سخنگوی دولت گزارش مجلس در خصوص برداشت 4.1 میلیارد دلاری توسط دولت از صندوق توسعه را «غیرواقعی» توصیف کرد.

به گزارش فارس رئیس‌جمهور از انتقاد ناراحت نمی‌شود/ اگر بخواهیم کار انتخاباتی کنیم از راه خودش وارد می‌شویم/ گزارش مجلس درخصوص برداشت 4.1 میلیارد دلاری «غیرواقعی» است

 محمد‌باقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران اظهارداشت: از مهمترین تصمیمات امروز هیأت‌ دولت اتصال راه‌آهن سراسری ایران به راه‌آهن عراق بود که این تصمیم در جهت سهولت در ایاب و ذهاب زائرین حرم حسینی و عتبات عالیات صورت گرفت.

وی در ادامه به موضوع دیگری که در هیأت‌ دولت مطرح شد اشاره و تصریح کرد: با خنثی کردن توطئه دیگری که در رابطه با ایجاد موانع برای پیشرفت ملت ایران به کار گرفته شده که قبلاً تحریم بود و از نظر صادرات نفت محدودیت‌هایی را برای ایران ایجاد کرده بودند اخیراً تقلیل قیمت نفت را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: آنها این تحلیل را داشتند که اقتصاد ایران با همه تحریم‌ها در مسیر رشد قرار دارد و تحریم بیش از آن نیز با توجه به فضای مذاکرات امکان ندارد. از این رو کاهش قیمت نفت را اتخاذ کرده‌اند که این نیازمند تدبیر است از این گردنه عبور کنیم.

وی با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور به همه دستگاه‌ها مبنی بر نهایت صرفه‌جویی در اعتبارات جاری و هزینه‌ای گفت: تاکید کردیم تخصیص‌ها به کمک طرح‌های تملک دارایی ملی سرمایه‌ای یعنی طرح‌های عمرانی معطوف شود.

نوبخت همچنین به گزارش وزیر نفت در جلسه امروز هیأت‌ دولت اشاره و تصریح کرد: چگونگی کاهش قیمت نفت در سال جاری و پیش‌بینی بنگاه‌های بزرگ که نسبت به آینده اظهار‌نظر می‌کردند همه آنها قیمت 75 الی 80 دلاری پیش‌بینی کرده بودند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اگرچه قیمت 73 دلار قابل مدیریت است اما اگر 7 یا 8 دلار هم کم شود مثل سال جاری خواهد بود؛ ما بنایمان در شرایط محدودیت منابع طرح‌های اولویت‌دار است.

وی با تاکید بر اینکه برخی رسانه‌های خارجی به صورت غیرواقعی آماری را نسبت به افزایش اعتبارات برخی نهادها در سال آینده عنوان کرده‌اند که کذب محض است؛ آنها قصد داشتند به گونه‌ای نشان دهند که اعتبارات نیروهای مسلح نسبت به نهادهای دیگر بیشتر است که ما این نکته را تکذیب می‌کنیم و لایحه بودجه به صورت شفاف در اختیار همه قرار دارد.

نوبخت در خصوص برخی اظهارات مبنی بر اینکه اعتبارات نهاد ریاست جمهوری زیاد شده و اعتبارات پژوهش تقلیل یافته است گفت: در حال حاضر نهاد ریاست جمهوری با دو مشکل بزرگ مواجه است؛ اول اینکه برخی تعهدات دولت قبل به صورت حکم دادگاه درآمد و در واقع شرکتی که از دولت قبلی به دلیل برخی کارهای تبلیغاتی خدماتی طلب داشت پولش واریز نشده و شکایت کرده است.

سخنگوی دولت بر همین اساس به مبلغ 90 میلیارد تومان اشاره می‌کرد که از سوی دادگاه اعلام شده تا نهاد ریاست جمهوری آن را پرداخت نماید؛ اینکه این موضوع گفته شود سپس یک نماینده‌ای بگوید که این افزایش برای انتخابات بوده سخیف است.

وی موضوع دیگر را اینگونه عنوان کرد که نیروهای نهاد ریاست جمهوری از 1627 نفر به 3923 نفر افزایش یافته‌اند و در حال حاضر با تعدیلی که صورت گرفته 3173 نفر هستند؛ از این تقلیل هم عده‌ای ناراضی‌اند اما نهاد ریاست جمهوری باید با تعداد نیروی معتدل کار کند.

نوبخت با بیان اینکه هزینه‌های سفر رئیس‌جمهور و سایر هزینه‌ها کاملا مشخص است افزود: هیچ شرکتی وجود ندارد که ما با آنها به صورت مشترک این پرداخت‌ها را انجام دهیم.

سخنگوی دولت در خصوص هزینه‌های پژوهش نیز تصریح کرد: این هزینه‌ها در قانون 1393، 307 میلیارد تومان بوده اما در سال 94 به 395 میلیارد تومان افزایش یافته است و این غیر از عددی است که امسال به صندوق نوآوری و شکوفایی داده‌ایم که افزون بر 800 میلیارد تومان است.

وی در عین حال گفت که شاید عده‌ای خود اینگونه کار انتخاباتی می‌کرده‌اند و این موضوع برای‌شان تداعی می‌شود چرا که ما اگر بخواهیم کار انتخاباتی کنیم شفاف عمل کرده و اصلا دولت در کار انتخاباتی مداخله نمی‌کند.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر برداشت 4.1 میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی اظهار داشت: این یک حرف غیرواقعی است. ما سال گذشته از صندوق توسعه چیزی را برداشت نکردیم و به هیچ وجه برداشتی نداشته‌ایم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: 4.1 میلیارد دلار از منابع درآمدی دولت که ناشی از فروش نفت بود در یک شرکت اماراتی بوده و به دلیل تحریم‌ها به حساب بانک مرکزی واریز نشد.

وی تصریح کرد: مقرر شد این 4.1 میلیارد دلار که مربوط به وزارت نفت بود و باید به بانک مرکزی می‌رفت انتقال آن به بانک مرکزی صورت می‌گرفت و این توافق انجام شد؛ بانک مرکزی با داشتن آن برگه که مالکیت 4.1 میلیارد دلاری بود توانست مبالغ ناشی از فروش نفت را به حساب خزانه واریز کند و ما باید مخارج خود را پرداخت می‌کردیم تا انجام شود.

نوبخت با تاکید بر اینکه اصلا صندوق حسابی ندارد و متعلق به بانک مرکزی است گفت: در حساب شرکت نفت بود که باید به حساب بانک مرکزی می‌رفت؛ ما موظفیم در چارچوب قانونی تحریم‌ها را دور بزنیم اما غضنفر‌های داخلی هم داریم که بیشتر به آنها گرا می‌دهند.

سخنگوی دولت در خصوص اینکه استانداران مسئول شناسایی افراد پردرآمد دریافت‌کننده یارانه شوند نیز اظهار داشت: در مجلس پیشنهاد دادیم استانداران مسئول این کار شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره گران شدن قیمت ارز نیز یادآور شد: گران شدن قیمت ارز کاملا کذب است چرا که از افزایش قیمت ارز در بازار داخلی خود دولت ضرر می‌بیند و نوعی وابستگی دارد.

وی در خصوص افزایش قیمت بنزین و گازوئیل نیز یادآور شد: قیمت بنزین و گازوئیل گران نشده و همان 48 میلیارد تومانی است که در سال جاری مجلس در قانون تصویب کرد و تصمیمی برای افزایش قیمت‌ها نداریم.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره بازداشت 20 نفر از مدیران میانی دولت قبل نیز تصویب کرد: اطلاعاتی در این زمینه ندارم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور معتقد است که از نقد استقبال می‌کند اما برخی مواقع از عباراتی استفاده می‌کند که شایسته منتقدین نیست یادآور شد: رئیس‌جمهور از انتقاد ناراحت نمی‌شود اما از مطلب مغرضانه که هر آدم صادقی که صادقانه صحبت می‌کند از آن ناراحت می شود هرچند ما منتقدان را مغرض نمی‌‌دانیم و آنها نیز افراد دلسوز به نظام هستند اما ممکن است تحریک‌آمیز صحبت کنند که باید مسئولیت آن را برعهده بگیرند.

وی بر همین اساس به تشکیل کارگروهی برای مطالبات دانشجویان اشاره کرد که رئیس‌جمهور گفت: این کارگروه تشکیل شود.

نوبخت در خصوص همایش مبارزه با فساد که با حضور سران سه قوه برگزار شد گفت: قطعا در زمینه مبارزه با فساد کسی نباید مستثنی شود همانگونه که بی‌جهت نباید حیثیت کسی را برد؛ این اجلاس پیام مهمش عزم مشترک سه قوه در راستای منویات مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره خارج کردن مسکن از رکود نیز یادآور شد: در این زمینه چند راه وجود دارد اول اینکه زمینه تامین مسکن زوج‌های جوان و زنان سرپرست خانوار را فراهم کنیم که هیأت وزیران مصوبه‌ای برای روستا و شهر داشت تا سقف وام ارزان‌قیمت را افزایش دهد.

وی اضافه کرد: برای اینکه وام ارزان به دست آنها برسد قرار شد 1300 میلیارد تومان مابه‌التفاوت رقم تسهیلات را دولت تقلیل کند که این کار صورت گرفته تا باعث افزایش قیمت مسکن نشود و به جای خرید مسکن به ساخت مسکن پول دهیم.

نوبخت همچنین خاطرنشان کرد: برای اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان 1000 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در نشست رئیس‌جمهور در روز دانشجو آنگونه که باید حرف دانشجویان شنیده نشد این مورد را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: به همه نهادها اجازه داده شد ممکن است مجموعه‌ای چندین شکل داشته باشد اما یک جریان صحبت کرد. این به معنای اجازه صحبت ندادن نیست چرا که حق دانشجویان این است که نظراتشان را ارائه دهند.

وی در پاسخ به سوالی که گفته می‌شود اعتبارات آموزش و پرورش کاهش یافته تصریح کرد: ما 20 درصد اعتبارات آموزش و پرورش را افزایش داده‌ایم و به هیچ وجه کاهش صورت نگرفته است.

نوبخت در ادامه گفت: پیش‌بینی ما از اجرای لایحه و دیگر سیاست‌ها این است نرخ تورم نقطه به نقطه به زیر 14 درصد در سال آینده برسد و به اندازه همان قدرت خرید کارکنان کاهش می‌یابد. از این رو افزایش حقوق کارمندان نیز 14 درصد خواهد بود.

سخنگوی دولت درباره وضعیت استخدامی‌ها در بعضی نهادها نیز خاطرنشان کرد: طبق بند 4 قانون خدمات کشوری استخدام ممنوع نیست و هر دستگاهی به ازای سه بازنشسته می‌تواند یک نفر استخدام کند اما مشروط به اینکه اعتبار آن را داشته باشد.

وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته گروهی مراحل استخدامی‌شان را طی کردند اما شرط این بود که باید دستگاهی که آنها را استخدام کند اعتبار هم داشته باشد که متاسفانه برخی از آنها که در آزمون‌ها نیز موفق می‌شدند دستگاه‌ها می‌گفتند اعتبار نداریم. از این رو در بودجه سال آینده این رقم را قرار دادیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بودجه عمومی 219 هزار میلیارد تومان عنوان شد اما در نهایت 224 هزار میلیارد تومان مصوب شده بود گفت: پیش از سفر آقای رئیس‌جمهور به گلستان جمع‌بندی برای بودجه 219 هزار میلیارد تومان بود اما در روز چهارشنبه دستگاه‌ها پیشنهاداتی مطرح کرده و تبصره‌های الحاقی داشتند. از این رو 224 هزار میلیارد تومان مبلغ نهایی بودجه بود.

نوبخت با بیان اینکه در سال جاری گندم را 1050 تومان از گندم‌کاران می‌خریدیم که با هزینه حمل و نقل و نگهداری 1160 تومان تمام می‌شد گفت: در سال آینده این رقم به 1150 تومان می‌رسد.

4545

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 389471

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهربان توسی A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
  41 28
  افرین دکتر موفق باشید
 • علی A1 ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
  9 13
  یک سوال جدی و اساسی : چزا در دولت اصلاحات و تدبیر و امید که باب گفتگو را با غرب مطزح کرد نفت ارزون شد معنی آن این نیست با گفتگو دارن ثروت این مملکت را به تاراج می برند در دولت اصلاحات نفت از 17 دلاربه 7 دلاز زسید و در دولت تدبیر و امید از 110 دلار به 62 دلار ، چرا بیشتر تعقل نمی کنید