پس از آنکه در دولت دهم عنوان موسسه اعتباری در شرف تاسیس در ادبیات بانک مرکزی شنیده شد، پرسش های متعددی در ذهن کارشناسان و افکار عمومی شکل گرفت.

مریم یعقوبی:

به نظر می رسد تفاوت هایی میان فهرست مؤسسات اعتباری و بانک های دارای از مجوز بانک مرکزی و اسامی مورد اشاره در اطلاعیه ها و ابلاغیه های این بانک، ابهاماتی را برای افکار عمومی بوجود آورده است.

پس از انکه در اواخر دولت دهم و ماه های پایانی حضور تیم مدیریتی محمود بهمنی در بانک مرکزی، عنوان عجیب « مؤسسه اعتباری در شرف تأسیس» در ادبیات این بانک شنیده شد و بر تابلوهای برخی مؤسسات اعتباری نقش بست، همواره پرسش های متعددی میان کارشناسان و افکار عمومی در مورد ماهیت این مؤسسات و نگاه بانک مرکزی به آنها مطرح بوده است.

این پرسش ها در ماه های اخیر افزوده شد خصوصا پس از آنکه تیم مدیریتی ولی الله سیف در بانک مرکزی برای نخستین بار در دوران فعالیت خود فهرست بانک ها و مؤسسات اعتباری دارای مجوز را منتشر کردند چرا که در این فهرست نام برخی از مؤسسات اعتباری که پیش از این از سوی بانک مرکزی در شرف تأسیس نامیده شده بودند، به چشم نمی خورد و و افزون بر این نام  بانک آینده هم حذف شده بود.

انتشار این فهرست در آن زمان، حاشیه های فراوانی به دنبال داشت و سؤالات بسیاری در مورد ملاک بانک مرکزی برای قراردادن اسامی تعدادی از مؤسسات اعتباری در فهرست مورد تأیید خود و بیرون ماندن تعداد دیگری مطرح شد.

مسئولان بانک مرکزی در آن زمان در گفت و گوهای غیررسمی و بعضا در قالب برخی مصاحبه های جسته و گریخته اعلام کردند که این مؤسسات تنها بنگاه هایی هستند که در مسیر اصلاحات مورد نظر بانک مرکزی حرکت می کنند و انتظار می رود در صورت ادامه این روند موفق به دریافت مجوز شوند.

با این حال اما مشخص نشد چرا بانک مرکزی با مؤسساتی که نام آن ها در فهرست مؤسسات دارای مجوز قرار نداشت، برخورد جدی نکرد و این مؤسسات همچنان به فعالیت های آزادانه خود ادامه دادند و نرخ های غیرقابل توجیهی را برای سپرده ها اعلام می کردند.

این موضوع در آینده مورد اعتراض بانک های دولتی و خصوصی دارای مجوز قرار گرفت. شورای هماهنگی بانک های دولتی و خصوصی شده در قالب نامه ای به صورت رسمی، مراتب اعتراض خود را اعلام کردند. در بخشی از این نامه امده بود: «بانک های دولتی و خصوصی که سهم عمده بازار پول را برعهده دارند، اصرار دارند که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این قضیه ورود کرده و انضباط لازم را در بازار پول حاکم نماید و اجازه ندهد با نرخ شکنی بانک ها و موسساتی که به هر دلیل دچار مشکل شده اند، تحت عنوان رقابت عملا بازار پول را دچار مشکل جدی نمایند».

عبارات استفاده شده در نامه بانک های دولتی و خصوصی به بانک مرکزی برای اشاره به برخی مؤسسات و بانک ها در واقع  بیانگر همان مؤسسات و بانک هایی را نشانه گرفته بود که در سایه عدم برخورد جدی، نرخ های بسیار بالاتری را برای سپرده ها به مشتریان اعلام می کردند و به این ترتیب دیگران را نیز به نرخ شکنی وامی داشتند.

پس از انتشار این نامه بود که بانک مرکزی مجددا تمام مدیران شبکه بانکی را فراخواند تا این بار ورود رسمی خود را به مقوله نرخ ها اعلام کند. در این نامه مدیران متخلف به احضار به کمیته حقوقی و در نهایت خلع و... تهدید شده بودند.

اگرچه نامه بانک مرکزی کلی بود و تمام مدیران بانکی را مورد خطاب قرار داده بود اما یک اتفاق نگاه ها را دوباره متوجه برخی مؤسسات اعتباری کرد.

پخش مصاحبه رئیس شعبه یک از مؤسسات اعتباری در برنامه تلویزیونی پایش که در آن از پرداخت سود 29 درصدی به سپرده ها سخن گفته بود، دوباره بلوایی بپا کرد؛ مدیران این مؤسسه احضار شدند و مورد عتاب شدید بانک مرکزی قرار گرفتند. ماجرا اما به اینجا ختم نشد؛ بانک مرکزی این بار در یک نامه تند به مدیران برخی از مؤسسات اعتباری در شرف تأسیس و بانک مهر اقتصاد هشدار داد تا به توافقات بعمل امده با بانک مرکزی پایبند باشند.

نکته قابل تأمل در این نامه اما نام مؤسسات و بانکی بود که به آن ها تصریح شده بود؛ بانک مرکزی هشدار اخیر خود از مؤسسات اعتباری آرمان، نور، ثامن و تعاونی های اعتبار میزان و افضل توس و همچنین بانک مهر اقتصاد نام برده است. نگاهی به این فهرست و مقایسه آن با فهرستی که در خرداد ماه سال جاری از بانک ها و مرسسات اعتباری دارای مجوز منتشر شده بود، ابهامات فراوانی را بوجود اورده است چرا که نام برخی از مؤسساتی که در فهرست خرداد ماه از نظر بانک مرکزی در شرف تأسیس بودند، در نامه آبان ماه اصلا دیده نمی شود. به عنوان مثال مؤسسات اعتباری فرشتگان و فردوسی و بانک آینده در فهرست خرداد ماه به عنوان مؤسسات در شرف تأسیس معرفی شده بودند اما در نامه آبان ماه اسمی از ان ها به میان نیامده است.

از سوی دیگر بانک مهر اقتصاد که در فهرست خرداد ماه نامی از آن نبود و طی ماه های خرداد تا آبان موفق به اخذ مجوز افزایش سرمایه و پذیره نویسی شده است، در نامه آبان ماه بانک مرکزی به عنوان بانکی معرفی شده که تا کنون موفق به دریافت مجوز از بانک مرکزی نشده است. در همین حال اما خبری از بانک آینده در نامه اخیر نیست در حالی که در فهرست خرداد ماه جایی نداشت.

3939

کد خبر 393094

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  5 0
  انقد این موسسات مث مور و ملخ رشد کرده اند که بنظرم باید بانک مرکزی یه سامانه پیامکی درست کنه اسم موسسه و نشونیش رو ارسال کنیم استعلام بگیریم نظر بانک مرکزی چیه ؟ کوروش درخشان
 • بی نام IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  9 0
  ما مواظب باشیم؟ پس مسئولان چه؟
 • بی نام IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  4 0
  فرشتگان با آرمان یکی شده
 • ابی IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۲
  9 0
  فرشتگان با فردوسی یکی شده، شدن آرمان، وقتی یه اطلاعات اینقد پایه ای رو ندارید باید بگم همینطوری روی هوا یه مطلب نوشتید دیگه؟