گفت وگو با مردی که منتقد احمدی نژاد شهردار بود/ دولت دهم را اصلا دولت نمی دانستم

محمود خسروی وفا را با مدیریت ورزشهای جانبازان و معلولان می شناسند. اما او یکی از اعضای شورای شهر دوم تهران هم بوده است که خاطرات دست اولی از دوران شهرداری احمدی نژاد،رئیس جمهور شدنش،لابی ها برای شهردار شدن قالیباف و دوران مسئولیتش در دهه 60 به عنوان محافظ شخصیت های طراز اول نظام دارد.

محمود عزیزی:بخش زیادی از این گپ و گفت بعد از اتمام مصاحبه ادامه پیدا کرد. حرفهایی که در صورت انتشار ، این گفت وگو را تبدیل به یکی ازمنابع برای تاریخ شفاهی انقلاب می کرد، اما خسروی وفا از ما قول گرفت و این سخنان به امانت پیش ما ماند. خسروی وفا که خود را یک  پیروی رهبری می داند، از جمله  معدود چهره هایی است که سید محمد خاتمی رئیس جمهور اصلاح طلب ایران هنوز به او اعتماد دارد.

با خسروی وفا در حاشیه سفرش به عراق گفت وگو کردیم. گفت وگویی که در مورد  خاطرات سفر به عراق در اربعین و ورزش جانبازان شروع شد، اما وقتی به دولت نهم و دهم رسید، خسروی وفا گفت:«دولت دهم را دولت نمی دانم!» همین اظهار نظر عجیب، آغاز یک گفت وگوی چالشی شد که بعدا متوجه شدیم او در طول مصاحبه همچنان مراقب می کرد تا حرف تندی نزند. بعد از پایان مصاحبه اما گپ زدن ما در لابی هتل الزهرای کربلای از خود مصاحبه هم بیشتر شد ویک ساعتی به طول انجامید.

***

 

چندی قبل آقای نوبخت به اردوی تیم ملی جانبازان سر زد.ظاهرا رابطه تان با دولت یازدهم حسنه است؟

در این سه دهه، نگاه دولت و مجلس به ورزش جانبازان و معلولان ویژه بوده است. درست است که دولت نهم کمک زیادی به ورزش جانبازان و معلولان کرد، اما دولتهای دیگر هم کم به ورزش جانیازان کمک نکردند. سالن های اختصاصی که دربراساس مصوبه مجلس در اختیار ما قرار گرفت، براساس نگاه مثبتی بود که دولتها و مجالس به ورزش جانبازان داشتند.

قبل از شروع گفت وگو گفتید دولت دهم را به رسمیت نمی شناسید.می توانم بپرسم آخرین دیدارتان با آقای احمدی نژاد چه زمانی بوده است؟

 بعد از بازی های المپیک لندن که جوایز ورزشکاران را گرفتیم.

در میان روسای جمهور، احمدی نژاد بیش از بقیه به ورزش جانبازان اعتبارات داد. این تلقی درست است؟

این جور نمی شود دسته بندی کرد.دولتهای دیگر هم به این حوزه توجه داشتند.

اما بالاخره ورزش از جمله حوزه های مورد آقای احمدی نژاد بود.

آقای احمدی نژاد به خیلی جاها توجه داشت. مگر کم جاده در دوران مسئولیت ایشان ساخته شد؟ اما شما بدانید هر چه از قانون جلوتر بیفتد، غلط است؛ اگر دولتهای قبلی در برخی از حوزه ها کوتاهی کردند، اما به همان نسبت کسی که از قانون هم جلو می افتد، کوتاهی می کند.فرقی نمی کند.

در دوره ایشان برخی کارهای خوب شد، اما یادمان باشد که در همان زمان دیوان محاسبات و مجلس با این نحوه هزینه کردن ها مشکل داشتند.

 طرفدران احمدی نژاد همان زمان و الان هم می گویند که تصمیم های او برای جبران کم کاریهایی 16 سال گذشته بود؟

 امام فرمود همه چیز بر مبنای قانون باشد.چه کسی می گوید دولتهای گذشته کار نکرده اند؟اصلا این ادبیات که در دولت گذشته رایج شد که ظرف 30 سال این قدر کار شده و در دولت ما فلان مقدار، از اساس غلط بود.

قبول کنید کسانی که در 16 سال قبل از دولت نهم بودند کار کردند، در شرایط جنگ کشور را اداره کردند؛ این رفتار غلطی است که ما مدام گذشته را زیر سوال ببریم.دولتهای قبل  انصافا سالم بودند.

بر این اساس شما از آن دسته ای هستید که می گویید در دولت دهم زیر ساخت های فرهنگ اجتماعی و فرهنگی ما به عقب برگشت؟   

من از دولت نهم نام می برم و کاری به دولت دهم ندارم.این نظر شخصی من است که دولتی را که در راستای ولایت نباشد  به رسمیت نمی شناسیم.

بالاخره این دولت هم رای مردم را داشت و دولت مستقر نظام جمهوری اسلامی بود.

 شما راست می گویید.من هم اگر دوباره فضای سال 88 شود، به آقای احمدی نژاد رای می دهم .الان هم همین حرف را می زنم و از رای دادنم هم به ایشان پشیمان نیستم. البته منتقد آقای احمدی نژاد بودم، اما وقتی ایشان از رهبری زاویه گرفت، به مشکل خورد.

 مرجع هم باشد به مشکل بر می خورد.این اعتقاد من است و همه زندگی من با این حرف سپری شده است. در مورد دولت هم معتقدم هر دولتی که با اصل ولایت و آرمانهای انقلاب زاویه پیدا کند، قداستش را از دست می دهد؛ گفتید دولت دهم رای مردم را داشت. قبول اما ناظر بر دولت مجلس است دیگر.مگر غیر از این بود که ایشان روبروی مجلس ایستاد؟جلوی مجلس ایستادن، در برابر مردم قرار گرفتن نیست؟

بالاخره احمدی نژاد اعتقادی داشت که دولت وسط میدان است و باید ریل توسعه کشور را جلو ببرد. از نگاهش رفتار مجلس این حرکت را کند می کرد.مثل بسیاری موارد دیگر، این تفاوت نگاه در احمدی نژاد با سایر مسئولان وجود داشت.

حالا که ضبط می کنید، بگذارید خیلی سر راست به شما بگوییم؛هر آدمی از مجتهد، سردار، وزیر و وکیل تا زمانی که در راستای اصل آرمانهای امام حرکت کند، حرکتش مقدس است؛ همین که زاویه پیدا کرد، ولو اینکه نیتش خیر خواهانه باشد، شک نکنید انحراف پیدا می کند.

با این نحوه تحلیل،مخاطب این گفت وگو باید به این نتیجه برسد که شما آقای احمدی نژاد را منحرف می دانید؟

نه، من پشت تریبون به خود آقای احمدی نژاد در زمان مسئولیت ایشان گفتم:«من منتقد شما هستم، اما از جسارت شما در خصوص ورزش جانبازان و معلولان سپاسگزارم.» معتقدم فعالیت 4 سال اول دولت ایشان در راستای آرمانهای امام و انقلاب بود، اماوقتی زاویه پیدا کرد و کسی را رئیس دفترش گذاشت که نباید می گذاشت، دهن کجی کرد.

همان زمان هم طرفداران احمدی نژاد می گفتند رهبری فرمودند فلانی معاون اول نباشد،اما می توانید در پست های دیگراز ایشان استفاده کنید.

از قدیم می گویند یک کار را به هزار دلیل می شود انجام نداد و به یک دلیل هم می شود انجام داد. اشکال این نوع تحلیل کردن این است که می خواهیم ثابت کنیم و دلیلی برایش پیدا کنیم.بابا همه مملکت فهمیدند. آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران به این موضوع اشاره کرد. من خودم آن روز در نماز جمعه بودم و هشدارهای آیت الله جنتی را به یاد دارم. بعد دیدیم که چقدر همین فرد شکاف ایجاد کرد و زحمات احمدی نژاد زیر سوال برد.این را هم بگوییم که  بنده حتی نسبت به رفتارهای دولت نهم ایشان منتقد بودم . این ادبیات که ایشان پشت تریبون در سفرهای استانی به مردم می گفت از کدام مسئول شاکی هستید، بگویید تا گوشش را بپیچانم، غلط بود. این ادبیات دولت جمهوری اسلامی نیست. وظایف رئیس جمهور در قانون اساسی ما مشخص است. ما نه باید تند شویم و نه کند. مگر ما الگو نداشتیم. تا جایی که ایشان در راه شهیدرجایی حرکت کرد. تا آنجا که الگویش آیت الله خامنه ای بوده، ما مخلصش هم بودیم.

از نظر شما آقای احمدی نژاد در فضای سیاست ایران تمام شد؟

(با مکث)همه اینها مصاحبه است؟

بله.

شک نکنید که آن نگاه تمام شد.بعید هم می دانم نهادهای نظارتی اجازه دهند.

برخی معتقدند بعد از یک سال از دولت یازدهم، مردم دوباره در حال گرایش به نگاه دولت سابق هستند و گرانی ها و به نتیجه نرسیدن مذاکرات هم این فضا را تشدید  کرده است. قبول دارید؟

 فکر نمی کنید ما امروز در حال پرداختن هزینه های گذشته هستیم؟ به خدا امثال ماها دلسوز احمدی نژاد بودیم. تا جایی هم که آقا او را تائید کرد، مخلصش هم بودیم، اما اینکه 10 روز بروی خانه نشینی کنی و بعد هم بگویی ننشستم، صداقت نیست.راست بگو. شهید رجایی این طوری بود؟اگر شهید رجایی ماندگار شد،  فقط به دلیل اخلاصش بود. امام می گفت شکاف بین مسئولان مضر است. شهید رجایی در شرایطی که بنی صدر او را سوار ماشین نمی کرد، در جبهه پشت ماشین می دوید تا سوار شود برای اینکه بچه های رزمنده  متوجه نشوند که این دو نفر اختلاف فکری دارند. یعنی خودش را قربانی می کرد که شکافی در کشور به وجود نیاید. اگر این مسیر را احمدی نژاد طی می کرد، شاید امیر کبیر می شد.

/212  17

 

کد خبر 389683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  بابا ديگه اسم اين دلت پاك رو نياريد وقت ما خيلي ارزش داره و نبايد اين مطالب رو بخونيم
 • انصاف A1 ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  ماهم به احمدی نژاد که در مسیر انقلاب بود علاقمند شدیم اما انحراف ایشان بهانه به دست افرادی داد که اصلا به اسلام و انقلاب وفادار نبودند و موجب شد که افراد بی مایه بلکه مایه داران آمریکایی و اسرائیلی دوباره قدرت بگیرند .
 • عرشیا A1 ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  دولت نهم و دهم هیچ توفیری با هم ندارند .8 سالی که بر مردم ایران تحت اوامر و اقدامات این دو دولت گذشت تاریکترین و سیاهترین سالهای تاریخ معاصر ایران بود .
 • سولکس A1 ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  ببین دوپهلو‌حرف می زنه.از این بر میگه احمدی نژاد چون از رهبر فاصله گرفته ما قبولش نداریم.از اونور میگه من به خاتمی اعتماد دارم انگار یادش رفت خاتمی تو فتنه سال۸۸ چه ظلمی به رهبری کرد.وباز هم من یاداوری می کنم حکم تنفیذ روحانی و سخنان ارزشمند آقا در مورد احمدی نژاد و دولتش.
 • بی نام IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  از جمله بزرگترين اشتباهات بعد از انقلا ظهور پديده احمدي نژاد بود... اينكه مي گوييد اگر سال 88 دوباره تكرار شود باز هم به احمدي نژاد راي مي دهم و پشيمان نيستم با توجه به اينكه شما عملكرد بعد از وي را در تقابل با ولايت فقيه مي بينيد نشان از يك تناقض مفهومي دارد...
 • رامین IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  124 6
  آقای خسروی وفا شما به ایشون رای دادین و الان هم پشیون نیستید بعد می گوید من دولت دهم قبول ندارم برادر من بعد انتخابات مردم عادی فهمیدند که ایشان یک آدم عوام فریب هستند و.... ولی شما سیاسیون یا نفهمدین یا فهمیدن بروی مبارکتون نیاوردن خواهشا الان خودتون را تبرئه نفرمایید
 • گگه IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  63 5
  آقای خسروی وفا توکه سیاسی نیستی چرا تحلیل ناصحیح می کنی ؟ قدری سواد سیاسی خودر بالاببر
 • محسن IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد تولید واقتصادوصنعت وکشاورزی مملکت رابسیارتخریب کردند وحالاحالاباید اقتصاد ایران تاوان سو تد بیرهای آقای دکتررابدهد
 • بی نام IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  66 6
  یعنی میدونه که احمدی نژاد اصلح نبوده و چه فاجعه ای به بار اورده اما باز بهش رای میده و به رقبای لایق رای نمیده کس میشه یاد بگیریم به جای منافع شخصی ، افراد شایسته رو انتخاب کنیم
 • majid A1 ۰۶:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  8 104
  امير كبير هست نياز به گفتن نداشت انشالا يه روزي همه چيز عيان مي شود و فتنه گران رسوا
 • عليرضا از تهران IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  50 3
  وضعيت سياسي كشور ما گريه دار شده است از بس كه اختلاف بر سر منافع شخصي وجود دارد.
 • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  74 2
  چرا همان زمانی که ایشان شهردار بودند ویا زمانی که رییس جمهور بودند شما این حرف ها رو نمی زدید؟؟؟؟؟نوشدارویی و......
 • کندو سرور A1 ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  احمدی نژژاد عالی است
 • بی نام IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  آقا کلا گندی که احمدی نژاد و دار و دستش به این مملکت زدند، آقا محمد خان قاجار هم از پسش بر نیومد. در دوران احمدی نژاد تنها چیزی که ثابت موند حدود مرزهای ایران بود و لا غیر.
  • بی نام IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
   13 40
   به مملکت که نه , همه هم اینو میدونند , اما به بعضی ها که مملکت را ارث پدری خود فرض کرده بودند , بدجوری گند زد
 • بی نام IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  24 5
  کی تو را قبول دارد
 • عبداله محمد خانی از نعمت اباد تهران A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  50 44
  ول کنید سایتها را برین داخل مردم ببینید اونا چی میگن . من یه ساعت پیش نونوایی بودم به شرفم قسم مردم علنا به روحانی فحش میدادن .میگفتن در یکسال قیمت ماشین وخونه ونون ولبنیات 2برابر شده
  • محسن A1 ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
   40 6
   موقعی که 800 میلیارد دلار پول نفت رادکتر احمدی نژاد بیرون ریخت وبازهم مسکن وتمام اقلام چندین برابرشد چی؟ مردم جرات داشتند به ایشان فحش بدهند؟ آیا با همون وضع اقتصادی بازهم دولتهای قبل خودرامتهم به کم کاری وضعف نیکردند؟ آیاواقعیات را فراموش کرده اید؟ آیا فراموش کرده اید چه کسی ادبیات فحاشی واهانت وتمسخر به سران انقلاب رادرکشورما بدعت نهاد؟؟؟؟
  • ا ت ش ب ی گ زاده A1 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
   56 7
   اقای محمد خانی چرا دروغ میگی؟1خونه که توی این 2سال تکون نخورده این یک دروغ 2ماشین را دولت قبل مثلا" پراید را با 19میلیون تومان به این دولت تحویل داده حالا پراید20/800است درحالی که سال 90 قیمت پراید 8400بود این دومین دروغت 3زمانی که دولت احمدی نژاد گندم را 300تومان میخرید نان را از 25 تومان به 150تومان رساند 600 افزایش اما حرفی نزدید اما این دولت گندم را 1100تومان خریداری میکند حالا نان 30 افزایش قیمت داشته ،شما اقایان اینو کردید پیراهن عثمان ،اینم یه دروغ دیگه . حداقل دروغ گفتنی به شرفت قسم نخور . شرف انسان بالاتر از همه چیز است .در ان دولت با چرب زبانی مثلا" گوشت را از 3000تومان به 30000تومان رساندند صدایتان در نیامد .چرا که ما مردم گول ریا کاری را میخوریم .وبر تو عمیقا"متاسفم
  • ا ت ش ب ی گ زاده RO ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
   24 2
   اقای بی نام دروغگو تو یی . .نان در سه سال 30درصد گران شده اگر دو برابر شده باید نان لواش 300تومان میشد .اگر ماشین قیمتش دو برابر میشد باید پراید 38 میلیون میشد اینهمه دروغ نگویید . تو باید خجالت بکشی که زمان احمدی نژاد جرات نمیکردی حرف بزنی.
 • بی نام IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  40 68
  برو عمو یه شبه همتون توهم زدین تنها دلاور ایران محمود احمدی نژاد است و بس
  • بی نام A1 ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
   13 9
   دلاور ؟؟؟؟خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • بی نام A1 ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  13 3
  چرا اون وقت که ریس جمهور شد صداتون در نیومد...
 • رضوان IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
  4 24
  آفرین بر مردم روشنفکر سرزمینم که به این زیبایی تجزیه وتحلیل میکنن بله همین نمونه کوچکی که در این سایتها نظر میگزارند نمونه مردم فهیم ما ما هستند که بخوبی درک کردند که سیاهترین روزگار در دولتهای بعد انقلاب زمان آقای دولت احمدی نژاد بود که با شعار شهید رجایی بر سر کار آمد وسیاستهای زمان قاجار که همان عقب افتادگی این مملکت بود را درپی گرفت ومتاسفانه رواج داد وجالب اینکه نام خود را امیرکبیر دوران گذاشت زهی خیال باطل
 • بی نام A1 ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
  16 10
  احمدی نژاد و طرفداراش ادمای بی عقل هستن .. ارزش جواب دادن ندارن جون عقل ندارن.. اگر احمدی نژاد بود الان همه چیز ده برابر سده بود و مردم از گرسنگی مرده بودن.. این گرانی های الانم به خاطر طرح هدفمتدی بود که احمدی نژاد داد و مردم رو بدبخت کرو
  • بی نام A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
   4 3
   آقای با عقل سطحی نگر تو که هنوز نمیدانی هدفمندی کردن یارانه ها یک قانون است که مجلس به دوش دولت میگذارد 16سال رییس‌جمهور های به اصطلاح کار بلد لابی کردند که قرعه به نامشان نشود همان ها که وقتی دیدند در دوره دوم احمدی‌نژاد قرار است اصل 44 اجرا شود دستپاچه شدند شروع کردند به جر زنی تا بتوانند حد اقل دور دوم انتخاباتش مانع بشن و بتونن این لقمه چرب و نرم رو آن طور که دلشان خواست مدیریت کنند ملت شانس آورد که رهبری پشت سرش بود که با هیاهوی یه عده عقب نشینی نکرد هر چند هنوزم فکر میکنم که ظلمی که در انتخابات به احمدی‌نژاد شد به هیچکس نشد اگر مردانگی کرد و مدارا، فقط به خاطر اینکه وفاق ملی آسیب نبیند دیگه هم تحلیل آب دوغ خیاری نکن
 • بابک A1 ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۵
  1 0
  خیلی ها در دوران احمدی نژاد به راحتی صاحب خانه شدند.در حالی که در دولتهای قبلش و حالا به رویا تبدیل شده