

در این شرایط وضعیت ایران که اقتصادی متکی به درآمدهای نفتی دارد چه خواهد شد؟ مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور در خصوص وضعیت بازار نفت بر این باور است که برآورد درست قیمت نفت و تحلیل واقع بینانه از درآمدهای حاصل از آن، از ملزومات مهم طراحی بودجه و راهبری معقولانه اقتصاد کشور است، به ویژه آنکه اقتصاد کشور در شرایط رکود است و برای خروج از آن باید بخش عمرانی کشور فعال تر شود. این موضوع طبیعتا هزینه های عمرانی دولت را افزایش خواهد داد، این در حالی است که برآورد قیمت نفت برای سال آینده و تصویب قیمتی معقولانه در بودجه سال 94 کشور برای دولت اهمیت فراوانی دارد.

نیلی تاکید می کند: قیمت نفت در بودجه سال آینده باید به گونه ایی تعیین شود که با ریسک پایینی بودجه کشور را تامین کند. هر چند دولت لایحه خروج از رکود را برای فعال کردن صنایع، بانکها و بخش خصوصی طراحی کرده است اما پیش بینی منابع دست یافتنی برای کمک به خروج اقتصاد از رکود و اجرای درست برنامه ها بسیار مهم است. بنابراین باید وضعیت بازار نفت را به دقت رصد کرد و به قیمت نفت حساسیت نشان داد.

مهدی تقوی، تحلیلگر اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بر این باور است که کاهش قیمت نفت تاثیر بسیار جدی بر اقتصاد و البته بودجه کشور خواهد گذاشت.

تقوی در ادامه گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین افزود:«تاثیرات وحشتناکی در راه است زیرا اقتصاد کشور از گذشته تاکنون متکی به درآمدهای نفتی بوده است.»

این تحلیلگر اقتصادی با شاره به صادرات نفتی کشور گفت:«صادرات عمده ایران نفتی است و اگر بخواهیم چرخ های اقتصاد کشورمان به خوبی بچرخد، صادرات نفت هم باید مطابق برنامه پیش رود و این در حالی است که قیمت جهانی نفت روز به روز در حال کاهش است و این یک شوک بسیار بزرگ به اقتصاد کشور است.»

تقوی در ادامه خاطر نشان کرد:« با کاهش قیمت نفت، درآمدهای ارزی نیز کاهش پیدا می کند و واردات نیز به تبع صادرات با کاهش رو به روخواهد شد و این موضوع قطعا تورم زا خواهد بود.»

وی بر این باور است که کاهش قیمت مداوم قیمت نفت تولید واحدهای صنعتی را نیز پایین می آورد. تقوی در ادامه افزود:« زمانی که دولت با کمبود درآمد رو به رو شود نباید با چاپ اسکناس کسری بودجه خود را به نوعی جبران کند زیرا همین امر باز هم ایجاد تورم خواهد کرد.»

وی اظهار کرد:«از دیدگاه من دولت در این شرایط هر کاری انجام دهد به ضرر و زیان اقتصاد کشور است. شاید پیشنهاد دهیم که دولت باید هزینه هایش را کم کند اما آیا این کار شرایط را مساعد خواهد کرد؟ از دیدگاه من که چنین نیست زیرا کاهش هزینه ها باید در کدام بخش صورت گیرد.

تقوی در ادامه افزود:« در هر صورت بر این باور هستم که کاهش قیمت نفت شوک منفی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.»

از سوی دیگر باید به این نکته توجه کرد که آیا بازار نفت وارد فضای جدیدی شده و قیمت نفت بطور کلی در فاز کاهشی قرار گرفته است یا افت قیمت ها مقطعی است. اگر شرایط بازار نفت تغییر کرده باشد و قیمت نفت در حد 5 دلار یا بیشتر در فاصله زمانی طولانی کاهش یابد برای اقتصاد ایران مساله مهمی است و باید آنرا جدی گرفت.

3939

 

کد خبر 385481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =