برزیل، بزرگ‌ترین صادرکننده سوخت اتانول در جهان، نخستین نیروگاه تولید برق از سوخت اتانول را با همکاری جنرال‌الکتریک راه‌اندازی کرد. آزمایش‌ها از عدم افت انرژی خروجی و کاهش آلایندگی حکایت دارد.

فاطمه محمدی‌نژاد: سه‌شنبه گذشته، برزیل نخستین نیروگاه برق سوخت اتانول را به بهره‌برداری رساند تا استفاده جهانی از اتانول را گسترش داده و از این سوخت پاک بهره‌مند شود.

به گزارش سی‌نت، پتروبراس، غول نفتی دولتی و شرکت جنرال‌الکتریک که در طراحی این برنامه نقش داشته‌اند، معتقدند افزایش استفاده از اتانول توسط کشورهایی که به محیط زیست پاک اهمیت می دهند، تقاضا برای این محصول را افزایش خواهد داد.

برزیل که بزرگ‌ترین صادرکننده اتانول است، در حال حاضر با ژاپن برای اجرای تولید سوخت زیستی در این کشور وارد مذاکره شده است.

ماریا داس گراکاس فوستر، رئیس بخش گازهای طبیعی پتروبراس گفت:« ما امیدهای زیادی برای نشان دادن زیست‌پذیری و اقتصادی بودن تولید نیرو از مواد خام جایگزین سوخت های فسیلی داریم.»

پتروبراس با کمک جنرال‌الکتریک، نیروگاه برق 87مگاواتی را برای تغییر استفاده از گازهای طبیعی یا سوخت اتانول راه‌اندازی کرده است. برزیل برای این پروژه بر نیروی برق-‌آبی تکیه کرده، اما در طول فصل‌های خشک نیاز به یک پشتیبان گرما-برقی نیز دارد.

جنرال‌الکتریک حدود 770 توربین مانند توربین‌های استفاده شده در نیروگاه "خیزدفورا" دارد که می‌توانند از سوخت اتانول استفاده کنند.

جان اینگهام، مدیر محصولات آمریکای لاتین جنرال‌الکتریک اعلام کرد آزمایش‌ها نشان داده‌اند تغییر سوخت نیروگاه به اتانول، میزان انتشار دی‌اکسید کربن را بدون کاهش خروجی انرژی، کاهش داده است. وی گفت: «چنین نیروگاهی اتانول زیادی مصرف می‌کند، پس باید در مکان‌هایی که نیازمند این سوخت هستند مورد استفاده قرار گیرد، یعنی مناطقی که دسترسی به گاز ندارند مانند ژاپن، جزایر اقیانوس آرام یا مکان‌هایی که به شدت به دیزل وابسته هستند، مانند منطقه آمازون.»

انتظار می رود برزیل در سال 2009/2010 به رکورد تولید 27.8 میلیارد لیتر اتانول برسد. این کشور 30 سال پیش برنامه‌های سوخت زیستی خود را آغاز کرده و حالا 20 درصد تولید اتانول را برعهده گرفته است.

پتروبراس به تازگی درصدد ورود به بازار اتانول برآمده است. تولید اتانول برزیل از نیشکر تولیدی از کارخانه‌هایی چون کوزان، یا غول‌های تولیدکننده کالا مثل کارگیل، بانگ و ADM است.

مهم‌ترین تقاضای داخلی اتانول به علت فناوری تولید خودروهای الکتریکی است. این فناوری در سال 2003 / 1382 آغاز به کار کرد و هم‌اکنون 90 درصد فروش خودروهای جدید را به دست گرفته است.

کد خبر 38910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =