بررسی و نقد دو کتاب پژوهشی درباره عاشورا و شهادت امام حسین(ع)

نشست و گفت‌و‌گو درباره دو کتاب عاشورایی "آینه داران آفتاب" و "آینه در کربلاست" در فرهنگسرای سرو برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین، همزمان با هفته پژوهش دو کتاب "آینه داران آفتاب" و "آینه در کربلاست" نوشته دکتر محمدرضا سنگری، که پژوهش و نگارشی نو از زندگی و شهادت یاران اباعبدالله الحسین(ع) و بازشناخت نهضت عاشوراست، بازخوانی می شود.

کتاب «آینه داران آفتاب» در هشت فصل و به مباحث تحلیلی پیرموان جایگاه و فضایل اصحاب حسین (ع) و ویژگی های یاران حضرت پرداخته شده است، از شهیدان پیشاهنگ صحبت شده و به شهیدان نبرد نخستین و به شهیدان نبرد تن به تن پرداخته است. هم چنین شهیدان نماز، شهدای پس از نماز، شهدای بنی هاشم و شهیدان پس از امام (ع) مباحثی است که نویسنده در دو جلد آن را نگاشته است.

هم چنین کتاب «آینه در کربلاست» ترکیبی است از روایت به تطبیق، تحلیل و تذکره، که سیر تاریخی حوادث و رویدادها و چگونگی و چرایی واقعه عاشورا را با استناد به منابع و مآخذ دوره های گوناگون بیان می کند. مطالب این کتاب در ۴۱ مرحله تدوین و نگارش شده که با ماجرای مرگ معاویه و ولیعهدی یزید و بیعت خواستن از امام حسین (ع) و خروج آن حضرت از مدینه آغاز می شود.

علیرضا کمره ای، سید علی موسوی گرمارودی، محسن حسام مظاهری و کورش علیانی از سخنرانان این نشست خواهند بود.

علاقه مندان برای حضور در این برنامه، می توانند 25 آذر ماه به فرهنگ سرای سرو واقع درخیابان ولی عصر (عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، کوی ساعی یکم مراجعه کنند.

/6262

کد خبر 390017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =