ایسنا نوشت:

قائم مقام معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان گفت: 39 درصد دانشجویان مصرف مواد مخدر را پیش از ورود به دانشگاه تجربه کرده‌اند.

دکتر حاجبی صبح امروز در کارگاه کشوری ارتقای کیفیت زندگی دانشجو محور که در هتل پردیسان برگزار می‌شد، در ادامه گفت: هدف غایی این کارگاه پیش‌گیری از سوء مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان است.

او ادامه داد: براساس آخرین آماری که در سال 91 در وزارت علوم احصا شد، 2.6 درصد دانشجویان به مواد مخدر اعتیاد داشتند.

حاجبی با بیان اینکه با این حال 39 درصد دانشجویان تجربه مصرف مواد مخدر را پیش از ورود به دانشگاه کسب کرده‌اند ‌گفت: این مساله ضرورت حرکت به سمت آموزش و پرورش و لحاظ کردن نگاه ساختاری را نمایان می‌کند.
قائم مقام معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنان خود گفت: یکی از رویکردهای ما در وزارت بهداشت باید حرکت به سمت دانشجو و ارائه اطلاعات به وی باشد چرا که اکثر اوقات مصرف مواد مخدر از روی ماجراجویی و کنجکاوی بوده است.

او گفت: قلیان،‌ کدئین و مشروبات الکلی پرمصرف‌ترین مواد دخانی در بین دانشجویان است؛ تریاک، ‌هروئین و کراک درصد پایین‌تری نسبت به سایر مواد دارند.

حاجبی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم بومی‌گرایی در گزینش دانشجویان گفت: بومی‌گرایی در پذیرش دانشجو می‌تواند در کاهش شیوع مصرف مواد مخدر در این قشر موثر باشد؛ طبق آمارهای ما خانه‌های مجردی 21 درصد مصرف مواد مخدر در بین دانشجویان را به خود اختصاص داده است.

او گفت: خوابگاه‌ها با 14.9 درصد و منازل مسکونی با 11 درصد رتبه‌های بعدی اماکن زمینه‌ساز مصرف مواد مخدر را به خود اختصاص داده‌اند.
قائم مقام معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه میزان سوء مصرف مواد مخدر در بین پسران سه برابر دختران است گفت: با این حال شیوع مصرف مواد در بین دانشجویان دختر نیز رو به ‌افزایش است.
حاجبی در خصوص علل سوء مصرف مواد در دانشجویان بیان کرد: بیشتر دانشجویان از مواد برای رسیدن به نشاط کاذب استفاده می‌کنند؛ علاوه بر این فشارهای درسی در بین دانشجویان پزشکی و همچنین دانشجویان رشته‌های فنی و حرفه‌ای پیچیده موجب مصرف مواد مخدر علی‌الخصوص ریتالین شده است.

او ضعف اعتقادات دینی را یکی دیگر از علل سوء مصرف مواد عنوان کرد و گفت: سکونت در منازل دانشجویی و سابقه مصرف مواد در خانواده از دیگر عوامل گرایش دانشجویان به مصرف مواد مخدر است.

قائم مقام معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکارهای کاهش مصرف مواد در بین دانشجویان گفت: هر برنامه‌ای که در این خصوص ارائه می‌شود، باید دانشجو محور باشد؛ همچنین ارائه آموزش متناسب با سن و جنس نیز موثر خواهد بود.

حاجبی گفت: یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش سوء مصرف مواد در بین دانشجویان همکاری بین بخش‌های مختلف دانشگاهی و غیردانشگاهی است؛ در این خصوص معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها می‌توانند نقش موثری را ایفا کنند.

 

45231

 

کد خبر 386870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =