بورس گرفتار شرایط فرسایشی/ تزریق پول به بازار، شاخص مصنوعی ایجاد می کند

بازار وارد شرایط فرسایشی شده است و در این وضعیت کوچکترین بهانه و خبری به عاملی برای خروج بیشتر سرمایه ها و افت بیشتر شاخص منجر می شود.

مریم یعقوبی:

سیدروح الله میرصانعی، دبیرکانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در گفت و گو با خبرگزاری خبرانلاین در تشریح شرایط حاکم بر بازار سرمایه گفت: مجموعه ای از عوامل طی ماه های اخیر بازار را به شرایط فرسایشی وارد کرده است؛ آستانه تحریک پذیری بازارها در وضعیت فرسایشی  معمولا به شدت پایین می آید و در برابر کوچکترین بهانه ها و اخبار، واکنش های جدی نشان می دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرایط حاکم بر بازار سرمایه ما هم فرسایشی است و فعالان بازار دلیلی برای امیدواری نسبت به بهبود شرایط و رشد شاخص ها پیدا نمی کنند. از این رو هر روز شاهد ادامه افت شاخص هستیم. این وضعیت زمانی که متغیرها و اتفاقات نیز با بازار همراهی نکنند، تشدید می شود.

میرصانعی افزود: در حال حاضر شاهد خروج سرمایه گذارهای کوتاه مدت از بازار هستیم ولی سرمایه گذاران ریشه دارتر که نگاه بلند مدت تری به فعالیت در بورس دارند از بازار خارج نمی شوند چرا که خوب می دانند مشکلات امروز همان مشکلات قدیمی چند ماه قبل است و فقط برخی امیدواری ها کمرنگ شده است.

دبیرکانون کارگزاران در توضیح عوامل تأثیرگذار در ایجاد شرایط فرسایشی برای بورس گفت: موارد متعددی وجود دارد که تصمیم گیری در موردشان در دستور کار دولت قرار دارد اما مدت ها است تصمیم روشن و نهایی درباره آن ها گرفته نمی شود؛ به عنوان مثال نرخ خوراک و محصول پالایشگاه ها هنوز نهایی نشده است.

پتروشیمی ها هم منتظر تعیین نرخ خوراک و گاز هستند. دولت در لایحه بودجه سال 94 نرخ بهره مالکانه معادن را 30 درصد پیشنهاد داده است و این نرخ برای فعالان سنگ آهن که با قیمت هایی یک سوم قیمت های سال قبل در بازارهای جهانی مواجه هستند، به شدت نگران کننده است. مطالبات پیمانکاران از دستگاه های دولتی رو به افزایش گذاشته و در صدر این طلبکاران نیز پیمانکاران حوزه برق و نیرو قرار دارند.

میرصانعی ادامه داد: اگر به این فهرست که البته می توان بر آن موارد متعدد دیگری نیز افغزود نگاه کنیم، بروشنی می بینیم که صنایع و شرکت هایی که درگیر این ابهامات  و مشکلات هستند، سهم و ننقش عمده ای در بورس و افت و خیز شاخص ایفا می کنند بنا بر این طبیعی و منطقی است که در چنین وضعیتی شاخص بورس روند نزولی داشته باشد.

این فعال  بازار سرمایه با ابراز نگرانی از احتمال تکرار شیوه های نادرست قبلی برای کمک به بورس گفت: واقعیت این است که در شرایط فعلی انتظار از وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان بورس برای حل و فصل مشکلات بازار سرمایه، انتظار نابجایی است چرا که در حال حاضر وضعیت شاخص ها در بورس نمایشگر شرایط اقتصاد کشور است. به عبارت دیگر اگر در شرایط فعلی، شلخص بورس جهتی متفاوت با جهت های چند ماه اخیر داشت، باید تعجب می کردیم.

میرصانعی گفت: اشتباه بزرگی خواهد بود اگر مانند سال های قبل تلاش کنیم با تزریق پول به بازار، شاخص را به صورت مصنوعی بالا نگاه داریم چرا که این روش ها بازار سرمایه کشور را بیش از پیش در فضای گلخانه ای قرار می دهد.

دبیرکانون کارگزاران افزود: اکنون تمامی تیم اقتصادی دولت و مجموعه نهادهای تصمیم گیر باید برای حل متغیرهای بنیادین و اثرگذار در کل اقتصاد و به تبع آن بورس تلاش کنند. تنها با کاهش ریسک سیستماتیک  بازار و افزایش امیدواری ها برای سرمایه گذاری ها می توان به تغییر جهت شاخص ها امید داشت. 

 

22339

کد خبر 394890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =